|  |  | 

Cestování Výlety

Bruntál se svým zámkem je regionálním klenotem

V naší rubrice Města a jejich památky se dostáváme k teprve druhému článku. Tentokrát zavítáme do Bruntálu, na severovýchod naší země, do Nízkého Jeseníku. Asi sedmnáctitisícové městečko se v minulosti těšilo velké oblibě, je dokonce nejstarším institucionálním městem na území celé České republiky. I díky tomu tady najdeme celou řadu památek, které působí významně i při pohledu laickým okem. Například zbytky hradeb jen stěží můžeme zaměnit za běžný bezvýznamný dům. Ale najdeme zde také nádherné náměstí s historickými rysy či překrásný architektonicky nevšedně navržený zámek.

Bruntálský zámek ve stylu severské renesance

Celé centrum malebného městečka je oficiálně městskou památkovou zónou od roku 1992. A právě výše zmíněný bruntálský zámek je jeho dominantou. Historie zámku sahá až do druhé poloviny 13. století, kdy na místě nynější stavby stála gotická tvrz a později osobitý městský hrádek. Přestavby se hrad dočkalBruntal_2-300x193 ve 2. polovině 16. století a na začátku 17. století. Ujali se jí pánové z Vrbna, kteří tolik zbohatli na daních a jiných výdělcích z těžby okolních rudných dolů.

Tato přestavba byla pro zámek nejzásadnější a díky ní dostala stavba své jedinečné dispozice. Zámek umístěný do parku dostal tvar kruhové výseče a vnitřní nádvoří je trojúhelníkové. Zrak upoutá také zámecká věž a arkádové ochozy. Vstup do zámku i muzea stojí pár korun a v sezóně je návštěvníkům prohlídka umožněna sedm dní v týdnu od 9 do 17 hodin. V zámku sídlí také muzeum věnované přírodě Bruntálska a zdejším řemeslům a živnostem.

Potěší malebné náměstí, kostely i zbytky hradeb

Ale Bruntál to není jen zámek. Opravdu malebné je také náměstí Míru s celou plejádou měšťanských domů, kterým vévodí takzvaný Gabrielův dům z poloviny 16. století. Překvapivě v Bruntále napočítáme hned několik kostelů, z nichž nejvýznamnějším je Děkanský kostel nanebevzetí Panny Marie. Kostel leží nedaleko obou výše zmíněných turistických cílů v centru města a jeho gotické jádro se také dotýká 13. Bruntal_3-300x200století. Ke kostelu byla později přistavena také hrobka pánů z Vrbna a najdeme zde i několik náhrobků německých rytířů. Na druhou stranu od zámku pak leží kostel Panny Marie Utěšitelky, což je druhý významný z celé řady kostelů.

Milovníka opravdu dávných kamenných staveb jistě potěší zbytky opevnění městského jádra se dvěma baštami. Kus zdi s baštou najdeme přímo u zámku, další část pak zůstala zachována nedaleko již zmíněného kostela v parku Pod Baštou. Také Bruntál má samozřejmě své slavné rodáky. Za vidění určitě stojí rodný dům Teresy Kronesové, která se v Rakouska velmi proslavila jako herečka.

bruntal-se-svym-zamkem-je-regionalnim-klenotem

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

  • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

  • Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Poslední celý den v Bangkoku jsme věnovali prohlídce chrámů. Chtěli jsme podle plánu navštívit kromě Wat Pho a Wat Arun i další chrámy a také královský palác, ale zkrátka by toho na jeden den bylo moc a myslím, že by nám to pak všechno splývalo dohromady. Královská palác mě mrzí docela, ale snad se ještě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..