Jak jsme chtěli hypotéku Seriály
Jak jsme chtěli hypotéku – díl dvacátý čtvrtý
Od posledního dílu, který jsem psal se nic moc zvláštního nestalo až dnes. Pořád řešíme jímku a zjistili jsme, že peníze s kterými jsme počítali nebudou. Užijte si další díl našich radostí i starostí se stavbou domu a především jeho financováním
Kdo zničil jímku posoudí soudní znalec
V minulém dílu jsem se na základě vyjádření mého stavebního dozoru tiše omlouval Loexu, že deformace a popraskání jímky nebyla jejich chyba. Pan Musil totiž zjistil, že jímka byla uložena na betonovém základu a obsypána i suchým betonem pro lepší usazení a že tedy nejspíše nepraskla vinou špatného usazení ale vinou tlaku poblíž jímky. S Loexem si dal pan Musil schůzku u jímky, kde ukázal vyjeté koleje ani ne 70cm od jímky. Loex chybu přesto neuznal a tak se společně dohodli, že se na celou věc vezme soudní znalec, který řekne, kdo problém způsobil. Soudního znalce zaplatí ta strana, která problém způsobila. Jen doufám, že obě strany budou rozhodnutí soudního znalce respektovat a záležitost se konečně dořeší.
Parkovací stání, cesta a chodník za 59 tisíc
Dům nám roste jako z vody, tento týden se již dělá střecha, která by měla být dokončená do konce týdne, kdy dům osadí dveřmi a okny a měla by být tak hrubá stavba uzavřena. Již začínáme přemýšlet nad vším kolem domu, především nad parkováním, příjezdovou cestou, chodníčkem ale třeba jsem chtěli i závěsné WC, kde je vana schována za obklady a ven „koukají“ jen páčky na splachování. Tuto toaletu si Loex nacenil na necelých 10 tisíc včetně práce. Myslíme si, že to uděláme levněji, a tak si prozatím necháme toaletu obyčejnou a někdy časem to změníme.
K domu jsem také chtěli příjezdovou cestu, jen vysypat kamínky a udělat plácek na parkování ze zámecké dlažby 5 x 5,5m. Tato sranda by nás vyšla na 59 tisíc. Když jsem se díval kolik cca stojí dlažba na takové parkovací stání tak je to cca 5 tisíc korun. Je nutné připočítat další materiál ale i tak se vejdeme do 20 tisíc se vším všudy. Pravda je, že Loex nabídl i chodník k domu, ale i ten si uděláme sami stejně jako verandu. Ta není v ceně domu, můžete ji vidět jen na visuálu, kde je moc hezká.
Jinak kolem stavby až na jímku a malý problém s neokótováním toalety v projektu a nedodržení zákonných mír, což naštěstí vše odhalil stavební dozor včas nejsou žádné další potíže. Vše jde podle plánu…
Peníze s kterými jsem počítali nebudou
Ten, kdo sleduje tento seriál pravidelně si určitě vzpomene, že jsem banku žádali o 200 tisíc jako neúčelovou část za kterou jsme nejprve chtěli splatit náš úvěr, ale následně to začalo vše ukazovat na to, že část z těchto peněz využijeme na stavbu. Chtěli jsme především bodová LED světla do chodby ideálně na snímač pohybu, ale klidně i bez něj. Chtěli jsem si v klidu vybrat obklady do koupelny podle toho co se nám líbí a ne podle ceny. Peníze také měly sloužit na čerpadlo s elektronikou, na zaplacení našeho stavebního dozoru a mimo jiné i na stavbu plotu.
Ale osud se mi směje do tváře, protože na tyhle peníze mohu minimálně do kolaudace zapomenout. Jde totiž o to, že aby bylo možné čerpat neúčelovou část je třeba mít vyčerpáno aspoň 50% z hypotéky. My ale nyní čerpáme hypotéku a aby ji bylo možné převést je třeba zapsat dům na List vlastnictví (LV). Dříve Katastrální úřad zapsal nemovitost do katastru na základě zaměření a stačilo, aby jste měli hotové obvodové zdi. Bohužel podle Nového občanského zákoníku katastr zapíše nemovitost až ve chvíli, kdy je zkolaudována a doložíte doklady o této kolaudaci. Pro nás to tedy znamená, že bychom si 9.9. měli převzít dům, nechat jej zkolaudovat, následně zapsat do katastru a pak si teprve nechat vyhotovit bankou zástavní smlouvy a až to vše bude dostaneme peníze. S ohledem na úřady, které na vše mají jeden měsíc by peníze mohly být nejdříve v říjnu a to jsem ještě zřejmě hodně předběhl dobu.
Tím to nám ale vzniká velmi, ale velmi nepříjemná situace, kterou zatím nemám tušení, jak budu řešit. Ideální by byla půjčka 200 tisíc se splacením v říjnu. Bohužel jsem mezitím přešel z hlavního pracovního poměru na ŽL a nikdo mi půjčku nedá, takže zatím se zdá situace jako bezvýchodná. Jak jsem situaci vyřešil to bude zřejmě předmět dalšího dílu.
8 Comments
Miroslav
Dobrý den, nějak se nemohu dočíst jestli stavíte na klíč nebo „nahrubo“.
Datel
Dobrý den,
stavba je na klíč, ale Loex nedělá například napojení na kanalizaci a vodu, takže tyto práce jsme řešili jinou firmou a jsou z toho jen problémy. Ideální by za mě bylo, kdyby firma která staví dům dodala opravdu řešení na klíč včetně všeho. Už z důvodu financování mohlo být naprosto vše zahrnuto v hypotéce a nemuseli jsme mít takové problémy jako jsem řešili s externím financováním cca 150 tisíc korun za kanalizaci, vodu a jejich připojení k domu.
Jan Loder
Dobrý den,
rád bych se tu také vyjádřil za naši společnost a uvedla na pravou míru některé „nepřesné“ informace uvedené zde v článcích nebo komentářích.
Naše ceny nejsou určitě přemrštěné. Chápu že, ale bohužel někdy lidé nemají moc představu kolik co stojí. Doopravdy nemůžeme dělat zadarmo. Například změny ve smlouvě-v rozsahu dodávky děláme oproti konkurenci za dobré ceny. Některé jiné společnosti mají „poplatek“ jen za to že je to změna + pak tu samotnou změnu.
Konkrétně k ceně(změna) závěsného WC (9.500,-Kč vč.DPH), tam to není jen o ceně závěsného modulu (jak si často lidé myslí), ale ten modul se tam musí namontovat, poté zedník to musí obezdít. Dále wc mísa na závěsný záchod stojí defakto stejně jako celý kompletní WC kombi s nádržkou. Ale závěsného wc musíte dokoupit a namontovat splachovací tlačítko které i běžné základní stojí cca 1.500,-Kč. I wc prkénko bývá u závěsných wc dražší
Co se týká zámkové dlažby, tak tam ta cena(59.100,-Kč vč.DPH) co byla dána klientovi je nejen na park.stání (cca 28 m2), ale také i na chodník délky cca 15 m a schůdku do domu z bet.palisád. Pro výpočet ceny nemůže brát jen materiál zámkové dlažby, ale také obrubníky, beton na usazení obrubníku a štěrk (min.2 frakce). U těchto polože také musíte počítat s dopravou. Dále s´potřebujet strojní vybavení. Pak největší položku dělá práce(vyměření, hutnění štěrku, osazování obrubníku-betonování, příprava podkladu, samotná pokládka zámkové dlažby, prosypávání pískem a opět přejetí vybr.deskou zámkovku. A také samozřejmě dopočítat i dopravu zaměstnanců.
Ceny vědí klienti u případných víceprací vždy dopředu a klient se může rozhodnout.
Navstevnik
Dobrý den, u závěsného WC jde o cenu použitých komponent, 9500 Kč může být moc a může to být málo. Kompletní vestavná sada Alcaplast i s rámem, mísou, tlačítkem a prkénkem stoji do 5000 Kč s daní i s dopravou (sada pro obezdění bez rámu je za 3500Kč s DPH běžný maloobchod). Usazení provede do 1 hodiny i člověk který to viděl poprvé v životě. Dobře obezdění dá nějakou práci, zejména výřezy pro tlačítko a odpad, ale 4500 Kč za takovou práci bych chápal pokud by to dělali 2 nešikovní programátoři celý den. V případě že jde o zedníka a instalatéra s luxusní hodinovou mzdou 300 Kč každý, tak i kdyby jim to trvalo 3 hodiny, tak to je 1800 Kč za práci, + 1000Kč Ytong a lepidlo, ale to opravdu přehnaný odhad. Ostatní práce jako např. obklady jsou stejné jako u kombi WC.
Jan Loder
Není to úplně přesně jak píšete.
Budu-li važovat nejdříve maloobchodní(ceníkové) ceny materiálu („prodáváme“ to ale samozřejmě levněji), tak:
-modul Geberit cca 5.300,-Kč bez DPH
-WC mísa Jika 1.770,-Kč bez DPH
-sedátko (tam je to cenové stejné jako na wc kombi takže nulový příplatek)
-tlačítko na splachování 1.200,-Kč bez DPH
-pak další materiál jako ytong, lepidlo, šrouby, tlumící podložka …1.000,-Kč bez DPH
-odečet za klasické wc kombi (-3.300,-Kč)
Už jenom na tomto materiálu je tedy následná cena navíc vč.DPH 6.865,-Kč vč.DPH 15%.
Takže na samotnou práci + dopravu montážníka modulu už zůstává jen cca 2.635,-Kč. vč.DPH
Hodinová sazba 300,-Kč bez DPH (cca 350,-Kč vč.DPH) není od firem nějaká přehnaná a je spíše na úplně spodní hranici.
Usazení geberitu instalatérem a později obezdění zedníkem vč.přípr.prací min. cca 6 hodin.
Takže na dopravu materiálu a pracovníka zbývá cca 535,-Kč vč.DPH.
…a do toho se určitě nedá vejít. Nehledě na to že běžná hodinová sazba je vyšší.
Ale jak jsem psal nákupní ceny a pak následně prodejní ceny zákazníkovi jsou nižší než ty ceníkové výše, proto se do té ceny 9.500,-Kč vč.DPH vejdeme.
Jan Loder
Ano, bývá lepší když to celé dělá jedna společnost,.
Zde ale není naše vina že to celé něděláme my. Pokud právě klient nechce naše služby využít protože se mu zdají drahé, tak pak může dojít k těm problémum co je v článku napsán.
Ale nemusí to být pravidlem, občas mají naši klienti také část prací jinými společnostmi a spolupráce funguje.
A přípojky bohužel nemůžeme mít s klientem od začátku ve smlouvě a to z toho důvodu jak je u nás nataven postup objednávání domu. Klient snámi podepisuje smlouvu a projektová dokumentace se dělá až později (rozsah dodávky je ve smlouvě řešen pomocí příloha-textových i grafických), a tudíž mi do smlouvy nemůžeme dát cenu přípojek, když nevíme jak budou dlouhé, jak tam bude dům osazen a co se tam bude vše dělat. (například jestli bude potřeba vodoměrná šachta a nebo jestli už tam na pozemku například neni osazena a podobně i revizní šachta, pak také jaký je tam typ kanalizace).
Kompletně vše můžeme klient nacenit pouze v případě že už k nám klient přijde s vlastní projektovou dokumentací a nebo si u nás nejdříve předem objedná vytvoření PD, a my mu pak dům naceníme. Ale toto klienta v počátku stojí více peněz, protože je potřeba zaplatit za PD tržní cenu dokumentace, kdežto když si klient u nás na začátku objedná dům(takže i s PD), tak je tam uvažována niží cena za PD. V neposlední řadě má tento postup ještě vliv na začátek stavby – rezervaci termínu stavy. …začátek stavby je pak o něco později.
Pingback
http://datlujeme.cz/jak-jsme-chteli-hypoteku-dil-dvacaty-paty/
Jan Loder
Vrátím se k poškozené šachtě: Zde doopravdy není chybou společnosti LOEX že došlo k poškození šachty(šachet), k poškození došlo buď při samotné manipulaci osazení šachty(nemuselo být hned viditelné) a nebo každopádně nesprávným osazením šachty a následným sednutím zeminy, což je zřetelně vidět na fotografiích vč.komentářů zde:
http://xelox.rajce.idnes.cz/HJ
K poškození mohlo dojít i například vozidlem někoho úplně jiného (ovšem když by byl obsyp udělán správně tak ani tak by se to nemělo stát) a zde je další pochybení toho kdo osazoval šachty že pokud se nesmí v okolí šachet jezdit, tak měl takové místo(okruh) vyznačit například páskou nebo jinak.
Ale jak píši výše, tak deformace vznikla především špatným osazením(nebo špatně zvoleným typem osazení).