Finance
Blíží se další krize?
Tento článek je pouhou úvahou ekonomického laika, tedy jej musíte brát s nadhledem. Nejsem vystudovaný ekonom, přesto bych se s vámi podělil o svůj názor, který beru z pohledu laika a selským snad ještě zdravým rozumem. V žádném případě nemám za cíl vyvolávat paniku ani nikoho strašit.
Hlavní otázkou mého článku je, zda se chystá další krize, co by měla obnášet a co pro nás bude nejspíše znamenat. Mou teorii včera potvrdili ekonomové pan Ing Štěpán Křeček MBA a a pan Ing. Štěpán Pírko na ekonomické konferenci pro laiky Vyšehradské fórum, kterého jsem se účastnil a kterou mohu doporučit všem, koho ekonomika aspoň malinko zajímá.
Jaký je aktuální stav?
Od roku 2008, kdy proběhla celosvětová krize, která začala v USA pádem tamní banky, která ztroskotala na tom, že měla peníze v mnoha hypotékách, které lidé nedokázali po zvýšení úrokových sazeb financovat se mnohé změnilo. Dalo by se říct, že posledních pár let ekonomika rychle rostla. Otázka je zda rostla i zdravě.
V České republice se růst ekonomiky projevil velmi pozitivně. Dařilo se firmám, exportovat zboží do států evropské unie a dařilo se také tvořit zisk.
Nezaměstnanost klesla na historická minima (plná zaměstnanost, plná zaměstnanost, plná zaměstnanost :-)),a také došlo ve většině firem ke zvyšování mezd. Rostly a stále rostou také ceny nemovitostí. V roce 2016 byly hypotéky na svých minimech kolem 1,6% úrokové sazby a dluhopisy se dostaly dokonce do záporných zhodnocení.
Neřekl jsem zdaleka všechny pozitivní faktory, které pomohly ekonomice v ČR v růstu, ale všeobecně lze říct, že si žijeme aktuálně v době blahobytu. Musím se přiznat, že jej sice osobně nepociťuji, ale to má zase příčiny jinde. Avšak všeobecně lze říci, že to tak je.
Aktuálně zvolňujeme
Tento růst, který byl takřka nepřetržitý se pomaličku zastavuje. Slyšíme to i ve zprávách, čteme v novinách, že ekonomika se přehřívá. Co to znamená? Teď nevím, zda to vysvětlím jako ekonom, ale z mého pohledu se rychlý růst brzdí z níže uvedených důvodů
Růst mezd je větší než růst efektivity práce
Co si pod tím představuji? My zaměstnanci tlačíme stále na pilu na zaměstnavatele a chceme vyšší a vyšší mzdy. Avšak naši efektivitu práce, naši výkonnost nejsme schopni zvýšit tak, aby se zvýšení mezd pokrylo třeba tím, že výrobní firma vyrobí více zboží a prodá jej. Navíc firmy z důvodu nízké zaměstnanosti nemají pracovníky a musí některé zakázky odmítat, což neprospívá jejich růstu a rozvoji.
Brexit
Vysvětlení: Omlouvám se, připadám si jako bulvár, že jsem do důvodů zařadil i Brexit, ale je to z čistě v praktických důvodů. Nikdo pořádně neví, zda poté, co odejde Velká Británie z evropské unie se udrží na trhu Velké Británie a za jakých podmínek. To vyvolává poměrně dost vysokou nejistotu, protože firmy, které momentálně exportují na tento trh nevědí na co se mají přesně připravit.
Nahradit tento trh trhem jiným nelze ze dne na den a kolikrát to ani není možné, jelikož exportují zboží, které je pro GB trh specifické a jinde by jej ani neprodali. Nejistota v tomto formátu nikdy nebude mít dobrý vliv na ekonomiku.
Odliv kapitálu z rozvojových trhů
Vysvětlení: Tento bod jsem zaznamenal až na včerejší konferenci. Česká republika patří stále mezi rozvojové trhy – aspoň tedy z globálního pohledu a z rozvojových trhů stahují velké firmy svůj kapitál, protože se již moc nevyplatí zde investovat například z důvodu zvýšení ceny práce. To také trochu ekonomiku brzdí.
Nejsou lidi
Vysvětlení: O tomto tématu jsem již psal výše. Firmy nemají zaměstnance, takže nemohou pořádně růst. Z tohoto důvodu hodně investují do technologií a robotizace a to i mnohdy za dost vysoké úvěry. Firmy nemohou bez lidí růst tak, jak by potřebovali, takže se zpomaluje jejich produkce na úkor zvyšování mezd se snižuje firmám jejich zisk. to vede ke zvyšování provozních nákladů a následně ke zvyšování cen zboží a služeb na trhu.
Je možné, že jsem některé podstatné faktory vynechal a vzpomenu si na ně až později, omlouvám se.
Co se aktuálně děje?
Ukončení intervencí ČNB
Určitě není potřeba připomínat, že ČNB ukončila umělé oslabování kurzu české koruny takzvané intervence. To naštěstí nepřineslo černé scénáře, kdy by spekulanti s měnami začaly českou korunu hromadně a ve velkém prodávat, což by přineslo její razantní oslabení. Naopak koruna mírně posilovala vůči nejvíce sledovaným měnám USD a EUR
Zvyšování úrokových sazeb ČNB
Opět budu trochu bulvární, když napíšu, že nízkým úrokovým sazbám na pár let odzvonilo.Česká národní banka zvýšila už poněkolikáté, což se začíná projevovat na zvýšení úrokových sazeb nejen hypoték jednotlivci bank, které jsou momentálně kolem 3,09% Samozřejmě někde méně, jinde více, záleží na bance a jejich produktech.
Zvýšení úrokových sazeb může dost nepříjemně ovlivnit možnost splácení domácností. Především u těch, to vychytali skvělé podmínky a mají úrokovou sazbu kolem 1,6%. Těm skončí fixace této skvělé sazby většinou do 7 let, spíše do 5 let, někdy i do 3 let. Tito majitelé nemovitostí dostanou aktuální úrokovou sazbu, která bude na trhu v dané době, což může být aktuálních 3,09%, ale příští rok klidně 3,5 až 4% a další rok ještě více.
To ale velmi nepříjemně zvýší měsíční splátky hypotéky. Rád bych věřil, že to ustojí všichni klienty, ale domnívám se, že všichni na takový nárůst splátek nebudou připraveni. Vždyť například z měsíční platby 10 tisíc korun se může rázem stát 15 tisíc korun, tedy o 50% více a kde na to vezmou ti, kterým kromě hypotéky už na o moc víc věcí nezbývá?
Sám nyní řeším konec fixace hypotéky v příštím roce a novou úrokovou sazbu, ale o tom samostatný článek.
Kdy tedy krizi můžeme čekat?
To bych chtěl asi vědět každý, ale odpovědět na to neumí nikdo. Nicméně se domnívám, že pokud aktuální kormidlo zůstane nastaveno na stejný směr, tak se budou nadále zvyšovat úrokové sazby, což povede ke snížení poptávky po hypotékách, jelikož si lidé nebudou moci dovolit platit tak vysoké splátky úvěru, navíc.
ČNB od 1.10. vydala podmínky za kterých může žadatel dostat hypotéku tzn částka hypotéky, nebo přesněji řečeno celkového zadlužení žadatele, tedy včetně ostatních půjček nesmí být vyšší jak 9 násobek ročního příjmu žadatele nebo žadatelů, pokud jejich více a měsíční splátka nesmí činit více jak 45% měsíčního příjmu žadatele nebo žadatelů. Zmírnění poptávky po hypotékách napovídá i neustálé zvyšování cen nemovitostí, které však nemohou růst donekonečna. Domnívám se, že snížená poptávka po vlastním bydlení ceny časem srazí dolů. Nyní za poslední měsíc září 2018 poptávka po hypotékách strmě narostla. důvodem je především stihnout hypotéku ještě za „starých“ podmínek. V čase však dle mého bude poptávka po úvěrech na bydlení klesat.
Některé z firem se mohou na základě úvěrů dostat také do problémů, což následně může vést k propouštění zaměstnanců a ke zvýšení nezaměstnanosti. Nezaměstnaní lidé již nenajdou práci tak lehce jako dosud a mohou se dostat do problémů se splácením dluhů.
Nejlépe na tom budou ti, kdo jsou téměř nezadluženi. Takových se může krize dotknout ve smyslu toho, že si dopřejí jen jednu dovolenou za rok, oproti dvěma nebo třem současným. Může to dočasně omezit jejich komfort žití, ale rozhodně se nebude jednat o existenční problémy.
Naopak ti, co již nyní jedou takzvaně na krev by měli mít pojistky v nějakém kapitálu, ať už jsou to různé akci, spoření, dluhopisy, nemovitosti, investice do zlata a podobně.
Sám bohužel patřím do té druhé skupiny, protože z výplaty neušetřím skoro nic a až budeš hůř nevím, jak to udělám, ale snad nebude tak zle. Nicméně domnívám se, že aktuální situace nevydrží nekonečně dlouho a propad v ekonomice nastane. Jak hluboký a kdy se tak stane těžko předpovídat. Kdyby to jen člověk věděl mohl by toho využít ve svůj prospěch, třeba nákupem zlata, které je nyní levné a jeho následným prodejem v horších časech za zcela jiné peníze.
Tak snad jsem vás moc nevyplašil, ekonomové prominou některé nepřesnosti 🙂
1 Comment
Pingback
http://datlujeme.cz/financni-rok-2018/