Bruntál se svým zámkem je regionálním klenotem
V naší rubrice Města a jejich památky se dostáváme k teprve druhému článku. Tentokrát zavítáme do Bruntálu, na severovýchod naší země, do Nízkého Jeseníku. Asi sedmnáctitisícové městečko se v minulosti těšilo velké oblibě, je dokonce nejstarším institucionálním městem na území celé České republiky. I díky tomu tady najdeme celou řadu památek, které působí významně i při pohledu laickým okem. Například zbytky hradeb jen stěží můžeme zaměnit za běžný bezvýznamný dům. Ale najdeme zde také nádherné náměstí s historickými rysy či překrásný architektonicky nevšedně navržený zámek.
Bruntálský zámek ve stylu severské renesance
Celé centrum malebného městečka je oficiálně městskou památkovou zónou od roku 1992. A právě výše zmíněný bruntálský zámek je jeho dominantou. Historie zámku sahá až do druhé poloviny 13. století, kdy na místě nynější stavby stála gotická tvrz a později osobitý městský hrádek. Přestavby se hrad dočkal ve 2. polovině 16. století a na začátku 17. století. Ujali se jí pánové z Vrbna, kteří tolik zbohatli na daních a jiných výdělcích z těžby okolních rudných dolů.
Tato přestavba byla pro zámek nejzásadnější a díky ní dostala stavba své jedinečné dispozice. Zámek umístěný do parku dostal tvar kruhové výseče a vnitřní nádvoří je trojúhelníkové. Zrak upoutá také zámecká věž a arkádové ochozy. Vstup do zámku i muzea stojí pár korun a v sezóně je návštěvníkům prohlídka umožněna sedm dní v týdnu od 9 do 17 hodin. V zámku sídlí také muzeum věnované přírodě Bruntálska a zdejším řemeslům a živnostem.
Potěší malebné náměstí, kostely i zbytky hradeb
Ale Bruntál to není jen zámek. Opravdu malebné je také náměstí Míru s celou plejádou měšťanských domů, kterým vévodí takzvaný Gabrielův dům z poloviny 16. století. Překvapivě v Bruntále napočítáme hned několik kostelů, z nichž nejvýznamnějším je Děkanský kostel nanebevzetí Panny Marie. Kostel leží nedaleko obou výše zmíněných turistických cílů v centru města a jeho gotické jádro se také dotýká 13. století. Ke kostelu byla později přistavena také hrobka pánů z Vrbna a najdeme zde i několik náhrobků německých rytířů. Na druhou stranu od zámku pak leží kostel Panny Marie Utěšitelky, což je druhý významný z celé řady kostelů.
Milovníka opravdu dávných kamenných staveb jistě potěší zbytky opevnění městského jádra se dvěma baštami. Kus zdi s baštou najdeme přímo u zámku, další část pak zůstala zachována nedaleko již zmíněného kostela v parku Pod Baštou. Také Bruntál má samozřejmě své slavné rodáky. Za vidění určitě stojí rodný dům Teresy Kronesové, která se v Rakouska velmi proslavila jako herečka.
- Foto: Dr. János Korom, licensed: Creative Commons
POST YOUR COMMENTS