Bechyně
Město Bechyně bylo po staletí mariánským poutním místem. Jihočeské město Bechyně leží v malebné lesnaté krajině na soutoku řeky Lužnice a říčky Smutné, cca 20 km od Tábora. Bechyně byla založena Janem Lucemburským kolem roku 1323. Nejvýznamnější majitelé Bechyně byli Šternberkové, na které upomínají náhrobní kameny v klášterním kostele. Od 15. století vzkvétalo ve městě také hrnčířství, které zde založilo keramickou tradici. V roce 1884 byla ve městě otevřena nejstarší odborná keramická škola v Čechách, která dodnes funguje.
Lázeňské město
V roce 1728 byly v Bechyni objeveny minerální prameny. Nejstarší tištěný záznam o existenci lázní pochází z roku 1730, ale hlavní rozmach zaznamenalo město až během devatenáctého století, kdy se zde provozovaly četné druhy koupelí i pitných kúr. Zejména díky nalezištím železitým pramenům (Karlovo zřídlo, Mariánské zřídlo). Komplex lázní je umístěn v klidném prostředí na okraji města. V areálu lázní se nachází několik budov, které poskytují hostům ubytování různých kategorií. Centrem lázní je nově vybudovaný lázeňský hotel Olga. Najdete tu také moderní ubytování i pro nejnáročnější klientelu. Lázně Bechyně v jihočeském městečku Bechyně jsou jedny z nejstarších lázní v Čechách. Město se dnes může pochlubit jak bohatou historickou architekturou středověku, renesančním zámkem, tak i technickými památkami 20. Století.
Památky
Zámek Bechyně je původně gotický hrad, který nechal Petr Vok z Rožmberka v 16. století přestavět na své sídlo a reprezentativní renesanční zámek. Po smrti bratra zdědil Petr Vok celé rožmberské panství (do kterého náležela i Bechyně), ale i dluhy. Proto nedobrovolně obětoval v roce 1596 Bechyni rodu Šternberků, aby dluhy smazal. Komplex bechyňského zámku je veřejně přístupný a prohlídková expozice představuje především nejvýznamnějšího majitele panství Petra Voka z Rožmberka.
Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie– Původní klášter Augustiniánů zde fungoval již v první polovině 14. století. V interiéru zaujme vzácná sklípková klenba a náhrobní kameny držitelů Bechyně. Na Masarykově náměstí s řadou historických domů, nalezneme děkanský kostel sv. Matěje.
Hřbitovní kostel sv. Michala s barokní eliptickou centrálou nechal postavit ve druhé polovině 17. století Jan Norbert ze Šternberka. Dnes slouží jako výstavní a koncertní síň. Poblíž kostela sv. Michala upomíná na zaniklou židovskou komunitu ve městě bývalý židovský hřbitov s náhrobky z druhé poloviny 17. století.
Železobetonový most, nazývaný Bechyňská duha, překlenul v roce 1928 hluboké údolí Lužnice ve výšce 50 metrů nad řekou. Dodnes je používán v silniční i železniční dopravě.
Město a okolí
V okolí Bechyně najdou milovníci turistiky lokality s dobře značenými stezkami jak pro pěší, tak pro cykloturisty. Často navštěvovaným místem je údolí Lužnice pod Bechyní, kde skalní masiv obklopující řeku vytváří mimořádně romantická místa.
Lázeňské městečko Bechyně má co nabídnout, ať už vyrazíte do lázní, nebo na zámek a prohlídku města, rozhodně mohu návštěvu jedině doporučit.
FOTO by: Creative Comm
Napsala Zdeňka Tomášková
POST YOUR COMMENTS