|  | 

Společnost

Bravurně ovládají mobil, problém je tkanička od bot

Možná si právě říkáte, o jakých géniech bude tenhle článek. Nejspíš vás zklamu, o žádných geniech se psát nechystám. Řeč je o našich dětech, které totálně dostihl technický pokrok 21. století. Vzpomínám si na své dětství a na hračky, které jsme měli k dispozici. Naše děti by si asi poklepali na čelo, kdybysme je donutili si hrát s našimi hračkami. Doba jde dopředu a technický pokrok je ještě o krok před ní. Bohužel se to v jistých věcech negativně projevuje na našich dětech.

Jsou na vině rodiče?

Na tuhle otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Je jasné, že rodič nemůže dítě uchránit před výdobytky současné vědy a ani by to nebylo správným řešením. Dítě by mělo chápat svět kolem sebe, ne být od něj izolováno jen kvůli jeho negativním dopadům na něj. Ale všeho s mírou. Jistě jste si sami všimli, jak naši nejmenší dokážou bravurně zacházet s chytrými telefony, tablety a počítači. Mnohdy nad tím zůstává rozum stát, zvláště když my sami s těmito věcičkami bojujeme. Dnes už i dítě předškolního věku umí ovládat chytrý telefon stejně dobře, jako jeho rodiče. Nevadí, že si neumí samo uvázat tkaničku, nebo se obléct, ovládat mobil je přece nutnost.

Myslíte si, že přeháním? Co tedy říct na výzkum, který odhalil celkem zarážející fakta:

 • 66% dětí předškolního věku zvládne hrát počítačovou hru
 • 47% dětí předškolního věku dokáže ovládat mobilní telefon
 • 14% (slovy čtrnáct) dětí předškolního věku si dokáže samo zavázat tkaničku
 • 23% dětí předškolního věku umí plavat

Pokud vaše dítě spadá do posledních dvou skupin, gratuluju. Tento výzkum potvrzují i slova jedné učitelky základní školy: „Z více jak dvaceti dětí, které přišly k zápisu, si uměly zavázat tkaničku jen dvě.“ Možná mám vyhraněný názor, ale ovládání mobilu je dítěti na dvě věci, když neumí základní věci. Jistě, tkaničky se později naučí zavazovat, ale je opravdu nutné, aby bylo přeborníkem v ovládání mobilů?

android-199225_640

V tomto právě vidím největší chybu u rodičů. Je mi jasné, že se děti strašně rychle učí, až nám dospělým z toho přechází zrak. Ale je povinností nás rodičů naučit děti základům. Mnoha rodičům je pohodlnější vrazit dítěti svůj chytrý telefon, nebo tablet, než si na něj udělat čas a naučit ho těmto základním věcem. No jo, to je ta dnešní uspěchaná doba.

Tablety dokáží ale i vzdělávat

Ale abysme jen nekritizovali musím objektivně přiznat, že nové technologie mají i něco do sebe. Díky tabletům a telefonům děti pochytí i nějaká ta anglická slovíčka, která se jim mohou později hodit. Nebo i díky různým aplikacím doplňovat své znalosti cizích jazyků, popř. matematiky aj. Existuje spousta vzdělávacích aplikací určených právě dětem. A upřímně, dítě dostaneme snáze k tabletu, než ke knize.

S výše zmíněným celkem koresponduje fakt, že jen 13% českých rodičů považuje mobilní technologie pro své děti jako přínosné, což je nejmíň ze všech států, kde výzkum probíhal. Bohužel dovednosti našich dětí tomu nenasvědčují.

bravurne-ovladaji-mobil-problem-je-tkanicka-od-bot

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Od října 2021, kdy jsme napsal šestý díl jsem se odmlčel. Za tu dobu se moje váha několikrát změnila, bohužel směrem nahoru a teď zase konečně dolů. Začalo to pozvolna, o půl kila o kilo, pak se zase dolů a pak už jen nahoru. Když jsem si váhu přestal hlídat Aby to podle nadpisu nevypadalo

 • Thomas Anders – Cosmic . recenze

  Thomas Anders – Cosmic . recenze

  Recenze je možná dost silné slovo, spíše bych rád vyjádřil můj názor na toto album, které se podobá soundu Modern Talking, přesto je trochu jiné. Návrat zvuku Modern Talking? Možná nový textař, možná se Thomas rozhodl sám, že texty budou kopírovat texty Dietera Bohlena. Znát je to v každé písničce. Uslyšíte rýmy, které byly již

 • Jak jsem začal hubnout, speciál – 1 rok hubnutí

  Jak jsem začal hubnout, speciál – 1 rok hubnutí

  Dnes je to přesně jeden rok, co váha ukazovala nechutných 91,6 Kg a kolem břicha jsem naměřil neuvěřitelných 119 cm. Takové selátko jsem byl a fakt už to dál nešlo. Během toho roku se hodně změnilo, ale především se změnila moje váha. Jde to – za rok mínus 17 kilo 6.6. 2020 91,6 Kg, 119

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..