|  |  |  |  | 

Domov Finance Jak jsme chtěli hypotéku Seriály

Jak jsme chtěli hypotéku – díl patnáctý – speciál

Běhání po úřadech a zjišťování důležitých informací stran povolení, které budou potřeba pro stavbu domu. Tak to bylo náplní minulého dílu. V tom dnešním se vrátím malinko k hypotéce a především úplně nakonec vám prozradím, jak jsem naletěl firmě na zemní práce se jménem Olga Plutnarová. Tento díl je extra dlouhý, jde o díl speciál s varováním na konci

Píši do hypotečního centra

Pan projektant mi řekl, že projektová dokumentace bude během 14 dnů, ale že na ni nemusím čekat a hypotéku si již mohu začít vyřizovat.  Dobře tedy, zkusím to, proč ne. Napsal jsem do svého oblíbeného hypotečního centra v Kolíně, kde jsem byl s vyřizováním první hypotéky na pozemek opravdu maximálně spokojený.

Paní Tichá se mi ozvala hned druhý den a postupně jsem zjistili, že o hypotéku již můžeme žádat. Podepsali jsme žádost o hypotéku, nechali potvrdit příjem od zaměstnavatele, já dodal daňové přiznání, které jsem si nechal letos zpracovat brzy, protože jsem nějak tušil, že jej budu potřebovat. Ještě chce banka vidět, že jsem nedoplatek za daně skutečně zaplatil.

Pak už bude stačit pro odhad domu kompletní projektová dokumentace, podle které spočítají odborníci hodnotu domu. V případě, že se vejdeme do 85% hodnoty domu tak máme slíbený úžasný úrok 1,75%. No ale to se uvidí. Nicméně podle paní z HUC Kolín jsem si vybrali nejlepší čas na hypotéku a já tomu věřím, protože na sklonku loňského roku spadli úrokové sazby na minimum a tam se drží stále.  Hypotéku tedy máme rozjednanou, až bude kompletní projektová dokumentace bance ji předložíme a uvidíme.

Poptávka po výkopu kanalizace a vody

Přemýšlel jsem, že zadávat poptávku na výkop kanalizace a vody až třeba v dubnu už může být docela pozdě. Přeci jen každá firma má nějaký plán a nemuseli by mít čas a já tak nemusel mít včas připravenou kanalizaci a vodu. Zadal jsem tedy poptávku přes portál Nej řemeslníci, kde jsem v minulosti našel elektrikáře o kterém jsem také psal v některém z dílů. Ani po týdnu se nikdo však neozval a nabídky žádné. Zajímala mne především cenová nabídka a chtěl jsem, aby firma měla na plánování dostatek času. Kamarád mi poradil, ať zadám poptávku na AAA poptávku, že to je fajn a určitě se mi někdo ozve. Druhý den po zadání poptávky mi volala paní z portálu, ověřila, že vše souhlasí a poptávku spustila.

Pan Gorol

Ve Čtvrtek mi kolem 16 hodin volal nějaký pán. Jméno jsem přeslechl. A že by měli o zakázku zájem, že mají volno a chtěl by se sejít ještě ten den na pozemku. Vysvětlil jsem pánovi, že jsem v práci a než se na pozemek dostanu bude večer a tma a nic tam neuvidíme. Dále jsem pána upozornil, že nemám ještě vyřízenou stavební ohlášku a ani nemám ještě vyjádření vodáren, takže nelze na pozemku nic kopat. Pán Gorol  mi do telefonu tvrdil, že není potřeba ohláška pokud se bude kopat na mém pozemku a že oni to dělají 15 let a dodrží všechna potřebná povolení atd.

Neustále na mě tlačil, že pro mě do Prahy přijede a na pozemek mne odveze, že to není problém.  Samozřejmě, mohl jsem říct, že ne a poděkovat na nabídku. Jenže jsem byl zvědavý kolik takové výkopové práce budou stát a další věci a tak jsem svolil. Pán mluvil krásně česky bez přízvuku a že je to Rom jsem poznal až ve chvíli, kdy jsem jej uviděl. Ale tak co, vždyť proti nim nic nemám a pokud jsou šikovní a pracovití tak to není na škodu. Přijeli jsme na pozemek a pán hned začal s tím, že kopat budou už zítra a podle dokumentace, kterou jsem mu dal mi říká, že není problém, tady uděláme vodoměrnou šachtu, tady šachtu na jímku, tady to prokopeme pod silnicí nebo ji řízneme. To jsem se zastavil a říkám: „Moment, bez povolení přeci nemůžete do silnice zasahovat a chcete kopat zítra a jak si seženete povolení?“

No to mi všechno zvládneme zítra pane to se nebojte, uděláme vám těch 11,5 metru + ty dva výkopy přesně jak požadujete a bude to za 44 tisíc. Já tady vezmu zítra 4 chlapy a večer to máte hotový. A jasný pane že žádný peníze nechci, až bude práce hotová. A začal mi ukazovat dokumenty podle kterých mají smlouvu s nějakou obcí, kde kopou kanalizaci prý v ceně 1,7 milionu a tohle pro ně bude spíše takový melouch.

Osudová chyba

Dobrá,  dobrá a kolik to tedy vlastně bude stát?  Ptám se a nemám z toho dobrý pocit. Tak tohle tolik a tohle tolik a tohle tolik..hmm pane to je mi k ničemu, říkám. Potřebuji od vás cenovou kalkulaci na papíře a v klidu si to promyslet. No to pane já vám klidně dám zítra ale začneme kopat hned ráno, domluvíme se na ceně 44 tisíc, zítra mi dáte zálohu a večer to budete mít hotový. Čím dál víc se mi to nelíbilo ale neměl jsem u sebe peníze abych pánovi dal tisíc korun a řekl mu, že děkuji a že se rozmyslím. Říkám, že bych také rád viděl nějakou smlouvu a on že zase je to přeci melouch a zítra vám dodám objednávku a dodám vám fakturu a pane když už v tom mám peníze. Jel jsem pro vás, dovezl jsem vás sem…Hmmm, jasný, no OK, domluvíme se tedy jen na výkopové práce – víc od vás opravdu nechci. Osudová chyba bylo to, že jsem neřekl přítelkyni aby mi dala nějaké peníze, mohli jsem si ušetřit 2 dny nervů takových, že si to málokdo umí představit.

Rozešli jsme se tedy s tím, že druhý den vykopou 11,5 metru 2 jámy a za to dostanou zálohu v pátek 25 tisíc a zbytek až si to budu moci převzít.  Večer jsem z toho neměl vůbec dobrý pocit a žralo mě to neskutečně. Ano, přiznám se, byli tam 3 Romové a měl jsem strach, byl jsem pod tlakem, bylo 10 večer byl jsem unavený, venku -6 a prostě jsem kývl.

Sliby chyby

Druhého rána kolem 6:45 mi volá pan Gorol že už jsou na místě a že tedy začínají kopat a že si to večer mám přijet převzít. No pane Gorole nepřijedu, budu v práci, pak bude večer a za tmy si nic přebírat nebudu. Přijedu v sobotu a v sobotu vám dám i zbytek peněz. Pan Gorol se začal rozčilovat, že to snad není pravda, že oni mi tam dělají práci a já jim nejsem schopen zaplatit a že mu snad nevěřím nebo co a že tedy začínají kopat a odpoledne si přijede pro zálohu 25 tisíc. Byl to asi 15 minutový rozhovor u kterého jsem byl vzteky rudý. Máloco mě rozčílí, ale tohle byl vrchol.

Nějak ze zásady Romům nevěřím a neměl jsem ani tentokrát. Kolem 9 hodiny ráno mi volal pan Gorol ať jsem v klidu, že si zavolali pána z VaK Nymburk a že ten jim to vše vyměřil a oni podle toho budou kopat. V duchu jsem si říkal, že to je pěkná blbost, protože za prvé by pan z kanalizací jen tak nepřijel. Tak fajn, prosím řekněte mi kontakt na pána, já mu zavolám, znáte to zeptám se ho co a jak a budu v klidu. Pane, vždyť vám říkám že už tady byl, k telefonu vám ho nedám. To nevadí, tak mi jen na něj zašlete SMS číslo já mu zavolám.

To se pan Gorol Karel rozčílil úplně nepříčetně a povídá: „Pane vy byste chtěl všechno od nás, pořád něco měníte, pořád máte nějaké požadavky a ještě jsem od vás neviděli ani korunu. “ Však já od vás také výkop zatím neviděl, takže číslo nedostanu? Ne, ale on kolem 10 hodiny přijede znova a já vám ho dám k telefonu. Dobrá tedy poslal jsem na výzvědy špeha z obce, který mi nesl zprávy, že milá skupinka romských spoluobčanů sedí v autě před hospodou. Aha fajn dobré vědět. Pan Gorilo volal opět kolem 11 hodiny. „Máme tady bagr pane a budete to mít hotový kolem  14 hodiny, přesně jak jste chtěl podle projektové dokumentace, tak si to příjeďte převzít“. Ach jo, nátlak, nátlak, to se prostě nedá. Pane Gorole, už jsem vám dneska 3 krát říkal že jsem v práci a budu až do 6 do večera, takže si těžko ve dvě můžu přijet převzít váš výkop. No ale pane vedoucí (tak mi neustále do telefonu říkal) já bych byl rád, kdybyste opravdu přijel, my jsme tady celý den makali a tak si zasloužíme ty peníze a neustále mi opakoval, proč mu nevěřím a jaký mám důvod mu nevěřit, že jej to uráží a že až uvidím, že práci odvedli dobře, tak se mu omluvím.

Hrál na city nebál bych se říct, jak prase. Vysvětlil jsem mu, že proti němu nic nemám ale musí pochopit, že než zaplatím zálohu na něco musím vidět za co platím a tak budu rád, pokud to aspoň nafotí. Opět se začal rozčilovat a říkat že jsem na facku a že už mi snad jednu flákne až mě uvidí a že nemá mobil s foťákem a nikdo tam foťák nemá. Já mu dal jasně najevo, že bez toho, aniž bych viděl fotku to prostě nepřevezmu. Ptal jsem se, zda přijel ten pán od vodáren. Ano přijel, ale chtěl za to naměření peníze a to my jsem odmítli a my si to naměříme sami. Aha ale říkal jste že to naměřil, no nic no to je asi jedno, dodejte fotku. Pan Karel Gorol pracující pod firmou Olga Plutnarová opět volal asi za 15 minut, že mi fotku posílají do emailu, nafotil jim to soused přes ulici, kterého požádali. Fotka opravdu do emailu přišla a už na první pohled jsem z toho měl špatný pocit. Vždyť oni kopou na opačnou stranu proboha. No ale fotka může zkreslovat.

Mluvím s projektantem

Poslal jsem fotku projektantovi, že to s ním proberu. Zavolal jsem mu, na fotku se podíval a že z ní nic nepozná, tak jsem aspoň probrali tu projektovou dokumentaci. Pan Čermák mi říká: A víte že stavíte na černo? Cože? No to nevím, pan mi tvrdil, že na výkop povolení potřeba není. No jistě že je…A do prdele hmm tak děkuji. A chtějí za to 44 tisíc, je to reálné? No pokud jim to dělá bagr mohou to mít za 4 hodiny hotové a celkově by to mohlo být tak maximálně 15 tisíc. No jasně to, tak to jsem fakt blbec. Ach jo, tak vám děkuji za pomoc (vlastně za nic protože žádná nebyla, což ale asi ani být nemohla) .

Pan Gorol si přijel pro zálohu

Kolem 15 hodiny přijel pan Gorol ještě s jedním kolegou. Vzal jsem si je do kavárny a vzal jsem projektovou dokumentaci. Tak mi ukažte co vlastně máte vykopáno. No máme tady tohle, ukazuje pan Gorol asi na 2,5 metru výkopu. Aha no počkejte, vždyť jste chtěl, ať si to jdu dnes převzít, kdy doděláte zbytek? Chybí tam 8 metrů? No zítra pane, to mi samozřejmě budeme ještě zítra pokračovat. Fajn, takže v kolik budete zítra hotoví abych si to jel převzít? Tak kolem 15 hodiny prý. Dobře a řekneme mi vaše IČ? Ano 03105334. Zadal jsem na Justice.cz a nic.  To je divný, nemůžu vás najít. Pan Gorol zůstával v klidu ale jeho kolega neustále pronášel připomínky jako o co mi jde, že jim jako nevěřím nebo co. No nevadí, v klidu si vás pak najdu doma. Takže mi vypíšete fakturu ano? Ptám se. Ano samozřejmě, fakturu mi tedy vypsali a já za 1/3 špatně odvedené práce (to jsem však ještě nevěděl) zaplatil 25 tisíc.

Další nabídka – tentokrát už normální

Kolem 16 hodiny opět zvoní telefon, další nabídka na mou poptávku. Vysvětlil jsem v krátkosti situaci, pan že se podívá na projekt a že si tam v pondělí na pozemek zajede a pak mi udělá nějakou cenovou nabídku. Současně jsem se dozvěděl, že se zrovna trhl od společníka a že si zakládají nové s.r.o. a že stránky budou mít tak za 3 až 4 dny. Vyzpovídal jsem pána opravdu důkladně a současně jsem jej prosil  ať se na mě nezlobí ale po předchozí zkušenosti jsem velmi opatrný.  Nabídku snad budu mít v pondělí tak uvidím

Mám strach a sháním lidi

Ano přiznám se, že jsem měl strach. Strach z toho, že druhý den si přijede vykutálená firma jen pro peníze a bude chtít kompletní částku 44 tisíc za špatně odvedenou práci. Byl jsem proto rád, že se mnou pojedou 2 bývalí kolegové z práce, kteří přeci jen postavou působí autoritativně a tak bude vyjednávání přeci jen snadnější.  Už po cestě mi místní kamarád volal že na pozemku nikdo není a jak jsem s nimi domluvený. A sakra, takže máme zde dvě možné varianty. Ta první je, že už je nikdy neuvidím, sebrali zálohu a práci už nedodělají.  Ta druhá by byla horší, přijedou si pro pro peníze za to co udělali a budou chtít vše.

Skoro všechno špatně

Přijeli jsme na pozemek, tam nikdo, výkop naštěstí ohraničen bezpečnostní páskou – no aspoň tak. Jal jsem se měřit. Délka výkopu od vodoměrné šachty směrem k plánovanému domu měla být 2,5 metru. Bohužel byla 7 metrů. Takže přesně na opačnou stranu. Hloubka výkopu na kanalizaci měla být 80cm se sklonem 3% Byla 90 cm a sklon byl opravdu dodržen, což je ale k ničemu, když délka neodpovídá. Druhá drenáž měla být hlubší na vodu a to 1,2 metru. Byla bohužel stejně hluboká jako ta na kanalizaci. Od hranic pozemku byly všechny délky dodrženy, ale takový výkop, který provedli a který mohl stát cca 10 tisíc je vlastně celý téměř k ničemu.  Přesně v 15 hodin volám pana Gorola, kde že jsou, že na ne čekám na pozemku. „Omlouvám se pane, nám se rozbilo auto“, jsem vám chtěl volat a je to dobře udělaný? To bohužel není, délka výkopu neodpovídá ani hloubka. Jéé tak se nezlobte my to v pondělí přijedeme opravit. Ne nepřijedete na to já rezolutně. Já už vás zde na pozemku nechci. dostali jste zaplaceno a tím to pro mně končí. Dobře pane tak jo, tak se nezlobte…nashle.

Tak tento výkop stál prosím u firmy Olga Plutnarová 25 tiisíc korun. Je špatně, nesouhlasí s PD

Tak tento výkop stál prosím u firmy Olga Plutnarová 25 tiisíc korun

 

Z toho plyne ponaučení

Nejsem rasista, ale Romové mě připravili o 25 tisíc mou hloupostí a nikdo po mě nemůže chtít abych je za to měl rád. Jen a jen moje blbost a chyba, že jsem na pozemek nejel svým vozem, mohl jsem rovnou říct že se rozmyslím a nemohl mi nikdo říct ani slovo. Mohu si za to sám, byla to zkušenost a to vše píši ne proto, abych haněl firmu Olga Plutnarová, která mimochodem vznikla až 14 černa roku 2014 a tedy 15 letá zkušenost pana Gorola se vzala nevím kde nicméně proto, abych Vás varoval před svou vlastní hloupostí.

Buďte obezřetní, nebojte se říct ne a nebude s vámi vyjebáno jako se mnou. 2 dny opravdových nervů jsou doufám u konce, jámu co vykopali zasypu zpět, protože to nebylo ani v pořádku a na novou firmu, která bude práce dělat si udělám prostor a výstavbu kanalizace budu osobně hlídat.Pokud si tedy budete muset nechat kopat kanalizaci a vodu buďte při výběru velmi obezřetní. Vždyť ani nevím, zda ty dokumenty, kterými se pak Gorol oháněl co nyní staví jsou vlastně pravé…V dnešní době není problém si to obstarat že? Nic ale nevystihne mé nervy, které jsem po dva dny měl, bezpočet telefonátů a strachu co vlastně bude. POkud člověk nezažije neuvěří.

 

Díl první

Díl druhý

Díl třetí

Díl čtvrtý

Díl pátý

Díl šestý

Díl sedmý

Díl Osmý

Díl devátý

Díl Desátý

Díl Jedenáctý

Díl Dvanáctý

Díl Třináctý

Díl Čtrnáctý

 

 

jak-jsme-chteli-hypoteku-dil-patnacty-special

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Jak jsem začal hubnout, díl 8 – váha 73 kg je opět realitou

  Jak jsem začal hubnout, díl 8 – váha 73 kg je opět realitou

  Tadá, tadá, Po cca 3 měsících jsem díky pravidelnému cvičení, zmenšení porcí a nejezení pozdě večer na váze pod 73 kilo a přes břicho na 96,5 cm. Pojďme se podívat podrobně, co za tím přesně stálo. Pravidelné cvičení a 3x týdně rotoped V zaměstnání máme jednou týdně trenéra s kterým cvičíme hodinu a posilujeme celé

 • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

 • Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Od října 2021, kdy jsme napsal šestý díl jsem se odmlčel. Za tu dobu se moje váha několikrát změnila, bohužel směrem nahoru a teď zase konečně dolů. Začalo to pozvolna, o půl kila o kilo, pak se zase dolů a pak už jen nahoru. Když jsem si váhu přestal hlídat Aby to podle nadpisu nevypadalo

4 Comments

 1. Dawe

  tak ted me volali ze mi udelaji demolici domu za 50 000 i s odvozem. Tak se tomu celkem smeju po precteni tohoto clanku. To by skoncilo zalohou a prace zadna…

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..