|  |  | 

Jak jsme chtěli hypotéku Seriály

Jak jsme chtěli hypotéku – díl dvacátý první

Dnes jen velice krátce, skoro letecky bych řekl. V minulém dílu nám Loex dělal základovou desku a nás stavební dozor byl spokojen. Jenže tím je dobrým zprávám konec.

Voda v jímce a vodoměrné šachtě

náš zpravodaj z místa nás minulý týden informoval o tom, že v obou šachtách je hrozná spousta vody. Byli jsme v šoku, protože se voda může dostat dovnitř jen otvory pro připojení kanalizace ze základové desky. Mluvil jsem s pane Šejblem, jehož firma nám dělala kanalizaci. Na vině bude prý trativod obce, který je z druhé strany silnice a také asi sousedi přes silnici, kterým jsme však trubku přesekli.

prasklá jímka

prasklá jímka

Nicméně bylo jasné, že v neděli se budeme na pozemek muset přijet podívat a vodu vybrat. Čerpadlo bohužel nemáme a kupovat se nám nechtělo, tak jsme vzali kbelík a lano. Nejprve jsme vybrali vodu z vodoměrné šachty, kde byl zatopen i vodoměr, kterému by to snad údajně vadit tak moc nemělo a následně jsme vytahovali vodu z jímky. Všimli jsme si však, že jimka je hned na několika místech poměrně silně deformováná a popraskaná.

Díra na jímku nebyla vyberonovaná a tak je možné, že jímka praskla tíhou a tlakem zeminy a to přesto, že výrobce udává, že se betonovat nemusí. Druhou možností je, že došlo k poškození při projezdu těžkých stavebních strojů firmy Loex. Napsal jsem nejprve panu Šejblovi že jímka na několika místech praskla, poslal jsem snímky a zeptal se, zda je možná reklamace. Prý se poptá u výrobce, čím by to mohlo být a dá vědět. Upřímně ale mám strach, že reklamaci neuznají a Loex zničení jímky taky neuzná. Ale co potom? Jímka stojí 10 tisíc + práce někoho, kdo ji bude muset vyhrabat a případně zakopat novou. V tomto případě bych se ale pokusil obrátit na někoho, kdo by mi mohl pomoci uplatnit mé právo u jedné nebo druhé strany, protože já jsem jímku nezničil a zaplatil jsem za ni nemalé peníze.

Praskliny na desce

Po celou dobu, co se dělala deska bylo pod mrakem a teploty kolem 15 stupňů. Poslední den, kdy už byla kompletně zalitá se oteplilo, vysvitlo slunko a jeden den stačil k tomu, aby deska popraskala. Volal jsem hned mému dozoru, který je bohužel nyní na dovolené. Pokud prý deska popraskala málo je to docela běžné a buď se to nechá tak, nebo se to vylije betonovým mlíkem. Podle slov dozoru pana Musila je to běžný jev, který nemá vliv na kvalitu. Navíc praskla jen horní část, která chrání hydroizolační fólie.  Poslal jsem dozoru fotky a čekám nyní na vyjádření, zda je to kritické či nikoliv, nerad bych měl už desku špatnou. Vím samozřejmě že na desku přijde teprve zateplení a následně nová podlaha ale nechci mít do budoucna problémy s domem. Nejsem si jistý, jak moc to ovlivní např statiku domu a podobně, pčeci jen jsem laik a nerozumím tomu, takže jen podávám informace, které mi řekne stavební dozor. Nevím, proč Loex desku nekropí, voda je již zapojená a pan Pazdera informaci o zapojení vody má.

Takto popraskala základová deska

Takto popraskala základová deska

 

Čekáme na cihly

zprostředkovaná informace našeho stavebního dozoru od pana Pazdery je taková, že Loex čeká na dodání cihel od Porothermu, proto se nestaví. Snad by měly dorazit koncem týdne. Nemám strach, že se nestihne stavba domu, ta se určitě stihne v termínu, jen mě trochu překvapuje, že nejsou na stavbu zajištěné cihly. Snad nebude problém s dodáním tašek na střechu nebo jiného materiálu.

Zatím tedy nejsem ze stavby nadšený. Deska popraskala, řešíme problémy s prasklou jímkou, pod těžkou technikou popraskala silnice, což budeme muset také řešit, jímka se propadla o dobrých 50cm do země…z toho všeho nemám dobrý pocit. Asi to moc hrotím, ale když za něco dáte 2 miliony, tak chcete aby to bylo perfektní a určitě nemávnete nad vším rukou s tím že to je dobré. Zvlášť když to budete 30 let splácet a ještě dáte hromadu peněz v hotovosti Na vše se podívá stavební dozor až se vrátí z dovolené a věřím, že se vše podaří vyřešit.

V příštím dílu bych se rád věnoval financím souhrnně, aby bylo jasné co jsem platil ze svého, co pokryla hypotéka a co ČMSS. Jsou to také zajímavá čísla. Tímto budu reagovat na dotaz čtenáře mého seriálu a věřím, že i ostatním budou tyto informace užitečné.

jak-jsme-chteli-hypoteku-dil-dvacaty-prvni

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

  • Jak jsem začal hubnout, díl 8 – váha 73 kg je opět realitou

    Jak jsem začal hubnout, díl 8 – váha 73 kg je opět realitou

    Tadá, tadá, Po cca 3 měsících jsem díky pravidelnému cvičení, zmenšení porcí a nejezení pozdě večer na váze pod 73 kilo a přes břicho na 96,5 cm. Pojďme se podívat podrobně, co za tím přesně stálo. Pravidelné cvičení a 3x týdně rotoped V zaměstnání máme jednou týdně trenéra s kterým cvičíme hodinu a posilujeme celé

  • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

  • Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

    Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

    Od října 2021, kdy jsme napsal šestý díl jsem se odmlčel. Za tu dobu se moje váha několikrát změnila, bohužel směrem nahoru a teď zase konečně dolů. Začalo to pozvolna, o půl kila o kilo, pak se zase dolů a pak už jen nahoru. Když jsem si váhu přestal hlídat Aby to podle nadpisu nevypadalo

6 Comments

  1. Jakub Vrzák

    Ahoj, doufám, že stavba dopadne dle očekávání :). Také nám popraskala vrchní vrstva na hydroizolaci a také nám stavební dozor řekl, že je vše ok, že vlastně ten beton tam je navíc spíš jako ochrany hydroizolace a izolace proti radonu :). Doufám, že budete pokračovat s dalšími příspěvky z průběhu stavby. My už bydlíme v domě od Loexu tak si rád přečtu další zkušenosti. Jinak k nám se cihly zaváželi hodně přes měsíc (muselo to k nám vozit menší auto bez vleku).

  2. Jan Loder

    Dobrý den,
    rád bych se tu také vyjádřil za naši společnost a uvedla na pravou míru některé „nepřesné“ informace uvedené zde v článcích.

    Co se týká prasklin tak to není popraskaná základová deska. Toto je pouze krycí ochranná přebetonávky hydroizolace, která chrání izolaci před mech.poškozením (a defakto je to správný postup tak jak by se to mělo dělat všude). Samotná základová deska je až pod tou hydroizolací. Toto popraskání nemá na nic žádný vliv.

    Co se týká zničené šachty, tak tam nedošlo k poškození naší společností ale pravděpodobně nesprávným postupem osazování šachty. (toto nedělala naše společnost).

  3. Jan Loder

    Vrátím se k poškozené šachtě: Zde doopravdy není chybou společnosti LOEX že došlo k poškození šachty(šachet), k poškození došlo buď při samotné manipulaci osazení šachty(nemuselo být hned viditelné) a nebo každopádně nesprávným osazením šachty a následným sednutím zeminy, což je zřetelně vidět na fotografiích vč.komentářů zde:
    http://xelox.rajce.idnes.cz/HJ
    K poškození mohlo dojít i například vozidlem někoho úplně jiného (ovšem když by byl obsyp udělán správně tak ani tak by se to nemělo stát) a zde je další pochybení toho kdo osazoval šachty že pokud se nesmí v okolí šachet jezdit, tak měl takové místo(okruh) vyznačit například páskou nebo jinak.
    Ale jak píši výše, tak deformace vznikla především špatným osazením(nebo špatně zvoleným typem osazení).

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..