|  | 

Finance

Inventura P2P portálů za rok 2017

Letošní přehled stavu investic na P2P sítích za minulý rok přichází o trochu později, než loni nebo rok předtím. Byl jsem nemocný a nebyla ani nálada, tak snad už konečně. Nejprve se podíváme na Zonky, pak na Mintos a nakonec na Twino.

Během celého roku jsem však aktivně investoval jen na Zonky, na ostatních P2P půjčovacích portálech jsem jen otáčel to, co jsem tam vložil v minulosti.

Jak si vedu na Zonky?

Zonky je jediná platforma v česku, kde investuji. Důvody jsem již několikrát popsal, navíc krom toho, že zde investuji peníze, jsem také na opačné straně, tedy jako dlužník, mám dvě půjčky, jedna bude za rok končit a ta druhá bohužel bude dlouhá, celých 7 let.

A jak se mi tedy vedlo finančně? Snažil jsem se investovat po celý rok měsíčně 1200 Kč a cílem bylo, aby i splátka všech dlužníků za měsíc byla do konce roku 1200 Kč, abych od ledna 2018 mohl přestat do této platformy investovat vlastní peníze, abych zde otáčel a hodnotil již peníze vložené.

Téměř se to povedlo, splátka v únoru 2018 byla 1170 Kč, tedy téměř cílových 1200 Kč.

Ale pojďme se podívat na čísla, která jsou asi nejvíce zajímavá.

Aktuální úrok 9,1%, což je pořád docela dobré, i když investuji do půjček s nízkou úrokovou sazbou. Aktuální koláč rozložení půjček do jednotlivých sazeb je vidět na obrázku.

Celkem jsem investoval do 224 půjček, aktuálních je 195, zbytek je splacený. Celkem jsem investoval do platformy 66 tisíc z toho jsem již 4873 vydělala na úrocích. Z nich je potřeba odečíst poplatky a ztracené investice a zatím vydělaná celková částka byla 4349 korun.

Jinak za rok 2017 jsem investoval celkově 28 tisíc a včetně úroků se mi vrátilo 15 500 Kč

Když byla řeč o ztracených investicích zatím byly z těch 224 půjček Zesplatněny dvě půjčy a celkově jsem v ní přišel o 525 Kč. Tato ztráta je však již odpočítaná z celkového výdělku. Co se týká jiných problematických půjček, tak se Zonky tuto hranici snaží držet v dobrých číslech, celkově mám 4 půjčky po splatnosti, ale ne více jak 30 dnů.

Protože Zonky neručí žádnému investorovi, tak jako na Mintosu, kde je Backbuy Garance, tak jsem opatrný a do každé půjčky investuji jen to minimum, tedy 200 Kč, tedy v případě ztráty a zesplatnění další půjčky by to byla ztráta maximálně 200 Kč.

 

Jak to vidím na Zonky do budoucna?

S ohledem na to, že nyní se chci soustředit na investování jinam, než jsou P2P půjčky, tak nechám na platformě všechny peníze a budu je dál otáčet, avšak již nebudu do Zonky posílat peníze další.  Nejsem si vůbec jistý, zda se tímto tempem udrží měsíční splátka 1200 Kč, ale snad ano a doufám, že to bude i malinko růst, avšak o kolik nevím, dost často se stává, že klienti předčasně splatí celou částku a investor tak přichází o úroky, no uvidíme. Samozřejmě žádné peníze vybírat ze Zonky nechci, přeci jen zatím to mám jako takovou formu spoření.

 

Na Mintos se mi nedaří udržet vysoký úrok

Mintos se mi moc líbí, ale za celý rok 2017 jsem tam vlastní peníze neinvestoval, ale jen jsem tam otáčel peníze, které tam už byly a není to mnoho.

Když se podívám, jak to bylo loni, tak celková částka, kterou jsem na Mintosu měl, byla 393 EUR. Letos je tato částka 428 EUR, tedy nějakých 35 EUR vyděláno. Avšak proti roku 2016, kdy byl úrok 12,14% je aktuálně 11,3%, tedy stále klesá.  Nadále chci pokračovat v otáčení peněz, investovat peníze další asi nebudu. Uvidíme, zda za rok 2018 vydělají peníze o trochu více než za rok 2017, moc to neřeším. Ne že byych peníze nepotřeboval, mám dost dluhů, ale tohle beru opět jako část spoření na důchod, přeci jen mám na to již „jen“ cca 25 let.

Twino – jen na okraj

Kdysi jsem kousek peněz investoval i na Twino. Bylo to 210 EUR, takže malinko a tím pádem se nemá moc smysl zabývat ani úrokem. Za rok 2018 vydělalo těchto 210 EUR cca 23 EUR navíc, momentální stav je okolo 237 EUR. Odhad na rok 2018 není moc optimistický přibližně nějakých 18 EUR, uvidíme, zda se naplní, nebo to bude o trochu více.

 

Výdělek tak pokryje snížení kurzu

Nedělám si iluzu o tom, že výdělek na Mintosu a Twinu je zázračný, zvláště, kdy hodnota EURa docela klesla, tím pádem i investované peníze ztratily hodnotu, takže výdělek na těchto portách možná tak akorát pokryje hodnotu ztráty na kurzu, ale na druhou stranu lepší, než mít peníze v bance nějakém spořícím účtu na nula, nula nic úrok, no ne?

inventura-p2p-portalu-za-rok-2017

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  O tomto projektu, který mi připomíná Fingood vím už nějakou dobu, ale trvalo mi docela dlouho, než jsem se rozhoupal se do něj namočit. Nakonec mě k tomu vedla jedna věc na kterou jsem si stěžoval už v mém ročním přehledu. Úroky z Fingood jsem si totiž nechal posílat na běžný účet a tam jsem

 • Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

  Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

  Hmm, koukám na úvodník z minulého roku, kde se zmiňuji o tom, jak to rychle uběhlo. Letos, pokud je to vůbec možné uběhl ten čas od loňského listopadu do konce letošního října ještě rychleji. A že to byl divoký rok. Opět toho bude hodně, tak si raději na to uvařte kafe. Mimochodem začíná mě děsit,

 • Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Po delší době zase nějaký článek že? No hurá. ale pozitivní moc nebude. Mé kompletní portfolio u Proplat.to v hodnotě téměř 40 tisíc je celé po splatnosti. What the fuck? Jak se to sakra stalo? Tento obrázek vám o stavu mého portfolia řekne více než tisíc slov. Investoval jsem přes investiční automat, který v době,

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..