|  | 

Finance

Investorem na Zonky – díl II.

V prvním dílu jsem psal spíše všeobecné informace o tom, jak se stát investorem na Zonky a co to obnáší. Tyto informace ještě lépe popsané můžete zjistit přímo na zonky.com, kde jsou ke všemu i grafy, vysvětlivky a prostě je to nápověda pro všechny, kdo by s investováním chtěli začít. Také si myslím, že tam zjistíte odpovědi na všechny otázky, které by vás případně stran investování na Zonky mohli zajímat.

Praktická zkušenost

Dnešní díl bude o tom, jak vše funguje v praxi, kolik peněz jsem investoval a jak si jako investor vedu. Každý investor, by si měl své portfolio rozumně rozdělit do jednotlivých ratingů, aby se portfolio investora nestalo příliš rizikovým.

Já říkám na rovinu, že jej nemám rozděleno správně, jsem si toho vědom a momentálně s tím nechci nic dělat. Aktuálně mám 17 investic, kdy 39% mého portfolia činí rating „A++“, tedy nízké riziko. 29% mám v ratingu „B“, což je střední riziko a 21% je kategorie „C“, vyšší riziko, zbytek do sta procent je minorita „A“ a“ A+“. Je to hodně dynamické, až moc a určitě bych to nikomu nedoporučil, raději buďte opatrní se svými investicemi.

Splácí lidé na Zonky?

Asi nejdůležitější otázka, kterou bych čekal od lidí, kteří se chystají investovat je, zda lidé své závazky platí. Mám zainvestováno něco kolem 11 tisíc – vidíte tedy, že nejsem velký investor, spíše jen takové drobky, co si mohu dovolit odložit bokem a  tuto částku jsem rozdrobil do 17 půjček. Musím říct, že zatím jsou všechny placeny řádně.

Jedna měla zdržení platby cca 14 dní, což se nakonec vysvětlilo špatně zadaným příkazem k platbě, jedna se zdržela asi o 2 dny, zbytek je zatím v pohodě. Tím ale, že služba běží krátce nelze zatím předpokládat a předvídat, jak budou lidé platit v budoucnu třeba po roce. Situace se u každého člověka může změnit a i když v době žádosti máte na splácení a jste si jistí, že to nebude ani v budoucnu problém, tak se prostě může stát cokoliv. Z toho pohledu tedy nelze po řekněme čtyrech měsících hodnotit objektivně, ale zatím tedy splatnost na 100%.

zonky_investor

Z obrázku vidíte, že aktuálně není nikdo, kdo mi mi dlužil nějaké peníze

 

S tím ale také souvisí lustrace lidí, které je docela důkladná a v tomhle Zonky můžete klidně věřit. Na rozdíl od služby Benefi, kde si investoři velmi stěžuji na to, že služba půjčuje lidem prakticky bez ověření a je tam velké % nesplacených půjček. Naopak se vedou diskuse o tom, že Benefi v podstatě na těchto nesplacených půjčkách vydělává, protože investorům nevrací téměř nic, ale to jsem zabrousil do jiných vod, kde jsem zrovna být nechtěl. Jen jsem tím chtěl říct, že Zonky, jak píše na svém webu žadatele lustruje nejen skrz různé registry, ale chce také vědět vše o vás, takže třeba využívá i sociální sítě, ověřuje si zaměstnání, hlavně pokud jste jako OSVČ z čehož mám vlastní zkušenost. Více v mém článku když jsem žádal o půjčku na Zonky.

Prostě se služba snaží minimalizovat riziko ztrát pro investory, i když je jasné, že se dřív nebo později objeví někdo, kdo přestane platit a jeho půjčka bude zesplatněna a vy tak ze zbývající částky dostanete nic nebo max 30% vaši investice. Na druhou stranu pokud budete uvážlivý a investovat budete třeba jen po 200 nebo 400 Kč a dotyčný přestane platit řekneme po 2 letech např. ze 4, tak se vám vrátí min půlka a vy tak přijdete o poměrně malou část financí, kterou ale zase budete mít již dávno vydělanou na úrocích.

Právě úroky a ukázku prostředí Zonky si nechám na poslední finálový díl tohoto miniseriálu o investování na Zonky.

investorem-na-zonky-dil-ii

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  O tomto projektu, který mi připomíná Fingood vím už nějakou dobu, ale trvalo mi docela dlouho, než jsem se rozhoupal se do něj namočit. Nakonec mě k tomu vedla jedna věc na kterou jsem si stěžoval už v mém ročním přehledu. Úroky z Fingood jsem si totiž nechal posílat na běžný účet a tam jsem

 • Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

  Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

  Hmm, koukám na úvodník z minulého roku, kde se zmiňuji o tom, jak to rychle uběhlo. Letos, pokud je to vůbec možné uběhl ten čas od loňského listopadu do konce letošního října ještě rychleji. A že to byl divoký rok. Opět toho bude hodně, tak si raději na to uvařte kafe. Mimochodem začíná mě děsit,

 • Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Po delší době zase nějaký článek že? No hurá. ale pozitivní moc nebude. Mé kompletní portfolio u Proplat.to v hodnotě téměř 40 tisíc je celé po splatnosti. What the fuck? Jak se to sakra stalo? Tento obrázek vám o stavu mého portfolia řekne více než tisíc slov. Investoval jsem přes investiční automat, který v době,

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..