|  | 

Ostatní

Achát – nádherný různobarevný pruhovaný krasavec

Jak jsem již jednou ve svém jiném článku psala, kameny mě fascinovaly už jako malou dívenku. Sbírala jsem kamínky nejen pro dědečka, ale později také pro sebe, většinou to byly křemeny. Jeden z kamínků, který jsem viděla doma v maminčině vitrínce, byl ale hezčí, než ty mé křemeny. Tenkrát jsem však nevěděla, o jaký kámen se jedná, avšak později, když jsem se začala o minerály zajímat více, jsem poznala, že jde právě o vybroušený achát.

Archates na Sicilii

Achát (achates) je minerál, jehož název pochází z historického názvu řeky Achates (dnes Dirillo) na Sicílii. Patří mezi odrůdy křemene a můžeme ho vídat v pestrobarevných variacích – od světle až tmavě hnědé, ale také v béžových, šedých, šedomodrých, světle modrých, červených, oranžových či bílých odstínech, často s bílými nebo černými pruhy a svazky. Je však veřejně Achatznámým faktem, že se acháty běžně přibarvují, aby lépe vyniklo jejich výsledné zbarvení. Achát nalézáme ve formě kulovitých útvarů (geodách). Ve středu achátu se někdy nachází dutiny obvykle vyplněné krystaly ametystu, záhnědy, kalcitu nebo zeolitu. Následným rozřezáním geody na destičky pak vynikne jeho zbarvení a mozaiková kresba, připomínající krajinu či skryté vrstvy hornin v zemi. Je známo několik odrůd achátu, například tzv. achát mechový, korálový, větévkový, ohnivý, krajkový či zříceninový, proslulý je také tzv. Botswanský achát. Acháty se nacházejí po celém světě. Mezi významná naleziště achátu patří především Německo, Brazílie, Uruquay, Mexico, USA, Indie, Čína, Rusko, Madagaskar, ale také například Kozákov, Turnov či Nová Paka v České republice.

Spojuje duši

Achát je jedním z uzemňovacích kamenů. Spojuje naši duši s vibracemi Země, které nám dodávají citovou, tělesnou a rozumovou rovnováhu. Stabilizuje naší auru a vyrovnává jing jang energii, protože vyrušuje negativní energie. Propůjčuje nám vyrovnanost a chrání nás před nežádoucími vlivy, čímž zároveň posiluje naši sebeúctu, sebedůvěru, přijmutí sebe sama a kladný vztah ke svému tělu. Achát také podporuje schopnost soustředění, lásku a dodává nám odvahu, pocit bezpečí a jistoty. Pomáhá překonávat negativní pocity, zahořklost, vnitřní zlobu, odstraňuje vnitřní napětí. Achát je přiražen k planetě Merkur a astrologicky se nejlépe hodí pro znamení býk a štír.

Achát má očistný účinek nejen na úrovni duchovní a citové, ale také v rovině tělesné. Jeho účinky na fyzické tělo jsou celkem všestranné. V případě problémů s trávením je vhodné achát nosit přímo na žaludku (například přilepený), nebo je možné užívat ho v podobě elixíru (achátové vody). Achát také účinně čistí lymfatický či krevní systém a posiluje slinivku břišní a rozmnožovací orgány. Dále je vhodné používat ho při horečnatých infekčních onemocněních, dobře však působí také při epilepsii, srdečních slabostech, bolestech hlavy či při kožních neduzích. Ke všem těmto účelům se nejlépe hodí achátové destičky, které se pokládají bezprostředně na postižená místa. Aby však jeho vibrace působily, má se nosit přímo na pokožce. Achátové destičky jsou také vhodné jako ochranný symbol například pro nastávající maminky, neboť chrání nejen těhotnou ženu, ale také její miminko, čímž je podporován zdárný vývoj plodu a průběh těhotenství. Stejně tak je výborným ochranným kamenem také pro malé děti.

Podle jistých pramenů prý achát dokáže přitahovat dědictví či najít skryté poklady. Muži by jej měli nosit tehdy, pokud chtějí upoutat pozornost žen. Údajně prý také pomáhá rozlišovat, kdo je a kdo není náš skutečný přítel, a to se někdy hodí, nemyslíte?

Achát je tedy mnohostranný kámen. Vyrábějí se z něj také šperky, ozdoby či jiné dekorativní předměty.

achat-nadherny-ruznobarevny-pruhovany-krasavec

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Od října 2021, kdy jsme napsal šestý díl jsem se odmlčel. Za tu dobu se moje váha několikrát změnila, bohužel směrem nahoru a teď zase konečně dolů. Začalo to pozvolna, o půl kila o kilo, pak se zase dolů a pak už jen nahoru. Když jsem si váhu přestal hlídat Aby to podle nadpisu nevypadalo

 • Zkušenosti s Hyundai i30 kombi po 4 letech používání

  Zkušenosti s Hyundai i30 kombi po 4 letech používání

  Koukám na své články z předchozí doby a vidím, že kromě článku poté, co jsem i30 kombi koupil jsem psal jeden po roce používání. Teď, po 4 letech je čas napsat další, který bude v pravdě asi stejný jako ten předchozí. Najeto téměř 70 tisíc Auto jsem kupoval, když mělo najetých krásných 25 500 Km,

 • Recenze Aku křovinořez Black and Decker GLC3630L20

  Recenze Aku křovinořez Black and Decker GLC3630L20

  Nedávno jsem prodal aku Black and Decker křoviňák, který byl cca 6 let starý a byl na 18V baterii. Na ty roky toho posekal docela dost a myslím, že fungoval skvěle, aby byl čas koupit něco s delší výdrží a větším výkonem. Vybral jsem si tedy nový model, který už asi měsíc používám a tak

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..