Jak jsme chtěli hypotéku Seriály
Jak jsme chtěli hypotéku – díl dvacátý pátý
Dnešní díl bude hodně o financování stavby, protože stavba samotná probíhá podle plánu a nejsou zde žádné problémy, aspoň podle informace našeho stavebního dozoru. Naopak ve financování jsme byly asi 3 dny v šoku, ale jak se zdá, šlo jen o špatně podané informace a vše snad bude v pořádku.
Převedení předhypotéky na hypotéku
V minulém dílu jsem psal o tom, že máme k dispozici neúčelovou část 200 tisíc korun za kterou bychom rádi ještě dům vylepšili např. o LED svítidla a další věci, které nejsou ve standardu. Částku ale podle naši poradkyně banka vyplatí až po zaspání domu na katastru, který ale podle NOZ zapíše až po kolaudaci domu, resp ohlášení o užívání stavby v našem případě.
Bohužel stejný postup se uplatní i k převedení předhypotéky na hypotéku. Předhypotéku máme na částku 1, 568 500 Kč, ale dům bude stát 1 786 500 Kč, takže posledních 200 tisíc by nám banka proplatila až po dokončení. Ale z vlastní kapsy 200 tisíc nemáme, a tak by nebylo možné dům dokončit. Celé tři dny jsme trnuli, jak se tato situace v bance vyřeší, protože proti původnímu plánu by nám banka nedala celých 400 tisíc s kterými jsme na stavbu počítali. Navíc bychom si museli půjčit někde v jiné bance 200 tisíc korun, abychom mohli Loexu proplatit poslední fakturu včas.
Banka pošle odhadce
Včera jsem dostali informaci o tom, jak to bude probíhat a tato informace nám částečně svalila břímě možných budoucích problémů se závěrem financování stavby. Banka pošle na na stavbu odhadce, který provede kontrolu stavby a zjistí, zda uvolněné finance již byly prostavěny a následně schválí financování i posledních 200 tisíc a proplacení neúčelové částky. Ještě je třeba další zástavní smlouvy, které se podají na katastr, ale banka již nečeká na zápis do katastru ale stačí jim razítko z podatelny.
Možný problém by nastal, kdyby odhadce částku nepovolil, ale myslím, že ohledně čerpání nebude problém, protože vše jde podle plánu. Pokud by se tak nestalo museli bychom požádat nějakou banku o půjčku a tu pak zaplatit až nám banka peníze uvolní, tedy po potvrzení zapsání do katastru. Stavba by měla být dokončená do 9.9. 2015, což se určitě stihne a předpokládám, že dokumentace k bydlení bude vyřízena do konce října kompletně včetně přidělení popisného čísla od obce.
Střecha, okna, dveře, komín a instalatéři
Vše jde opravdu rychle. Už ve středu byla hotová střecha, okna i dveře. Dnes mi volal pan Pazdera, že jedou do domu instalatéři a zda bychom mohli se tam dnes stavit a říct, kde bude dřez kvůli odpadům. Byl jsem zaskočený, že již tak brzy. Bohužel dovolenou nedostanu a tak jsem se domluvil na pondělí po 10 hodině, přijede přítelkyně. Poté mi volal pan Šmíd, že již vezou komín a jak vysoko mají umístit vstup, zda budu mít krbová kamna nebo vložku. Budeme mít krbová kamna, takže podle toho se i umístí otvor na komín.
Mám radost z toho, že se všechno pohybuje skutečně velkou rychlostí kupředu. Nemám obavu z toho, že by se plán nestihl, protože na dokončení stavby bude ještě celý měsíc a 9 dní.
Vyjádření pana Lodera k mým příspěvkům
Od dvacátého prvního dílu můžete najít u mých příspěvků také komentáře pana Lodera. Jsem rád, že se ke všemu vyjádřil, protože zde aspoň máte objektivní pohled nejen v mé strany ale i ze strany firmy, která nám dům staví.
Co se týká prasklé jímky, tak finálové rozhodnutí provede soudní znalec z oboru. Je zatím předčasné tvrdit, zda chyba byla na straně Loexu, že jezdili moc blízko jímky nebo na straně pana Šejbla, který by mohl jímku špatně usadit. Jak jsem psal již v minulém dílu pevně věřím, že posudek soudního znalce budou obě firmy brát jako právoplatný a budou se jim řídit. Mě osobně je v podstatě jedno, kdo provede nápravu, ale je důležité aby byla provedena.
Potvrzuji slova pana Lodera, že veškeré vícepráce se nechají nacenit předem a máte tak možnost se rozhodnout, zda je budete realizovat či nikoliv. Tak je o tom psáno i v mých příspěvcích. Ohledně cen jednotlivých úprav je pak na mém posouzení, zda se mi úprava zdá drahá a zda ji budu realizovat či cenu příjmu a budu s ní počítat.
Zamyslel jsem se nad našimi případy navýšení Realizovali jsme posunutí WC a vytvoření jedné místnosti u vchodu coby šatny, jak jsem o tom ostatně psal v některém z minulých dílů. Cena 18 tisíc nám sice přišla hodně, ale tuto šatnu jsme tam prostě chtěli i když je menší, než měla být původně.
Další věcí bylo urychlení stavby o 3 měsíce za 55 tisíc korun. Zde jsme ani snad neřešili drahé/levné,
prostě chceme bydlet co nejdříve a užít si podzim v novém. Aktuálně bydlíme v 1+1 v krásné lokalitě na Praze 8 s výhledem do parku, ale končí nám jednak nájem a také jsme se nechtěli stěhovat v zimě už z důvodu větrání, které budeme muset provádět prvních pár měsíců velmi často. A přeci jen v zimě moc dlouho větrat nechcete.
Další navýšení na práce mimo smlouvu bylo za připojení domu na kanalizaci, vodu a elektřinu. 36 tisíc korun jsme komentovali že je to za cca 7 metrů ke kanalizaci a vodě drahé, ale potřebujeme to a tak to necháme udělat. Firma, která nám dělala kanalizace se nabídla, že nám to udělají levněji, ale protože se nám cena kanalizace z jejich strany dost navýšila nechtěl jsem riskovat druhý pokus, proto jsem to odmítl.
Chtěli jsme také závěsné WC, které by stálo proti standardu o necelých 10 tisíc více. To nám přijde drahé dávat za toaletu. Za tyto peníze můžeme mít ledničku, pračku či indukční desku. Souhlasím s panem Loderem, že je jistě cena dobrá a že to není nijak výrazně nadhodnoceno a věřím tomu, že pokud bychom to dělali sami dostaneme se na cenu kolem 7 tisíc korun. Ale prostě za záchod nechci takové peníze dát. Někomu tato částka nepřipadne moc a někdo si bude myslet, že je to levné. Každý podle toho, jak se finančně cítí. Slovo drahé je dost subjektivní pocit.
Dále nás zajímala cena za vytvoření příjezdové cesty na pozemku a parkovacího stání. Cena 59 tisíc nás zaskočila. Opět, jak píše pan Loder cenu chápeme. Nejde jen o zámkovou dlažbu, ale i další věci popsané panem Loderem jako jsou obrubníky, štěrk dvou různých frakcí atd. Pro nás je cena vysoká. Poblíž naši vesnice máme stavebniny, odkud jsme schopni nakoupit štěrk, zámkovku i obrubníky a postavit si cesty i chodník sami. Jediné stroje na udusání si budeme muset půjčit, avšak i to lze zajistit nedalo od vesnice. Celkově se vejdeme s náklady do 30 tisíc včetně zaplacení kamarádů pomocníků, kteří nám pomohou a kteří mají s tímto zkušenosti.
Ale naprosto chápu, že firma, která něco dělá musí zaplatit dělníky + chce něco sama vydělat, ale pro nás je ušetřených 30 tisíc nákup dalších spotřebičů nebo vybavení či půlka plotu.
Určitě nechceme šetřit za každou věc a naopak jsme si do dokumentace vymysleli navíc například okna s trojskly a bezpečností fólií, silnější zateplení, střechu z tašek Tondach, přípojku elektřiny na venkovní fasádě, přípojku vody na fasádě, rozvody internetu do všech pokojů a další věci. Tyto však jsou součástí ceny, tedy i hypotéky. Bohužel ostatní věci bylo nutné řešit až v průběhu a hypotéka je již nedokáže pokrýt. Proto pečlivě zvažujeme co necháme dodělat a naopak co si uděláme sami.
Navíc jen přípravy na stavbu a vše kolem nás stálo okolo 200 tisíc, vše je ve sdílené tabulce v některém ze starších dílů, takže nyní spoříme každou korunu.
Sami budeme stavět třeba plot, který bude z nehoblovaných desek. I tak nás jeho výroba vyjde na plných 60 tisíc korun, což mi přijde hrozně velká suma za plot, ale jen za dřevo dáme kolem 35 tisíc korun, pak bude potřeba mořidlo a barva na dřevo, základovka na sloupky a barva na sloupky a také beton a samotné sloupky atd. O stavbě plotu ale budu psát až v úplně samostatném článku, protože to bude také na více dílů, jelikož práce kolem plotu bude dost a dost, ale už se těším 🙂
Mou snahou je přinést co možná nejobsáhlejší a nejucelenější reportáž o stavbě domu, aby obsahovala co nejvíce podrobných informací, protože věřím, že se to někomu, kdo chce stavět dům může hodit. Když někdo bydlí v paneláku jako já, mohou být pro něj informace o stavbě a všechno kolem ní dost podstatné, protože ne vše lze dát do hypotéky a částky kolem domu nejsou zanedbatelné. S průběhem stavby jsem zatím spokojený a nemám hlášeny žádné nedostatky. Uvidíme až při finálním předání stavby.
Z dnešního povídání je to snad vše. příště by měl být článek o bankovním odhadci a o tom, jak zda se povedlo získat poslední část na financování nebo ne a jak jsme tedy situaci vyřešili.
1 Comment
Jan Loder
Dobrý den,
rád bych se tu také vyjádřil za naši společnost a uvedla na pravou míru některé “nepřesné” informace uvedené zde v článcích nebo komentářích.
Vrátím se k poškozené šachtě: Zde doopravdy není chybou společnosti LOEX že došlo k poškození šachty(šachet), k poškození došlo buď při samotné manipulaci osazení šachty(nemuselo být hned viditelné) a nebo každopádně nesprávným osazením šachty a následným sednutím zeminy, což je zřetelně vidět na fotografiích vč.komentářů zde:
http://xelox.rajce.idnes.cz/HJ
K poškození mohlo dojít i například vozidlem někoho úplně jiného (ovšem když by byl obsyp udělán správně tak ani tak by se to nemělo stát) a zde je další pochybení toho kdo osazoval šachty že pokud se nesmí v okolí šachet jezdit, tak měl takové místo(okruh) vyznačit například páskou nebo jinak.
Ale jak píši výše, tak deformace vznikla především špatným osazením(nebo špatně zvoleným typem osazení).
Dále bych ještě rád doplnil info, vícepracím v tomto článku.
Investor má právo říci že je ta částka pro něj vysoká a apod., ale to je něco jiného než když píše že je firma drahá ….to je prosím rozdíl.
Částka co zde investor píše za část přípojek co jsme nacenili tak je i za přípojku el.(z článku vyznívá že pouze za vodu a kanalizaci) a že je to včetně zapojení a také včetně revizí.
Poté také u zmíněné šachty kde se investorovi nezdá cena 18 tis, tak je potřeba si uvědomit že se jedná o vytvoření další místnosti a stím spojené všechny práce a materiály… příčka, omítky na příčce z obou stran, větší prořez na deskových a délkových materiálech (podl.polystyren, sdk desky, SDK profily), více podl.lišt, více UD lišt u SDK kce, další dveře vč.zárubně!, více rozvodů el.(další světlo, vypínač vč.kabelů knim)
Jak už jsem psal v jiných komentářích tak do vícepracích nikoho netlačíme a může si je udělat i svépomocí a speciálně u přípojek i klienty upozorňujeme že u přípojek nemáme nějak extra levné ceny, ale takové průměrné a cenu samozřejmě ovlivňuje i vzdálenost stavby od naší společnosti.