|  | 

Finance

Jak jsem si půjčil na Zonky.com

Dostali jsme se do začarovaného kruhu s naši stavbou domu. Máme hypotéku na dům, který stavíme a banka nám uvolnila skoro všechny prostředky až na posledních 400 tisíc, které nám chtěla uvolnit, až odhadce řekne, že zaplacená částka je již prostavěná. Protože ale platíme bance zálohovky tak nebylo prostavěno úplně vše, a tak odhadce další peníze neuvolnil, ale podle smlouvy s dodavatelem stavby jsme měli zaplatit další zálohovku a pokud nezaplatíme tak prostě stavba neporoste. Takže vlastně developer chtěl peníze, banka je neuvolnila a my jsme zůstali s rozestaveným domem. Více informací o stavbě a průběhu celé stavby od samotného plánu koupit pozemek najdete v našem seriálu o hypotéce.

 

Bylo najednou potřeba sehnat někde 200 tisíc. Komerční banka nám už úvěr neposkytla, protože v záznamech mají něco o tom, že naše hypotéka je 12 tisíc, což není pravda a oni to i přiznávají, že je systém nepustí. Zuno mi nabízela refinancování mého starého úvěru a půjčku 200 tisíc navíc, nakonec to bylo jen 160 tisíc navíc a za podmínek, které jsem nechtěl a nelíbily se mi. Přítelkyně jako nový klient u Zuno žádala půjčku 200 tisíc také, ale schválili ji jen 50 tisíc, což jsem považoval za výborný vtip, takže nakonec jsem využil služby Zonmky.com, kterou jsem objevil nedávno.

 

Co je Zonky.com

Zonky.com jsem objevil na Facebooku, kde mě zaujala reklama s hlavou zvířete Zonky. Šel jsem na stránky a nejprve jsem si důkladně přečetl jak služba funguje a co vlastně služba je. Je to hrozně jednoduché. Služba umožní lidem půjčovat si peníze mezi sebou. Na jedné straně je žadatel o půjčku, který si určí částku, dobu splácení a na druhé straně jsou investoři, kteří se na danou půjčku složí. Každý investor může zainvestovat 200 Kč až 5000 Kč, což je maximum.

Zažádal jsem o půjčku

Registrace na Zonky.com byla velmi snadná. Zadáte jméno, vyberete na co chcete půjčit, vyberete částku, kolik si chcete půjčit, měsíční splátku, kterou chcete splácet a nakonec jen zadáte Tržiště na Zonky.comemail a zvolíte si heslo. Je to super jednoduché a uživatelsky přívětivé. K tomu hezké a přehledné rozhraní.

Půjčit si lze až 200 tisíc korun a minimální splátka je 500 Kč. Následně už jen nahrajete kopie dvou dokladů například občanský průkaz a řidičák a zašlete 3 měsíční výpisy z vašeho bankovního účtu. Pokud doklady zrovna nemáte u sebe nevadí, lze je dohrát i později, tak jsem to udělal také, stačí v odpovědi na email, který vám dorazí se žádostí o zaslání dokladů připojit doklady jako přílohu.

Ještě o sobě vyplníte pár údajů jako třeba jaké máte jiné půjčky, kolik máte děti, zda bydlíte v nájmu a další drobnosti, které potřebuje Zonky vědět, aby vám mohlo připravit nabídku na míru. Jako poslední vyplníte pár údajů o sobě například svůj účet na Google plus, na Facebooku nebo aukru.

Dvojité ověření

Dobrou zprávou pro investory, kterých je ale nyní moc a je tak vytvořen pořadník je to, že každého žadatele si Zonky docela proklepne a nahlídne do všech možných rejstříků. Poprvé, když mi volali jsem byl dotazován, zda mám ještě nějaké účet, že mám dost vysoké výdaje. Druhý den mi volali aby si ověřili na co peníze využiji, protože jsem zvolil „Jiné“. Po vysvětlení všech náležitostí jsem čekal na schválení. Zonky by mi nepůjčilo pokud bych byl v nějakém rejstříku neplatičů, pokud by na mě byla exekuce nebo bych měl jinde nějaký finanční problém. Tím, že si lidé půjčují navzájem od sebe je to logické a chrání tím investory.

Úrok podle úrovně rizika

Váš úrok za půjčku se bude pohybovat od 6,9 do 15% podle toho, jak moc je velké riziko, že nebudete splácet. Já skončil v kategorii B, tedy střední riziko a úrok je 13,49%. Tím, že si Zonky bere 2% z půjčené částky vám trochu stoupne RPSN, ale není to nic hrozného a lze stále tuto půjčku srovnávat s půjčkou od banky. Je jasné, že za službu si Zonky něco vezme a 2% jsou přijatelná částka, neboť lidé z týmu Zonky mají kolem vaši půjčky dost administrativy, musí vám volat, ověřovat si vás, vytvoří také sociální model a to prostě zadarmo nejde.

Zajímavý příběh vám pomůže peníze získat rychleji

Zonky mi půjčku schválilo a v tomto okamžiku je to na vás, jak zaujmete investory. V podstatě je třeba vytvořit si svou půjčku, kterou dáte na tržiště. Zonky.com je o příběhu lidí a vy musíte
Detail půjčky na Zonky.commít takový příběh aby to investory zaujalo. Sesmolil jsem  pár řádku o tom, jak banka stagnuje a já potřebuji dostavět dům a přestěhovat se. Všechno pravda samozřejmě. Jako bonus jsem uvedl odkaz na náš web datlujeme.cz, kde o stavbě píšu a čekal jsem. Bylo něco po 17 hodině a první investoři začali půjčovat. Tempo bylo neuvěřitelné a velmi rychle jsem začal dohánět procenta jiných půjček, které tam již byly třeba den před tou mou. Druhý den po 10 hodině se neskutečné stalo realitou a moje půjčka byla 100% financována. Následující den mi již 196 tisíc, tedy částka ponížená o 2% pro Zonky cinkla na účtu.

Z vlastní zkušenosti

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že služba Zonky je super.  Nějakou dobu jsem byl investorem na bankeratu a musím říct, že to není zdaleka tak dobrá služba jako Zonky, navíc hromada papírových smluv, vše trvá a celkově ani rozhraní není prostě to právě. Zonky je služba, která na trhu chyběla, je registrovaná ČNB, takže se nemusíte obávat, že by šlo o podvod nebo jiné nekalé praktiky a především je půjčka snazší než v bance.Navíc vám půjčují lidé, takže neplatíte úroky bance ale lidem, kteří vám rádi půjčí. Jednak jste pro ně investice na které mají úrok a z které vydělají a také protože chtějí pomáhat druhým plnit si své sny.  Ano tahle poslední věta zněla jako otřepané klišé, ale jak jinak to říct, když to tak opravdu je?

Zonky.com mohu doporučit všem, kdo si chtějí půjčit peníze a nechtějí jít do banky. Ano není to na hypotéku, ale drobnější půjčky do částky 200 tsíc zde pořídíte opravdu rychle a z pohodlí svého domova, což je v dnešní době skvělé.

8.25

Very Good

Review

Se službou Zonky.com jsem byl maximálně spokojen. Pracovnici po telefonu byly v pohodě a stejně tak i komunikace přes zprávy. Schválení půjčky bylo hodně rychlé a stejně tak i reakce investorů na novou možnost investovat své peníze. Zonky kromě přátelského přístupu nabízí také velmi přehledné a snadné ovladatelné prostředí v kterém se neztratí ani ten největší internetový laik.

Rychlost půjčky
9
Kvalita komunikace
9
Přehlednost stránek
10
jak-jsem-si-pujcil-na-zonky-com

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  O tomto projektu, který mi připomíná Fingood vím už nějakou dobu, ale trvalo mi docela dlouho, než jsem se rozhoupal se do něj namočit. Nakonec mě k tomu vedla jedna věc na kterou jsem si stěžoval už v mém ročním přehledu. Úroky z Fingood jsem si totiž nechal posílat na běžný účet a tam jsem

 • Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

  Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

  Hmm, koukám na úvodník z minulého roku, kde se zmiňuji o tom, jak to rychle uběhlo. Letos, pokud je to vůbec možné uběhl ten čas od loňského listopadu do konce letošního října ještě rychleji. A že to byl divoký rok. Opět toho bude hodně, tak si raději na to uvařte kafe. Mimochodem začíná mě děsit,

 • Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Po delší době zase nějaký článek že? No hurá. ale pozitivní moc nebude. Mé kompletní portfolio u Proplat.to v hodnotě téměř 40 tisíc je celé po splatnosti. What the fuck? Jak se to sakra stalo? Tento obrázek vám o stavu mého portfolia řekne více než tisíc slov. Investoval jsem přes investiční automat, který v době,

23 Comments

 1. davidagoliáš

  To je stupidita na ntou.
  Průměrný jedinec pozná, že jde o smyšlené články. Když chcete psát za “ obyčejné“ lidi, tak je to nechte napsat. I trouba pozná, že ten slovosled je vytvořený a jak přes kopírák:-))

 2. oldřich Hromek

  dobrý den nevím jestli jsem tady spravně? potřebuji pujčit peníze ve výši 8000 kč mám šanci?hromek

 3. Hana7788999

  Trapny clanek ktery by mel byt oznacen jako reklama.

  • OndraInvestor

   Ze své strany investora mohu potvrdit, že to zatím funguje, tak jak lze čekat. Zatím nic nesměřuje ke stavu si myslet, že jde o podvod. Zonky by si reklamy zasloužilo daleko víc. A tahle asi zadarmo – popsaná zkušenost – je asi nejlepší. Zkuste se podívat v sobotu večer na televizi. V 1 reklamním bloku je většinou 5 reklam na půjčky od bankovních domů. (Zuno, Rajfka, Equa, GE, ČSOB, atd.). Za tyhle reklamy letí měsíčně stovky mio. Většina lidí o Zonky bohužel netuší. Úrok by lidé dostali poloviční. V zahraničí tyto nové technologické společnosti typu Zonky mají přes 10 % úvěrů.

 4. Michal Pelikán

  Váš příběh si zrovna pamatuji 🙂 ale čekal jsem zrovna než dorazí peníze na Zonky a nemohl jsem investovat :/ Popravdě právě váš rating a úrok je jeden z těch, co je pro investory zajímavější než ty v rozmezí 3,99 až 5,99 %, proto se ty A++ apod. ratingy na 66 a víc měsíců často ani nezainvestují (i když některým to doplácne jako samostatný investor přímo Zonky).

 5. Fin money

  Pěkný článek, líbí se mi, že v článku uvádíte praktické informace a dokonce i fotky přímo z administrace, je tedy vidět, že Zonky opravdu používáte a máte s ním reálné zkušenosti.

  Co lidi kterým jste přispěl, splácejí své půjčky?

  Díky

  • OndraInvestor

   Z mé zkušenosti:
   Risk management funguje. Problémy mám je u ratingů C a D. Momentálně stojí 5 z 133.
   Z toho 2 jsou na vymáhání.
   Jako investor se naučíte i pohledu z druhé strany bariery.
   Smutný příběh: Dlouhou dobu to berete jen jako „hru“ zkoušíte odhadnout, jestli bude člověk nebo nebude platit. Jestli je to jen lempl, co si příběh vymyslel. Ale pak jednoho dne zjistíte, že placení ovlivňuji i skutečnosti jako smrt člověka. Při velkém počtu půjček se i tyto události objeví a musíte s tím počítat (musí s tím počítat banky atd.). Statistika je neúprosná. Vědomí toto potlačuje.

  • Zonky investor

   Jí jsem si vybral investici do 5 půjček (vybíral jsem hlavně méně rizikové ratingy A+ a A++) a zatím splácejí všichni jak mají, původně jsem do toho šel, že bych investoval víc peněz, ale častěji se na zonky trhu objevují rizikovější půjčky a do toho se mi moc nechce…

 6. Tomas999

  Dobrý den, chápu rozhořčení některých lidí, kteří za článkem vidí reklamu, ono totiž nebývá zvykem, že někdo nějakou službu veřejně chválí. Daleko častější je, že se lidí nadávají (někdy oprávněně), ale když se něco povede, tak nemají důvod to chválit. Já tomu článku věřím, protože mám úplně stejnou zkušenost (jasný, že mě někdo taky nařkne, že jsem zaplacený, ale co nadělám)

  Pokud by někoho zajímal popis dalšího reálného refinancování půjčky přes Zonky, tak já jsem ten test udělal a zkušenosti sepsal. Doufám, že to někomu pomůže – https://kreditni-karty.com/jak-na-refinancovani-pujcky-ci-kreditky-pres-zonky-recenze/

  A pokud nechcete číst delší článek, tak shrnutí je, že je to skvělá služba, která funguje a podmínky jsem dostal lepší než v bance.

 7. InvestorDoAkcii

  V článku je jedno zásadní nepravdivé tvrzení, jehož původcem je samotná společnost Zonky. Tvrzení, že „služba umožní lidem půjčovat si peníze mezi sebou“ je jen fabulace, skutečnost je jiná. Půjčky poskytuje jen a jen společnost Zonky a jen tato společnost je může vymáhat. Tzv. investoři lidem nic nepůjčují, jen tyto půjčky svými kapitálovými vklady 100% zajišťují. Tito investoři rovněž s konečnou platností schvalují, komu Zonky půjčí a komu ne. Tím nesou svůj díl odpovědnosti a také celé riziko. Každou půjčku schvaluje jiná množina investorů, z toho se pak nějakým algoritmem počítá výnos těchto investorů, který je tím pádem proměnný (může být i záporný) a je silně závislý na jejich rozhodování. Rozhodně to ale není žádný přijatý úrok od jednotlivých dlužníků. Je to složitě počítaný podíl na zisku společnosti (byť ten pochází z přijatých úroků). Daní se to jako každý jiný kapitálový výnos.

  Někteří lidé se rozčilují, že společnost Zonky nenese prakticky žádné riziko, poplatky (2% a 1%) má jisté. To je pravda, Zonky má všechny půjčky, které poskytuje 100% zajištěny investory. To je ale v pořádku. Nejhorší, co by se investorům mohlo přihodit, je totiž bankrot samotné společnosti Zonky, a nikoliv určité množství insolventních dlužníků.

 8. Patrik S.

  Mně není moc jasné, jak jsou Zonky bezpečné z hlediska investora, vždyť jde v podstatě o nebankovní půjčku, takže si Zonky nějak zájemce o půjčky prověřuje?

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..