|  |  | 

Cestování Výlety

Abeceda hradů: Adršpach a Aichelburg

Hrady, zříceniny a tvrze najdeme v české kotlině na každém kroku. Působí magicky, záhadně. Vytrvale nás znovu a znovu uvádějí do tajů středověku, táhnou nás do historie, stovky a stovky let zpět ke kořenům. Všechny tyto stavby zde mají pevné místo a denně nás ovlivňují. Jsou součástí našich životů, našich duší i našeho rodného kraje. Některé se těší oblibě, jiné jsou docela zapomenuty. Ale úplně pro všechny je tady naše Abeceda hradů, ve které si postupně stručně představíme stovky takovýchto staveb z dob, kde si nejspíš ani nedovedeme představit žít.

Adršpach

Hrad Adršpach se kdysi tyčil na skalách v Krkonoších nad stejnojmennou obcí nedaleko Teplic nad Metují. Dnes je z něj zřícenina a jeho existenci dokládají spíše historické prameny než konkrétní stavební pozůstatky. Vzhledem ke svému umístění v Adršpašských skalách je někdy označován také za skalní město.

Hrad byl vybudován někdy ve 2. polovině 13. století, ale jeho stavitel je neznámý. Vystřídalo se v němTeplické_skalní_město_Wekelsdorfer_Felsen_-_Střmen_1-225x300 hned několik majitelů, ale jeho život neměl dlouhého trvání. Už v roce 1447 jej vykoupila slezská knížata spolu s městy Vratislaví a Svídnicí a hrad zbořila. Takovýto osud poté potkal celou řadu dalších hradů.

Celý hradní areál byl poměrně netradiční. Strážní věž byla předsunutá a tvořila samostatné jádro na skále nedaleko hradu. Hlavní jádro s palácem pak bylo na kopci chráněném ze dvou stran skalním útesem a z druhých dvou stran náspy. Hrad byl citlivě zasazen do všudypřítomných skal a dodnes v nich vidíme vytesané stezky, aj. Kdo by chtěl, může se zde zajet podívat. Vše by mělo být volně přístupné. Nejlépe uděláte, když se na hrad vydáte z vlakové zastávky v Dolním Adršpachu a napojíte se na turistickou trasu vedoucí Adršpašskými skalami.

Pro bližší informace nejen o hradu Adršpach, ale o celé oblasti adršpašských a teplických skal můžete navštívit přehledný oficiální web.

Aichelburg

Aichelburg je velmi netradičním hradem a nevelkou historií, proto se mu budeme věnovat jen krátce. Nalezneme jej nedaleko výše zmíněného Adršpachu, v Krkonoších, kousek od vesnice Temný důl. Kde koho může překvapit, že je kromě kamenné podstavy vystavěn ze dřeva a je jen velmi malinký.

Vybudován byl roku 1863 k poctě Bertholda Aichelburga, jenže po několika letech byl opuštěn a dřevěná stavba začala rychle chátrat. Obnovy se dočkal v 19. letech 20. století a je zpřístupněn veřejnosti. Je tvořen jen jednou obytnou dřevěnou věží s kamenným základem a nevelkým hradním příkopem.

abeceda-hradu-adrspach-a-aichelburg

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

  • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

  • Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Poslední celý den v Bangkoku jsme věnovali prohlídce chrámů. Chtěli jsme podle plánu navštívit kromě Wat Pho a Wat Arun i další chrámy a také královský palác, ale zkrátka by toho na jeden den bylo moc a myslím, že by nám to pak všechno splývalo dohromady. Královská palác mě mrzí docela, ale snad se ještě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..