|  |  | 

Cestování Výlety

Abeceda hradů: Bezděz a Bítov

Hrady, zříceniny a tvrze najdeme v české kotlině na každém kroku. Působí magicky, záhadně. Vytrvale nás znovu a znovu uvádějí do tajů středověku, táhnou nás do historie, stovky a stovky let zpět ke kořenům. Všechny tyto stavby zde mají pevné místo a denně nás ovlivňují. Jsou součástí našich životů, našich duší i našeho rodného kraje. Některé se těší oblibě, jiné jsou docela zapomenuty. Ale úplně pro všechny je tady naše Abeceda hradů, ve které si postupně stručně představíme stovky takovýchto staveb z dob, kde si nejspíš ani nedovedeme představit žít.

Bezděz

Téměř na pomezí Libereckého a Středočeského kraje nedaleko Mladé Boleslavi se tyčí k nebi dva kopce – Malý a Velký Bezděz. Velký Bezděz měl to štěstí, že byl vybrán pro stavbu krásného hradu Bezdězu a to již ve druhé polovině 13. století. Jeden z nejvýznamnějších hradů vznikl na popud Přemysla Otakara II. a nepochybně vychází z jeho kolonizačního úsilí, díky kterému bylo založeno několik desítek vesnic. Čeští panovníci se poměrně rozcházeli v názorech na to, zda si ponechat Bezděz pod svou správou, či jej nechat zastavit někomu jinému. Takto byla stavba předávána a zase vykupována několik staletí.

Hrad Bezděz je významnou českou památkou a proslul především jako místo, kde byl uvězněn pozdější král Václav II. se svou matkou Kunhutou. Ve své době nedobytný hrad byl později několikrát pokořen. Definitivně to bylo roku 1642, kdy jej dobyli Švédové. Od roku 1662 do roku 1785 tady fungoval klášter. Po jeho zrušení byl hrad opuštěn. V současnosti se na hradě pořádají různé kulturní akce. To vše a ještě 7003606735_425dec668c_kvíc se dozvíte také z oficiálních stránek hradu.

Bítov

O něco méně známý, ale zato majestátnější je hrad Bítov. Abychom jej mohli navštívit, musíme se přesunout na jih Moravy ke Vranovské přehradě. Právě tady se vedle zřícenin Cornštejna a Frejštejna nachází na místě původního velkomoravského hradiště hrad Bítov. Byl vystavěn už v 11. století jako hrad strážící jižní hranici přemyslovského státu. Později po vybudování Vranovské přehrady a přestavbě hradu Bítov vznikla krásná scenérie, kdy se na skále nad vodní hladinou leskne rozsáhlý hradní komplex, ze kterého je vidět do širého kraje.

Různých podob nabral hrad přibližně v polovině 13. a následně na začátku 14. století, kdy procházel rozsáhlými přestavbami. Poslední proběhly v 17. a 19. století, kdy jej rod Jankovských z Vlašimi přestavěl na barokní opevněný zámek a následně ještě upravil taktéž v barokním stylu. Interiér hradu zdobí četné sbírky obrazů či zvířat, které zde shromáždil poslední majitel Jiří Haase. I na tyto sbírky se můžete podívat při prohlídkách hradu. Více informací najdete na oficiálních stránkách.

 

abeceda-hradu-bezdez-a-bitov

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

  • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

  • Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Poslední celý den v Bangkoku jsme věnovali prohlídce chrámů. Chtěli jsme podle plánu navštívit kromě Wat Pho a Wat Arun i další chrámy a také královský palác, ale zkrátka by toho na jeden den bylo moc a myslím, že by nám to pak všechno splývalo dohromady. Královská palác mě mrzí docela, ale snad se ještě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..