|  |  |  | 

Finance Jak jsem refinancoval hypotéku Seriály

Jak jsem refinancoval hypotéku díl osmý

Tak mám refinancováno. Už dlouho, ale nějak jsem za času pandemie neměl moc času na psaní článků, takže až teď. Opět mě provázely nepříjemnosti o které se chci podělit. A samozřejmě také o to, co jsem musel vše dokládat pro Hypoteční banku. Ale pojďme pěkně od začátku.

5 dní není 5 pracovních dní

Když pošlete online žádost o Potvrzení o bezdlužnosti na FÚ, musíte do 5 dní poslat žádost ještě i poštou nebo ji dát na podatelnu a zároveň zaplatit 100 Kč poplatek a to buď na účet nebo jako kolek. Nějak automaticky jsem počítal, že 5 dnů je pracovních, ale velký omyl. 5 den mi volá paní z FÚ, kde má oficiální žádost – peníze přišly ale žádost nikoliv, tak jsem ji musel ukecat, aby počkala do druhého dne, protože zrovna v den kdy volala jsem žádost nesl na poštu. Nakonec to dobře dopadlo a poštou mi přišlo potvrzení že na daních nic nedlužím.

Abych jen upřesnil týká se to jen osob, které mají aktivní živnostenský list a to bez ohledu na to, zda podnikáte nebo jste zaměstnanec v nějaké firmě. Abyste museli potvrzení dodávat stačí vlastnit živnostenský list, který není pozastavený.

Potvrzení, potvrzení a potvrzení

Z předchozích dílů jistě víte, že jsem musel od všech firem, kde jsem měl něco půjčeno dokládat potvrzení o tom, že jsem půjčku doplatil. Tam, kde byla uvedena na potvrzení částka, to bylo v pořádku. Byla ale i potvrzení – třeba od Cofidis, kde prostě jen napsali, že úvěr je splacen a nechtěli ani slyšet o tom, že by tam připsali částku.

Pro takový případ jsme museli dodávat s manželkou Čestné prohlášení, že jsme dluh opravdu splatili. Toto čestné prohlášení muselo mít úředně ověření podpisy.

Další v řadě byla vinkulace pojištění na Hypoteční banku. Lejstro, které jsem stáhl z jejich webu jsem odnesl do KOOP, kde jsem jej nechal a za dvě hodiny jsem se pro něj vracel, na počkání to bohužel nejde, je to hodně papírování.

Kde mám zástavní smlouvy sakra?

Když jsem měl z krku všechny potvrzení o úvěrech a vinkulaci čekalo mne nemilé překvapení, že jsem nedostal od banky zástavní smlouvy. Musel jsem si je vyžádat. Poté, co jsem měl v ruce předvyplněné zástavní smlouvy včetně návrhu na vklad do katastru jsem vzal 2 tisíce a šel jsem na katastr.

Tam mi návrh na vklad potvrdili. Následně jsem jej oskenoval a poslal paní do banky. Vrátila se mi odpověď, že návrh musím odevzdat osobně na pobočku s tím, že jim mám říct, aby to naskenovali, originál poslaly do archívu a email se skenem paní z banky. To mě docela dost naštvalo, že si toto neumí ošetřit sami. Ještě jsem z toho nepochopil, zda musím na pobočku konkrétní nebo kdekoliv. Zjistil jsem, že kdekoliv, tak aspoň že tak. Zanesl jsem smlouvu na nejbližší ČSOB, kde na mě čuměli jak na blázna co po nich chci, ale naštěstí udělali co měli a sken se k paní, která vyřizovala schvalování dostal.

Zmatené čerpání

Vše se vyřizuje online, vy jen na hypoportál nahráváte skeny všech dokumentů, které je potřeba dodat. Když už jsem měl vše podáno a z banky schváleno, mohl jsem si zadat čerpání. Fajn, že si jej můžete zadat sami. Bylo tam datum čerpání u kterého byla nápověda, že jde o datum ke kterému mají být peníze na daném účtu. A protože byly svátky a víkend nastavil jsem toto datum přesně na den výročí fixace u KB.

Jaké bylo mé překvapení, když tam v daný den peníze nebyly. Volal jsem okamžitě paní, do Hypoteční banky, která vyřizovala můj úvěr. Ta mmi řekla, že jsem si čerpání zadal na tento den a tím tedy odešly peníze. „Ale v nápovědě máte psáno, že se zadává den, když chcete mít peníze na účtu“ snažil jsem se hájit. Ne, není to tak, měl jsem si peníze raději vyčerpat předem a mám si v KB zjistit, zda to projde a hypotéku budou považovat za splacenou i když peníze příjdou o den později.

Naštěstí to KB uznala (první jejich dobrý čin za celé ty roky).

Zrušení zástavního práva v katastru pro KB

do 14 dnů přišly od KB návrhy na vklad do katastru na výmaz zástavního práva – celkem 2x (na každém papíru dva zápisy) a také na zrušení vinkulace. Počítal jsem, že na katastru budu platit 8 tisíc, ale chtěli jen 4, takže jsem půlku k nemalé radosti ušetřil a uspořenou částku jsem hned poslal na železnou rezervu na horší časy i když bych pro ní měl asi milion jiných využití.

Konec dobrý, všechno dobré

Všechno to dopadlo relativně dobře, jen moje sazba 2,69% patřila letos mezi vyšší, ale tím, že jsem hypoteční smlouvu podepisoval před 2 lety (v době podpisu byly sazby okolo 3%), tak se s tím již nedalo nic dělat. Nyní jen čekám z katastru na potvrzení výmazu KB na zástavní právo, nový výpis KN zašlu do Hypoteční banky a tím celá procedura končí. Jen doufám, že už nebudu muset nikdy refinancovat a že Hypotečka prostě dá vždy dobrý úrok ve srovnání s konkurencí.

A tím celý seriál o refinancování končí. Pokud jste dočetli až sem, tak už víte vše. Možná vás to odradilo, ale asi to za ušetřené peníze stojí, byť absolvovat to třeba každé 2 nebo 3 roky bych vážně nechtěl, jen kolik mě to stálo půl dnů dovolené, cest na KN nebo do banky, pojišťovny…

Na úplný konec jen souhrn předchozích dílů, pokud byste si je chtěli přečíst postupně, abyste nemuseli nikde shánět odkazy.

První díl, druhý díl, třetí díl, čtvrtý díl, pátý díl, šestý díl, sedmý díl

jak-jsem-refinancoval-hypoteku-dil-osmy

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Jak jsem začal hubnout, díl 8 – váha 73 kg je opět realitou

  Jak jsem začal hubnout, díl 8 – váha 73 kg je opět realitou

  Tadá, tadá, Po cca 3 měsících jsem díky pravidelnému cvičení, zmenšení porcí a nejezení pozdě večer na váze pod 73 kilo a přes břicho na 96,5 cm. Pojďme se podívat podrobně, co za tím přesně stálo. Pravidelné cvičení a 3x týdně rotoped V zaměstnání máme jednou týdně trenéra s kterým cvičíme hodinu a posilujeme celé

 • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

 • Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Od října 2021, kdy jsme napsal šestý díl jsem se odmlčel. Za tu dobu se moje váha několikrát změnila, bohužel směrem nahoru a teď zase konečně dolů. Začalo to pozvolna, o půl kila o kilo, pak se zase dolů a pak už jen nahoru. Když jsem si váhu přestal hlídat Aby to podle nadpisu nevypadalo

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..