|  | 

Domov

Jak jsem usadil a namontoval dřez

Pokud jste kutilové a máte šikovné ruce, tak si tento článek možná přečtete s pobavením, nebo jej rovnou můžete přeskočit.

Já nejsem kutil a než jsme se nastěhovali do domu neuměl jsem téměř ani vyvrtat díru do zdi nehledě na to, že jsem ani nevlastnil žádnou vrtačku. Tím, že jsme se ale přestěhovali do nově postaveného RD jsem byl nucen změnit přístup k tomu, co všechno neumím a prostě se to naučit.

Dlouho jsem neměl odvahu

Když se mi povedlo o Vánocích navrtat háčky a pověsit skříňky kuchyňské linky bez toho, aniž by mezi nimi zela dvoumetrová díra byl jsem rád. Měli jsme linku, připevněnou pracovní desku v které mi kamarád udělal otvor pro indukci. No jo, ale nebyl dřez. Jenže na ten jsem si fakt netroufal. Jak jej asi usadím a jak přidělám baterii? Nikdy jsem to proboha nedělal. Dlouho jsem se zdráhal s tím, že tohle prostě musí dělat kovaný instalatér, což já nejsem. A moje zkušenosti s výměnou byť jen hloupého těsnění jsou nulové.

Co jsem na usazení dřezu potřeboval

Ale nakonec jsem neodolal a vyjeli jsme na nákup do Hornbachu (Já já, jupí jupí jej). Věděli jsme, že s ohledem na napojení na vodu a odpad potřebujeme dřez, který bude vpravo a vlevo bude jeho odkapávací plocha. Naše dřezová skříňka má běžné rozměry tedy 80 cm na délku a 60 cm na hloubku. Dřezy se vyrábějí o něco menší, kdy má samotný dřez kolem 76cm na délku.

Montáž dřezu a dřewzové baterieSamotný dřez nebyl drahý, stál 1600 Kč (mimochodem úplně stejný dřez stál v OBI 2600 Kč). K dřezu byl sáček plný armatur z jehož rozloženého obsahu mě jímala hrůza. Koupili jsme také dřezovou baterii, jen jsem nevychytal délku hadiček a musel jsem druhý den koupit nové, delší. Také mě překvapilo, že součástí armatur nebylo žádné těsnění, který byste připojili k odpadu ve zdi, musel jsem jej také dokoupit zvlášť. Dřez měl naopak těsnění, které se nalepí kolem jeho obvodu a již nemusíte používat silikon, který se zpravidla pod dřez dává, aby vám tak nezatékala voda.

My jsme chtěli udělat díru do uchycené pracovní desky. Nejprve jsme tedy obrátily dřez dnem nahoru a položili jej na desku tak, jak jsem jej chtěli mít usazený. Následně jsme jej obkreslili. Podle návodu se od obkreslení měl odečíst 1 cm, což jsme také provedli.

Jak ale chcete řezat desku, kterou nemůžete řezat z kraje? Bylo potřeba v rohu, kde bude dřez desku navrtat a následně použít přímočarou pilku, kterou se hladce dostanete až na konec nakreslené čáry. Následně další díra vrtákem a uříznout další stranu. Tak to šlo stranu po straně až nakonec deska upadla a zůstala po ni díra, do které se světe div se nádherně vešel dřez.

Dřez bylo potřeba uchytit. K tomu sloužily úchytky, které jsem pevně přitáhl a dřez držel. V dřezu byla rovnou vyvrtaná díra na baterii. Tu jsem vytáhl z krabice, našrouboval na ni hadičky a provlekl dírou ve dřezu. Použil jsem přiložené těsnění a baterii se zpod utáhnul.

Zde jsem udělal chybu, protože jsem neměl páku v rovině, a tak se stalo, že šla posunout doleva jen malinko a doprava hodně. Povolil jsem tedy šroub, baterii vycentroval a pak již bylo vše v pořádku.

Nasadil jsem hadičky na kohoutky a dotáhl šrouby. Nebyl jsem si zcela jistý, zda jsem trefil teplou vodu na správný kohoutek, ale nakonec se ukázalo že ano.

Zapojení armatury

Sešroubovat ten plastový chaos trubiček byl úkol pro pana Rubika s kolektivem. Ale tak nějak jsem vzal jednu druhou třetí a bylo to. Připojil jsem vše ke dřezu a Montáž dřezu a dřewzové baterienásledně nandal těsnění a zkoušel to celé narvat do odpadní trubky ve zdi. Nešlo to. Těsnění bylo moc velké, tak jsem udělala něco, co se dělat nemá. Prostě jsem vzal nůž a ořízl jsem jej. Narval trubku do zdi a bylo to. Zkoušel jsem to nejprve i bez těsnění, ale voda jako by se vracela zpátky a dírou ve zdi nám šla zpět a kapala, proto to těsnění.

Pak jsem opatrně pustil kohoutky s vodou, abych zjistil, že jsem je málo přitáhl a že mi voda teče úplně všude. Důkladně jsem je tedy utáhl a opatrně povolil, aby tlak vody nebyl úplně silný.

Pustil jsem vodu a čekal, zda někudy začne téct voda. Kontroloval jsem především hadičky u kohoutků, armatury, sifon a odpadovou trubku. Všude bylo sucho. Dovolil jsem manželce dřez používat a po očku sledoval, zda někde voda nekape nebo přímo neteče. Všude sucho.

V týdnu jsme pro jistotu ještě vodu zastavili, ale o víkendu, kdy jsme byli doma a měli vše pod kontrolou jsme nechali kohoutky puštěny a ani tlak vody nezpůsobil nějaké netěsnosti. Vše drží jak má a já mám radost z toho, že se mi opět něco povedlo. I když pro někoho možná zcela banálního, pro mě, člověka, který neuměl ani zatlouct hřebík je to velké vítězství především proto, že jsem vše zvládl sám bez pomoci kamarádů a instalatérů.

jak-jsem-usadil-a-namontoval-drez

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Uživatelská recenze Cyklotrenažéru Insportline S800i

  Uživatelská recenze Cyklotrenažéru Insportline S800i

  Pokud čtete články o tom, jak hubnu, tak jistě víte, že jsem v první vlně Covidu přibral docela hodně a pak, když jsem chodil do práce jsem se snažil zhubnout rychlou chůzí, cvičením a změnou stravy. To se mi i dařilo a náhle jsem opět doma na Home office bez možnosti chodit své 4 kilometry pěšky,

 • Jak jsem dělal květináč z kmene stromu

  Jak jsem dělal květináč z kmene stromu

  Ani nevím, jak na to přišla řeč, že by bylo hezké, pokud bychom na zahradě měli vydlabaný kmen, v něm hlínu a květiny – zkrátka takový přírodní květináč. Byť manuálně zručný moc nejsem, rozhodl jsem se, že do toho půjdu. Jak se dlabe takový kmen? První moje otázka byla, jak vlastně takový kmen vydlabat. Nikdy

 • Jak jsem se stal tátou 6. díl

  Jak jsem se stal tátou 6. díl

  Naposled jsem psal, když měla Josefína rok a půl. Nyní už má dva roky a měsíc a tak je čas na další článek. Opět se posunula ve vývoji, takže je s ní stále větší sranda. Táta v práci, v Praze Tohle už umí říct, byť trochu zkomoleně. Když říká, že táta pracuje umí to i

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..