|  |  | 

Jak jsme chtěli hypotéku Seriály

Jak jsme chtěli hypotéku – díl dvacátý devátý

Nevím, jak začít dvacátý devátý díl. Událo se toho tolik, že nevím co dřív napsat a zrovna dnes jsme dostali informace z kterých jsem mírně řešeno v šoku a asi se z něj jen tak neproberu. Možná bude tento díl trošku emoční, tak se předem omlouvám, snažím se být vždy velmi racionální a psát uváženě. Dnes toho nejsem schopen, přesto chci tento díl sepsat dnes, protože jsem plný dojmů a tentokrát se chci u ně podělit tak v onom obohaceném emočním formátu.

Termín se posouvá

Připlatili jsme si 55 tisic za urychlení stavby o 3 měsíce a měli jsme si stavbu převzít již 9 září 2015. Bohužel velká horka v létě a odhadce banky, který rozestavěnost odhadl na menší část než bylo nutné k uvolnění dalších peněz. Prostě nám to nebylo přáno. A není nám to přáno. Dnes jsme dostali informace od pana Pazdery z Loexu, že obklady, které jsme měli jíž mít v koupelně na svém místě Ptáček stále nemá a budou až v úterý. Obkládat se tedy začne v úterý nebo ve středu příští týden.

Neoficiální termín předání domu byl 30.9., ten se však nestihne a pomůže tomu i pondělní svátek.  Tento týden na domě byli malíři. První nátěr je s penetrací a druhý již bez. Také tam Loex navezl vybavení např. kotel, radiátory, bojler a také podlahu, kterou začnou již v neděli dělat. Protože máme na 30.9. domluveného Tranzita jsem domluven s panem Pazderou, že nám v úterý předá klíče abychom si mohli do dvou pokojů, které nám připraví navést věci, neboť 3.10. 2015 musíme předat klíče od bytu a opustit jej. Věříme, že se snad vše do 2.10. 2015 stihne a my budeme moci v pátek převzít dům. Stěhování už bez Tranzita proběhne v sobotu 3.10.

Odhad jen na 75%

V minulém dílu jsem psal o Zonky.com, kde jsme si půjčili 200 tisíc, abychom mohli zaplatit stavební  firmě, která dostaví dům. Protože se stavba pohnula směrem kupředu pozvali jsme opět odhadce banky. Ten odhadl, že prostavěnost domu je 75% a poslal údaj do banky. Ta vypočítala, že nám tento odhad stačí k tomu, aby nám banka uvolnila neúčelovou část 200 tisíc korun a převedla předhypotéku na hypotéku. A ptáte se co zbývajících 200 tisíc z hypotéky s kterými jsme počítali? Banka je uvolní až odhadce udělá poslední odhad, tedy v době, kdy již musí být dům 100% dostavěný. Když bude odhad v pořádku uvolní banka peníze. ale nyní pozor!

Máme již zateplení a zbývá poslední vrstva fasády a dodělat vnitřkyBanka má ve smlouvě, že poslední částku převede pouze na základě faktur od stavební firmy. Jenže my už zaplaceno máme včetně 28 tisíc za vícepráce o kterých jen ve zkratce napíši, že šlo za naše výmysly ohledně elektřiny (více zásuvek, kabel vedený až k jímce, další venkovní zásuvka, další okruh atd) Dále platíme za instalatéry, kteří nám nad rámec smlouvy připravili trubky na krbovou vložku a platíme také za obklady, nejvíce za mozaiku na vaně ale s tím se tak nějak počítalo. Tohle vypisuji jen pro zvědavce, které by zajímalo co za vícepráce jsme nechávali dělat, není to stížnost ani výtka 🙂

Takže tím, že je zaplaceno jsem musel požádat pana Lodera, zda by nám vystavil fakturu na tuto částku a po jejím zaplacení bankou se částka převede k nám. Pan Loder nám vyšel vstříc v tomto směru a jsem za to velice rád. Podmínku pro vyplacení celých 200 tisíc je, že odhadce řekne, že částka, která je prostavěná souhlasí s odhadem, který udělal ještě před zahájením stavby.

Pokud by Loex v tomto směru vstříc nevyšel máme další 2 možnosti

1) Musel bych na Moravu a sepsat s rodiči smlouvu o půjčce, že mi jako půjčili 200 tisíc a banka by tuto půjčku následně zaplatila. Pro nás by to znamenalo cestu na Moravu, přemlouvání rodičů, cestu na Czechpoint a modlení se, že to bance bude stačit a že na Moravu nebudu muset znova.

2) Další možností je převedení zbývajících 200 tisíc na jinou smlouvu s jinými parametry atd, ale je tam poplatek 4 tisíce, který není ani snad tak hrozný jako riziko, že to vlastně banka neschválí a nedá  nám tyto peníze, což bych si klidně tipl, že pravděpodobnost může být i 80% a do takového rizika bych prostě nešel.

Zklamání na celé čáře

My jsme počítali, že banka uvolní kompletně 400 tisíc z kterých ihned zaplatíme Zonky, půjčku od kamaráda, který nám půjčil na čerpadlo, auru kterou jsem teď ždímli na vše kolem domu o celých 75 tisíc a samozřejmě náš stavební dozor. Kromě toho, jsme však také chtěli peníze na výbavu. Nic velkého, jen lednici pračku a postel, to by nám zatím ke štěstí stačilo. Tyto plány se však mávnutím proutku v komerční bance rozplynuly a nám zbývá debata, co z peněz, které banka snad pošle příští týden zaplatíme a co bude muset počkat. Dovolit si něco kupovat, když nevíme, zda nám banka uvolní i posledních 200 tisíc v plné výši a kdy se tak by byla úplná hloupost. A tohle nám jde na nervy opravdu hodně.

Pohled na dům s jímkou a vodoměrnou šachtouMnoho lidí řekne, že jsme měli být připraveni a mít peníze bokem. Já na to mohu odpovědět tím, že jsme během stavby zaplatili z vlastních peněz 250 tisíc mimo hypotéku (dalších 100 tisíc bylo z ČMSS), takže celkově 350 tisíc padlo na další věci kolem, které jsem již zapsal a popsal v minulých dílech bez posledních víceprací za bezmála 29 tisíc. Normálně bychom 250 tísíc dohromady nikdy nedali a nyní koukáme, že jsem je prostě nějak z průběhu stavby dali, ale musím přiznat, že nyní jsme absolutně švorc bez koruny. Tím nemyslím, že bychom nemohli splácet závazky, které máme, ale kromě toho si prostě nyní nemůžeme koupit lednici, pračku, nedejbože myčku a nábytek do ložnice, pracovny a obýváku (tam téměř žádný naštěstí nebude). Jako kuchyň bude sloužit několik krabic, které zůstanou ze stěhování a dvoukolák. Přežijeme to, samozřejmě že ano, jako to přežilo už mnoho rodin před námi, někdo nemá kde bydlet a my budeme mít úplně nový dům, nestěžujeme si, ale stejně se člověk neubrání dojmu hrozného zklamání.

Nezbývá než zůstat pozitivní, odbourat se od všeho zlého, myslet pozitivně radovat se z toho co máme. Člověk by řekl: „Tak dělejte něco na pozemku“. Ano práce tam máme více než dost, ale jaksi nejsou peníze na materiál. Nebude ani na blbý rýč s lopatou, nedejbože kolečko. Můžeme si něco půjčit od sousedů, ale už je nám to blbé si stále něco půjčovat.

Tento seriál se chýlí ke konci tím, jak se dům postupně dokončuje a toto je předposlední díl. Ten poslední bude o předání domu, bance a o tom, že jsme to zvládli, protože už zbývá jen krok a proč bychom to nezvládli že?

Několik drobných střípků

Vím, že už nepíši tak detailně jako dřív, protože vždy byly důležité věci na práci a na detaily již nezbyl prostor.

– Přivezli nám dřevo – máme již 10 skládaných metrů dřeva vyrovnaných na peletách, stačí jen naštípat tříšky na podpal. Musíme první koupit sekeru ta není drahá, pokud chcete obyčejnou, já obyčejnou nechci, jsem znalec a chci Fiskars, ale chtít můžu…

– Máme již instalované čerpadlo včetně elektroinstalace a je odzkoušeno, že čerpá jak má. Kanalizace je otevřená, tak jen počkáme na osazení toalety a můžeme si klidně zajít na záchod. Reportáž o tom ale psát nebudu 🙂

– Až doplatíme hypotéku budu starý nevrlý dědek o holi, který bude nadávat, že celý život platit jen hypotéku a bude nadávat na vládu a na všechno – báječná představa…

– Od kamaráda jsme si půjčili 4 velké 40 litrové kýble na vodu, jeden jsem do nich napustil vodu, druhý den jsem si všiml, že je stavaři dávají na bok a následující den všechny praskly a nebylo v nich nic než špína – očividně tam někdo umýval nástroje. Milé kýble jsou nyní na vyhození a my budeme kamarádovi platit nové, které si objednal. Se prostě stane, neřešíme

– máme na pozemku černou díru. Čas od času tam něco zapomeneme a pak to prostě nemůžeme najít. Naposled to bylo 25 metrové pásmo, které jsme pochopitelně koupili úplně nové, jednou použili, zapomněli jsme jej na pozemku a od té doby jej má černá díra. Až ji jednou objevíme (tu černou díru) budeme bohatí 🙂

Na poli se nám procházejí bažanti. Říkali jsme holkám, ať nějaké chytnou, že je kuchneme a uděláme na grilu. Nechytli, měli jsme chléb se sýrem (škoda).

– Už máme zatepleno, fasáda je potažena lepidlem, teď musí proschnout aby se mohla nanést finální vrstva. K tomu je potřeba trochu dobrého počasí, aby to později nepopraskalo.

– podlahy jsou na hraně toho, kdy je možné na ně pokládat dlažbu. Více jak týden tam byly vysoušeče a stačilo to jen k tomu, že vlhkoměr ukázal hodnotu, která sice umožní položit lamino, ale je to tak tak, uff to jsme si oddechli, čekat další týden za vysušení by pro nás znamenalo bydlet na ulici.

– Vítr rozfoukal polystyrén z naši stavby po celé obci a když jsme v sobotu přijeli na pozemek vrhlo se na nás několik lidí z obce, takže děvčata celé dopoledne chodila po vesnici a sbírala rozfoukané zbytky – jsem ve vesnici už slavní, zničili jsme cestu, teď jsme obec zaneřádili, panečku jsem ti pravý sousedi jaké si můžete přát.

– Vrtáme díry do země, ale krtkovi to jde lépe než nám a to i přes fakt, že jsem půjčil motorový zemní vrták – do našeho jílu zcela zbytečně, ale o tom až v našem novém seriálu.

– Připravuju ohlášku o užívání stavby pro stavební úřad – však už je také čas ne? Všechny revize dostaneme k domu, jen bude třeba udělat Radon a zaměření pozemku.  Nebojte, dokumenty, které jsem pro stavební úřad připravil napíši, ale ani to nemusí být 100% jistota. Každý úřad chce něco jiného. Na některém úřadě na stavbu ani nepřijdou, jinde jen dorazí a nejsou ani dál a někde vám rovnou dají pokutu za to, že tam bydlíte bez kolaudace, to bude ještě švanda.

Nový seriál na cestě

Nebojte se, budete si stále moci číst o tom, jak pracujeme a co děláme. Například plot, tak to bude na několik dílů zábavného čtení, my se tak dobře už nebavíme, ale o to více jsme nyní nad věcí. Budeme také dělat cestu, parkoviště, chodník, bránu a další věci o kterých bych rád psal. V neposlední řadě o tom, jak si na zbytku pozemku začnu budovat příští rok zahradu. Jen nevím za co, ale fyzická práce je zdarma ne? Takže buďme optimisté 🙂

 

jak-jsme-chteli-hypoteku-dil-dvacaty-devaty

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Jak jsem začal hubnout, díl 8 – váha 73 kg je opět realitou

  Jak jsem začal hubnout, díl 8 – váha 73 kg je opět realitou

  Tadá, tadá, Po cca 3 měsících jsem díky pravidelnému cvičení, zmenšení porcí a nejezení pozdě večer na váze pod 73 kilo a přes břicho na 96,5 cm. Pojďme se podívat podrobně, co za tím přesně stálo. Pravidelné cvičení a 3x týdně rotoped V zaměstnání máme jednou týdně trenéra s kterým cvičíme hodinu a posilujeme celé

 • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

 • Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Od října 2021, kdy jsme napsal šestý díl jsem se odmlčel. Za tu dobu se moje váha několikrát změnila, bohužel směrem nahoru a teď zase konečně dolů. Začalo to pozvolna, o půl kila o kilo, pak se zase dolů a pak už jen nahoru. Když jsem si váhu přestal hlídat Aby to podle nadpisu nevypadalo

2 Comments

 1. Petrsonpet

  Ukrojili jste si pořádný krajíc ctu to s napětím a trochu strachem…jak to dopadne. Finance máte strašlivě napnuté, nechtěl bych tohle prožívat.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..