|  |  | 

Finance Uncategorized

Investuji do zlata – má to smysl

Na úvod roku jsem mimo jiné slíbil článek o tom , jak investuji do zlata. Slib plním a v tomto článku přináším své úvahy, proč je dobré mít nějaké peníze ve zlatě.

Zlato jako takové nelze vyrobit a zásoby v zemi jsou čím dál hůře dostupné – na jeho těžbu je třeba vynakládat stále více finančních zdrojů.

Když akcie padají, zlato roste

Zlato je v podstatě protiváhou akciovému trhu. V roce 2006 se 10 gramů zlata dalo pořídit za cca 4 600 Kč. V roce 2008 nastala celosvětová krize a zlato podražilo během několika let na cca 10 500 Kč za 10 gramů zlata. Cena zlata rostla až do roku 2016, pak se začala propadat, protože akciové trhy prakticky až do dnešního dne zažívaly neustálý růst. Ten ale pomalu končí, ekonomika se začíná ochlazovat a cena zlata jde opět malinko nahoru.

Zlato je protíváhou akcií a úpadku trhu. Je imunní i vůči devalvaci měny a jediné, co by asi nepřežilo může být například nějaký apokalypsa, kdy ztratí hodnotu vše a zlatý slitek ve finále vyměníte za půlku chleba a tři rohlíky, ale to nás snad nečeká.

Minimálně však jemný růst zlata umí držet hodnotu peněz nad úrovni inflace a slouží v podstatě něco jako hotovost – železná rezerva na horší časy s tím, že jeho hodnota neztrácí inflací.

Zlato jako investice

Pokud byste spíše ale kromě uchování hodnoty peněz chtěli raději na zlatě vydělat, je nyní ideální čas na jeho nákup, než dorazí větší ochlazení trhu nebo přímo krize a než začne cena zlata hodně růst. Poté stačí počkat několik let, až se cena zlata zvýší a prodat. Za získané peníze bude v době, kdy zlato budete prodávat jistě něco, na čem bude možné opět vydělat.

Kupujte fyzické zlato, ne papíry

Na trhu se můžete setkat se dvěma podobami zlata. Možná s více, ale vím jen o dvou. Jednou je nákup cenných papírů, že jste držiteli zlata, ale fyzicky nemáte zlato doma a je zde možné, že cenné papíry, které budete mít se stanou za určitých okolností bezcenné.

Druhá možnost, kterou preferuji já je nákup skutečného zlata – zlatých slitků, kde si zlato přímo nakoupíte a máte jej doma. Můžete si vybrat, kde zlato nakoupíte a zda jednorázově nebo do něj budete spořit měsíčně nějaké peníze a až naspoříte na celý slitek budete si jej moci vyzvednout.

Do zlata spořím

Můžete to klidně udělat tak, že si budete spořit pod polštář peníze a až je naspoříte koupíte zlatý slitek. Já to dělám tak, že si měsíčně pošlu tisícovku za kterou mi společnost rovnou nakoupí kousek zlata. Spořím do 10 gramových slitků a za necelý rok je slitek můj. Mohu si vyzvednout nebo nechat poslat poštou nebo jej nechat v úschovně, což ale stojí peníze.

Takový průběžný nákup zlata jednou měsíčně je dobrý proto, že nakupujete za aktuální cenu, která je v den připsání peněz na účet. Takže několik měsíců jsem i „vychytal“ poměrně levné zlato, takže pak průměrná cena nákupu celého slitku je nižší. Navíc peníze chráním před inflací každý měsíc a nečekám, až naspořím okolo 10 tisíc a pak kupuji slitek. To by se nemuselo vždy vyplatit.

Slitky jsou samozřejmě certifikované a vydávané se svým vlastním číslem podle kterého lze dohledat a určit pravost slitku.

Měsíční spoření sebou nese o nějaký ten poplatek 2% z každé splátky, ale s ohledem na to, že cena zlata roste a do budoucna poroste ještě více je to věc, kterou lze překousnout. Za každou měsíční platbu mám naopak bonusy, takže za rok to bylo okolo 400 Kč na bonusech, což pokrylo poplatek za skoro celý rok.

Říká se, že ve zlatě má mít člověk okolo 10% svého finančního portfolia. Osobně toto zlato počítám do své železné rezervy, neboť jej kdykoliv do 48 hodin můžete vyměnit za peníze, byť vždy proděláte, protože nákup je dražší než prodej, takže pokud bych nyní nutně potřeboval peníze, tak řekneme že na jednom 10 gramovém slitku budu tratit přibližně 10% jeho nákupní hodnoty. Proto se zlato bere jako dlouhodobé uchování peněz, ale v případě nutnosti z něj máte ihned peníze, což třeba u nemovitostních fondů můžete čekat klidně i měsíc, než své peníze dostanete zpět.

Osobně beru zlato mezi železnou rezervu, ale současně jako investici, protože věřím, že se cena zlata dramaticky zvýší. Prozatím je však „levné“, tak jej nakupuji. Jakmile se jeho cena zvýší třeba 1x už nebude tolik zajímavé pro nákup, ale spíše bude vhodný čas uvažovat o jeho prodeji.

Proč investuji zrovna do 10 gramových slitků? Čím větší slitek, tím lepší investice. Na druhou stranu je lepší volit menší slitky, pokud investujete jako já, jen tisícikorunu měsíčně. Jde o to, že je lepší aspoň jednou za rok mít jeden slitek, než třeba tři roky spořit do jednoho slitku.

Ještě jedna věc je důležitá: Ze spoření do zlata neplatíte žádné daně, protože je od nich zlato odproštěno. Můžete si tedy klidně vlastnit zlata kolik chcete, ale danit se vám nebude.

Pokud byste rádi začali spořit

Existuje několik společností, jak do zlata spořit. Někdy si jen posíláte peníze u formy na účet a oni vám pak nakoupí zlato, nebo ta možnost, kdy zlato nakupujete pravidelně každý měsíc a až máte celý slitek je váš. Tuto možnost používám i já. Pokud se vám líbí a chtěli byste znát více informací nebo rovnou začít spořit, kontaktujte mě emailem na michalikdavid@gmail.com, podávám vám více informací, případně vám spoření mohu přímo zařídit.

investuji-do-zlata-ma-to-smysl

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

 • Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Od října 2021, kdy jsme napsal šestý díl jsem se odmlčel. Za tu dobu se moje váha několikrát změnila, bohužel směrem nahoru a teď zase konečně dolů. Začalo to pozvolna, o půl kila o kilo, pak se zase dolů a pak už jen nahoru. Když jsem si váhu přestal hlídat Aby to podle nadpisu nevypadalo

 • Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

  Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

  Poslední celý den v Bangkoku jsme věnovali prohlídce chrámů. Chtěli jsme podle plánu navštívit kromě Wat Pho a Wat Arun i další chrámy a také královský palác, ale zkrátka by toho na jeden den bylo moc a myslím, že by nám to pak všechno splývalo dohromady. Královská palác mě mrzí docela, ale snad se ještě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..