|  |  |  | 

Finance Jak jsme chtěli hypotéku Seriály

Jak jsme chtěli hypotéku díl první

Miluju seriály na díly, a tak se nedivte, že i tento seriálek bude mít několik dílů. Nevím přesně, kolik jich přesně bude, protože záleží na tom, kolik jich život napíše. rád bych se svěřil s příběhem a možná určitými zkušenostmi při snaze vzít si hypotéku a postavit si vlastní dům.

Hezký pozemek, rovinatý a téměř zadarmo

Když začalo být v březnu hezky začali jsme s přítelkyní cítit potřebu vypadnout někam mimo Prahu, nejlépe postavit vlastní baráček a mít zahradu, psa, bazén, takový ten český sen dalo by se říci. Kolega z práce doporučil docela hezký již postavený dům v obci, kde sám bydlí. Učinili jsme prohlídku a přestože byl dům za pro nás dost velké peníze bylo ještě Získat hypotéku nemusí být tak snadnéspoustu věcí třeba dodělat a tak jsme se spíše zažali zajímat o nedaleké pozemky, kde se nám zalíbil jeden rovinatý, velký a pro naše účely řekl bych přímo skvělý plac. Moc dobře jsme věděli, že pokud budeme žádat o hypotéku sami, tak v bance nedostaneme takové podmínky jaké nám bude schopen dojednat finanční poradce.

 

Náš finanční poradce ze společnosti Fincentrum jehož nebudu jmenovat je velmi příjemný pán, a tak jsme se na něj obrátili a sjednali si schůzku. Řekli jsme svůj záměr koupit pozemek a postavit dům, také to že sami nemáme žádné úspory a naopak máme dluh ještě v podobě spotřebitelského úvěru na částku cca 250 tisíc. Celé stavba (chceme malý dům) by měla stát kolem 1,5 milionu + pozemek cca 600 tíisíc a rádi bychom v tom utopili i náš spotřebitelský úvěr.

To snad nebude problém

Nahlásili jsme své příjmy a náš finanční poradce měl nutkavou potřebu spočítat nám již předem cca měsíční splátku a úrokovou sazbu. Údaje nabušil do počítače a my trnuli co z toho vyleze. A hle,dosáhli bychom cca na 2,4 mil a měsíční splátka kolem 11 500 Kč, doba splatnosti 30 let a umořili bychom tam i ten náš úvěr. Tak to je super. Takovou hypotéku nad rámec financované nemovitosti však umí jen Komerční banka. no to by nevadilo, je nám to celkem jedno jaká banka to je, hlavně, že bychom měli hypotéku a mohli začít stavět. Zajímavá je úroková sazba v KB kolem 2,7% na kterou bychom se ale nedostali, protože nemáme nic našetřeno a při 100% hypotéce by pro nás byla sazba kolem 2,8%, což nám nevadí i tak máme radost. Náš pan poradce se měl druhý den ozvat.

 

Skutečně se ozval a informace byly opět velmi pozitivní. Vypadá vše velmi, velmi dobře, možná bude jen problém s našim úvěrem a bude jej třeba refinancovat, ale to nevadí, to nebude problém. Pošlete mi prosím potvrzení ze zaměstnání a ofiko požádáme o hypotéku na 2,4 mil. Poslali jsme potvrzení ze zaměstnání, kde jsme potvrdili částky, které jsme uvedli při setkání s našim poradcem. Zapomněli jsme říci našemu poradci, že máme úvěrovou kartu Cetelem a na ní dluh kolem 40 tisíc. Sám se neptal a tak jsme to úplně vypustili z hlavy. Ale kdyby to byl problém určitě by nám to řekl.

Začaly problémy

Další den nám pan finanční poradce volá, že banka má problém s tím našim úvěrem, že jej nelze refinancovat, protože bychom potom nebyli pro banku dost bonitní a že maximální částka, kterou nám banka může půjčit jsou 2 miliony. Aha, tak to je docela zklamání po první euforii. no nic začali jsme hledat alternativu v podobě ještě menšího a levnějšího domu na klíč. Našli jsme tak malé domy, které mají užitnou plochu menší než klasický byt 3+1, ale nevadí. Ať jsme dělali co chtěli nevešli jsme se do 2 mil a částka vždy byla okolo 2,1 + ale náš úvěr. Voláme si v našim poradcem a chceme poradit. No to jedině kdybyste neměli ten úvěr. Hmm zajímavá informace s kterou lze pracovat. Nakonec se nám povedlo sehnat za docela vysoký úrok nebankovní půjčku na 250 tisíc, která by nám tedy pokryla úvěr a my bychom byli před bankou čistí, ale chceme mít nebo spíše potřebujeme mít jistotu, že nyní už by banka hypotéku schválila. Volal jsem tedy panu poradci, jaká je u nás situace, co pro to můžeme udělat a chci vědět další postup. Pan poradce nám slíbil že nám opět zjistí, ale rovnou nás od hypotéky na stavbu odrazuje. Má logické a pádné argumenty.

 

Chcete stavět dům, ale nemáte peníze, když se něco pokazí a vy budete muset přeplatit cenu stanovenou dodavatelem již nebudete mít z čeho zaplatit. no to je pravda, ale proto jsme si nechávali rezervu 200 tisíc. Jaký je tedy postup? No musíte zaplatit ten úvěr, pak zakoupit projektovou dokumentaci a nechat udělat povolení ke stavbě, to předáme bance, která pak buď požadovanou částku dá nebo nedá. A kupte si raději hotový dům, bude to snažší. No jo ale my postavený dům nechceme. Ceny jsou dost vysoké a pozemky kolem domů malé. Takže ani řešení, které z počátku jako řešení vypadalo – to znamená zaplatit úvěr už není k ničemu a najednou je všude tolik problémů… A co se vlastně bance nelíbí a proč nejde refinancovat u Komerční banky? To už nám pan poradce neřekl. hledejte si spíše dům. A tak jsme hledali a nenašli. Z původního nadšení, která nám pan poradce dal zbylo velké zklamání. Na to, že se pan poradce chlubil tím, že sjednal hypotéku i na invalidní důchod a že to pro dva pracující a vydělávající lidi určitě nebude problém tak to problém tady byl
A to je konec? Ne to není konec, my se přeci nevzdáváme bez boje…pokračování příště milé děti 🙂 V druhém díle zjistíte, že jsme vyměnili poradce z fincetra za poradkyni z Hypotečního úvěrového centra.
jak-jsme-chteli-hypoteku-dil-prvni-2

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Jak jsem začal hubnout, díl 8 – váha 73 kg je opět realitou

  Jak jsem začal hubnout, díl 8 – váha 73 kg je opět realitou

  Tadá, tadá, Po cca 3 měsících jsem díky pravidelnému cvičení, zmenšení porcí a nejezení pozdě večer na váze pod 73 kilo a přes břicho na 96,5 cm. Pojďme se podívat podrobně, co za tím přesně stálo. Pravidelné cvičení a 3x týdně rotoped V zaměstnání máme jednou týdně trenéra s kterým cvičíme hodinu a posilujeme celé

 • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

 • Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Od října 2021, kdy jsme napsal šestý díl jsem se odmlčel. Za tu dobu se moje váha několikrát změnila, bohužel směrem nahoru a teď zase konečně dolů. Začalo to pozvolna, o půl kila o kilo, pak se zase dolů a pak už jen nahoru. Když jsem si váhu přestal hlídat Aby to podle nadpisu nevypadalo

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..