|  | 

Internet

Jak jsem instaloval LTE modem od T-mobile

Po přestěhování do nového domu jsem začal přemýšlet na tím, jak se budu připojovat k internetu. Jsem zhýčkaný z Prahy z UPC, takže jsem chtěl něco rychlého a kvalitního bez omezení přenosu dat. Všichni místní Wi-Fi poskytovatelé však mají své vysílače umístěny tak, že na ně z domu prostě není vidět, takže v tomto máme smůlu. A nabídky vůbec nebyly špatné. Jediná možnost byla dát těleso na komín, což se ale neslučuje z revizními podmínkami pro provoz komína, takže jsme tuto možnost zamítli jako nepoužitelnou.

LTE od T-mobile

Na stránkách T-mobile jsem našel, že za cenu 399 Kč poskytují LTE připojení  s modemem za 100 Kč měsíčně. Dostupnost v u nás v lokalitě by měla být dobrá a tak jsem začal zjišťovat o této možnosti více informací. Zjistil jsem, že je přenos limitovaný 30GB a následně se zpomalí nikoliv celý internet ale jen stahování a to na rychlost 16kb/s, tedy v podstatě nepoužitelné. Zda se toto zpomalení týká i streamování videa na You Tube a jiných kanálech ještě nevím, ale brzy zjistím.

Při prohlížení jsem se také díval co modem umí a jaká je instalace. Podle T-mobilu je instalace ve třech krocích, které podle animace zvládne úplně každý. Jsem IT technik, tak proboha to zvládnu se zavřenýma očima jen jednou rukou, pohoda… Objednávám…

Pořád bez signálu

Modem dorazil v určeném termínu přesně podle dohody. Super. Vybalil jsem vše z krásné krabičky a přečetl jsem si návod k použití, podle kterého stačí opravdu jen vložit SIM kartu, která je součástí balení , zapojit do sítě a připojit se k Wi-Fi, kterou má modem také. To by mělo být vše. Pro případné nastavení je zde ještě IP adresa modemu, kde lze nastavit další věci.

t-mobileDávám tedy do modemu SIM kartu. Jde jen jediným způsobem, takže možnost, že by se člověk spletl je nulová. V jiné než správné poloze SIM karta nezacvakne do modemu. Takže to mám určitě dobře. Slavnostně modem zapínám a čekám jaký bude signál. Modem detekuje buď silný, slabý nebo žádný signál. Hmm žádný signál. Kousek od nás cca 300 metrů je rozhledna, kde jsou umístěny vysílače. Jdu tedy do pokoje, který má okno otočeno na stranu vysílače.

Znova zapojuji a znova nic. Čekám marně 5 minut, zda se nějaký signál objeví. Přes internet znova ověřuji dostupnost v naši lokalitě, zda jsem neudělal chybu. Signál LTE zde skutečně má být. Já IT technik jsem bezradný a volám na linku T-mobile. První otázka je, zda jsem aktivoval SIM kartu. Ech jakže? Ale o aktivaci ve vašich manuálech není ani zmínka…No ale to je potřeba udělat, já vám ji aktivuji. Dobře a pak už mi internet poběží? No jistě, během dne vám internet naskočí. Tak super, děkuji mockrát a přeji hezký den, loučím se na lince.

Asi za 2 hodiny dorazila na můj telefon SMS o tom, že SIM karta je aktivní a nyní mohu naplno využívat služby LTE. Vypínám tedy modem a po 10 sekundách jej znova zapínám. Nic, bez signálu. Zkouším čekat do večera, přeci jen někdy se to stane, že SIM karta není aktivní a SMS dorazí dříve.

V půl desáté večer pořád nic. Jsem zoufalý a zklamaný. Napadá mě ještě nastavení modemu, zda tam nenajdu nějaké informace ohledně nastavení, které by vedlo ke zprovoznění služby. Přihlásím se pod údaji z manuálu a modem chce ihned změnu hesla, kterou obratem provádím. LTE signál žádný a chce to po mě PIN k SIM kartě. Sakra co je to za blbost? Do modemu by přeci měla jít karta bez SIM a modem by nic takového neměl vyžadovat ne? Setřel jsem tedy černé políčko PIN kódu a zadal jej v nastavení do modemu. A světe div se, modem se připojil a signál LTE je zcela plný.

 

Snadná instalace, když víte co dělat

Takže instalace je opravdu snadná, bohužel se nikde nedozvíte, že kromě zasunutí SIM karty do modemu a zapojení do sítě je třeba ještě SIM kartu aktivovat a zadat PIN v nastavení modemu. Tohle vám manuál ani infolinka neprozradí, takže pokud právě zprovozňujete LTE od T-mobile a nevíte si rady je možné, že vám tento článek pomůže. Já jen kroutím hlavou nad tím, jak jsou informace na webu T-mobile a stejně tak na jejich lince nedostatečné. Vždy nejsem jediný, kdo si tuto službu pořídil a že by všichni hned pochopili co mají dělat? Tomu se mi opravdu nechce věřit…

jak-jsem-instaloval-lte-modem-od-t-mobile

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Mintos – půlroční zkušenost

  Mintos – půlroční zkušenost

  Jsem zatím poměrně krátkým uživatelem platformy Mintos. Účet mám založen někdy od dubna 2016 a aktuálně jsem vložil pouhých 120 EUR, což je například částka, kterou jste v minulosti zaplatili v Rakousku pokud jste vjeli na dálnici bez dálniční známky. Výnos a garance Nyní se již dostanu k důvodům,  proč se mi platforma líbí. Pominuli

 • MP3levně.cz běží na Webarealu

  MP3levně.cz běží na Webarealu

  Když jsme před dvěma lety přemýšleli, s čím budeme mít eshop, přišel kamarád Honza s tím, že bychom mohli nakupovat a prodávat MP3 přehrávače, takové ty levné, že to bude moc fajn. A ono to skutečně moc fajn je, ale aby to nějak fungovalo museli jsme vymyslet na čem eshop mp3levně.cz poběží. Honza ani já nejsme programátoři,

 • Investorem na Zonky – díl první

  Investorem na Zonky – díl první

  V minulosti jste si mohli přečíst o tom, jak mi Zonky pomohl, když jsem stavěl dům a chyběly mi peníze, které banka nechtěla uvolnit. Článek jsem napsal tak pochvalně, že  jsem od jednoho čtenáře dostal vynadáno, že je to pěkně hloupě napsaný PR článek J Pán se docela spletl, nebyl to PR, byla to chvála na

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..