Abeceda hradů: Andělská Hora a Bečov nad Teplou
Hrady, zříceniny a tvrze najdeme v české kotlině na každém kroku. Působí magicky, záhadně. Vytrvale nás znovu a znovu uvádějí do tajů středověku, táhnou nás do historie, stovky a stovky let zpět ke kořenům. Všechny tyto stavby zde mají pevné místo a denně nás ovlivňují. Jsou součástí našich životů, našich duší i našeho rodného kraje. Některé se těší oblibě, jiné jsou docela zapomenuty. Ale úplně pro všechny je tady naše Abeceda hradů, ve které si postupně stručně představíme stovky takovýchto staveb z dob, kde si nejspíš ani nedovedeme představit žít.
Andělská Hora
V naší Abecedě hradů se z Královehradeckého kraje přesouváme na západ. V Karlovarském kraji nalezneme mimo Bečova nad Teplou i hrad Andělská Hora (druhý obrázek). Dnes se jedná už jen o zříceninu, která se však stala dominantou celého okolí. Vesnice Andělská Hora se svým hradem leží jen několik kilometrů od Karlových Varů na pomezí Slavkovského lesa a Doupovských hor. Umístění hradu je tradiční, ale v tomto případě velmi působivé. Hrad byl vystavěn na skalní homoli nad vesnicí a vypadá to, jako by se i se skálou z ničeho nic vzedmul z jinak poměrně rovného okolního terénu. Právě díky tomuto osobitému místu se stal dominantou okolí a jistě stojí za vidění.
Založení hradu se odhaduje na začátek 14. století, nicméně první písemná zmínka je až z prvních let 15. století. Vystavěn byl nejspíš pány z Rýzmberka, ale za celou dobu svého života neměl žádného majitele, který by hrad držel dlouhodobě. V podstatě pár let od vystavění začal nekonečný kolotoč, kdy si majitelé přehazovali vlastnictví hradu jako horký brambor. Zkáza hradu přišla za třicetileté války. V roce 1635 hrad obsadili a vydrancovali Švédové. Jeho zkázu poté dovršil požár z roku 1718.
V současnosti je obcí Andělská Hora připraven projekt na záchranné a konzervační práce na hradě, nicméně do současnosti není jasné, kdo je vlastníkem hradu. Nárok si na něj dělá rod Černínů.
Bečov nad Teplou
Opouštíme písmenko A a posouváme se abecedou dále. Hrad Bečov nad Teplou (úvodní obrázek) je s hradem Andělská Hora velmi silně spjat a obě stavby jsou od sebe vzdušnou čarou vzdáleny jen asi 16 kilometrů. Nabízí se tak návštěva obou hradů v rámci jednoho výletu. Oba tyto hrady měly za úkol chránit rýzmberské panství a mají tedy stejného stavitele. Na rozdíl od Andělské hory se však Bečov nad Teplou těšil většímu rozmachu a dodnes je velmi pěkně zachován.
Vznik hradu se datuje na začátek 14 století a pro jeho umístění byla zvolena skalní ostrožná nad vsí Bečov. Rýzmberkové hrad prodali už roku 1407 do rukou Oldřicha z Házmburka a d té doby se na hradě vystřídalo mnoho pánů. Stejně jako v předchozím případě i zde učinila konec rozkvětu hradu třicetiletá válka. Bečov nad Teplou odolával švédským vojskům dlouho, ale nakonec byl poražen.
S hradem Bečov nad Teplou je spojován nález relikviáře svatého Maura, který je druhou nejvýznamnější románskou klenotnickou památkou u nás. K celému areálu hradu nyní patří i zámek Bečov nad Teplou (na obrázku vpravo od hradu), který je tak další zajímavou stavbou v blízkosti. Zámek převzal v 18. století rezidenční funkci hradu a v podstatě jej tak nahradil. Výše zmíněný relikviář svatého Maura je po restaurování umístěn právě na zámku Bečov nad Teplou.
- Foto Bečov nad Teplou: Lucie Krotilová, licensed: Creative Commons
- Foto Andělská Hora: leVap75, licensed: Creative Commons
POST YOUR COMMENTS