|  |  | 

Finance Jak jsme chtěli hypotéku

Jak jsme chtěli hypotéku – díl sedmý

V šestém dílu jsme byli těsně před podpisem smlouvy u obce. Sedmý díl pokračuje podpisem smlouvy a problémy, které nastaly u firmy s kterou chceme stavět. Jeden ze zajímavých dílů i pro ty, kdo by chtěli stavět s firmou Loex.

Do Rakovníka za firmou Loex

Je třeba řešit dvě věci současně. Jedna věc je pozemek a druhá věc je stavba domu. Po emailu jsem se od pana Lodera, majitele firmy Loex dověděl, že je třeba domluvit stavbu a podepsat smlouvu již nyní, aby se v květnu příštího roku mohlo začít stavět. Chtěli jsme naivně začít stavět ještě letos, ale prý vyřizování trvá hrozně dlouho a také není volná kapacita, takže prostě
Jak na hypotékuduben až květen příštího roku. Po telefonu si domlouvám schůzku. Zkouším, zda by se pan Loder nemohl za mnou vypravit do Prahy, ale potřebuje zázemí jeho kanceláře, takže jedu autobusem do Rakovníka. Velice hezké městečko s mnoha památkami, ale to zde nepatří. Pan Loder má hezkou podkrovní kancelář. Povídáme si, nechávám si doporučit některé věci a odcházím s pocitem příjemné schůzky. Řeč byla o tom, že bychom mohli začít stavět na začátku května příštího roku. Asi po dvou dnech zasílá pan Loder návrh smlouvy na postavení domu. Od jiných firem vím, že zařizují i kolaudaci po stavbě domu..

U firmy Loex je třeba si kolaudaci zařídit sám. no jo, jenže co když bude v něco v nepořádku? Dále se mi ve smlouvě nelíbí datum zahájení stavby 22 června. Co to jako sakra má být? Domluvili jsme přeci začátek května, nikoliv konec června s předáním stavby 2 dny před štědrým dnem? Poslední věcí jsou penále firmy Loex za nedodržení termínu. 300 Kč za den. Taková suma mi přijde dost legrační ve smyslu toho, že splácíte již celou hypotéku, nějakých 12 tisíc měsíčně včetně hypotéky na pozemek, ale nemáte kde bydlet, protože nájem v Praze za dalších 8 tisíc už prostě z výplat utáhnout nelze ale dostanete 300 korun denně jako odškodné.

Navrhl jsem tedy částku zvýšit a zahrnout i kolaudaci domu i kdybychom si na ni měli připlatit. Odpověď byla taková, že se mi to nemusí líbit, ale Loex kolaudaci zařizovat nebude a ze zásady smlouvu nemění a jediné, co mi může změnit je termín zahájení výstavby. a všichni jsou s touto smlouvou spokojeni a nikdo změny nechce.  Byl jsem z takového jednání v šoku. Začal jsem hledat na internetu další firmy s kterou bychom mohli stavět za podobné peníze, bohužel žádná taková nebyla. Narazil jsem na pěkné domy za pěkné ceny u firmy na kterou si není nevzpomenu ale po dohledání referencí jsem zjistil že pan majitel je několikanásobným dlužníkem a navíc chce při podpisu smlouvy ihned 300 tisíc a dům staví nakonec jiná firma, prostě ruce pryč od takových praktik. Bohužel náš omezený rozpočet do 1,8 mil nám nedal na výběr i když bychom si vybrali nakonec dům zcela jiný u jiné firmy. Nechali jsme tedy opravit aspoň datum se smlouvě ale zatím s podpisem váhali.

Jedeme do obce na podpis smlouvy

Budíček v půl páté ráno, abychom byli na 7 hodinu v obci prvním ranním vlakem. Musíme se tentýž den vrátit samozřejmě ještě do práce. V obci pan starosta ještě dodělával poklady pro katastrální úřad, ale popovídali jsme si chvilku a o hodinku později již podepisujeme 6 originálů smluv a u čtyřech necháváme rovnou ověřovat podpisy. Na obci jsou moc hodní, rovnou nás berou autem do Nymburka, kde jdeme na katastr podat požadavek na převod majitele a dáváme tisíc korun na zpracování. Rovnou zjišťujeme, že v obci, kde chceme stavět je nutný sklon střechy 35 °, jinak nezískáte stavební povolení. Hmm, tak to trochu komplikuje situaci, protože náš projekt má střechu se sklonem kolem 12°. Takže podpis smlouvy máme, na katastru je požadavek na převod, ale jak vyřešit tu střechu? Požádat o výjimku? Když to zkusíme bude žádost stát 5 tisíc korun a nemusí nám jí schválit. Zjišťujeme tedy kolik bude stát nový sklon střechy.

 

Co jsme si naporoučeli, to si také zaplatíme

Se sklonem střechy bych rád udělal malou cenovou kalkulaci a rekapitulaci našeho domu, abyste měli představu o tom, o kolik se cena navýšila. Jasně, řeknete si, že ne všechno jsme museli chtít, ale přeci jen takový dům máte na celý život a některé věci vás následně vyjdou dráž než když je necháte udělat rovnou u nově vznikající stavby.

Základní cena našeho domu byla něco kolem 1 milionu a 360 tisíc. Tedy 1,36 mil. pro lepší představu. Jde o bungalov o užitné ploše 92m2 postavený z cihel. Protože však obec, kde se bude stavět není v dosahu 50 km od Rakovníka ale je 100 km bude se připlácet 100 tisíc. Takže jsme na 1,46 mil a to jsme si nezapočetli vlastně nic navíc. V základu jsou jen elektrické přímotopy do zásuvky, což jak jistě chápete není nic, co byste chtěli používat do budoucna hlavně z důvodu úspory energie a peněz. My máme v plánu krbová kamna s výměníkem, ale ty musíte napojit na radiátory. A proto jsme zvolili elektrický kotel a radiátorové topení. Příplatek 100 tisíc korun. Takže jsme na 1, 56 mil. Abychom však mohli mít krbová kamna je potřeba komín. Ten se počítá za 30 tisíc. Takže jsme cca na 1,6 mil. Protože nechceme topit a současně teplo pouštět ven vymysleli jsme si lepší zateplení střechy, stěn a podlahy. Prostě jsme navýšili tloušťku izolace. Celkově to bylo myslím o nějakých 30 tisíc korun, ale současně jsme nechtěli teplo pouštět okny, takže jsme si zvolili raději okna s trojskly a z důvodu ochrany oken a lepších podmínek při pojištění domu také bezpečnostní fólie do oken, celkově asi za 14 tisíc korun.

Tedy 1, 65 mil. Protože nechci po domě pomalou Wi-Fi ale ethernetový kabel nechal jsem zanést rozvody internetu k TV rozvodům, které jsem naopak nechal jen v obývacím pokoji. Tato legrace společně s malou stříškou nad vchodovými dveřmi stála také celkově cca 50 tisíc korun. A jsme na 1,7 mil. To se nám to panečku hezky prodražuje a teď přijde to hlavní – střecha. Skloň 35° by nás stál 45 tisíc navíc. Místo plechové střechy, která byla v původním plánu by to byly betonové tašky ke kterým však moc nemám důvěru. Ptám se tedy na pálené tašky Tondach, což pro mě značí kvalitu. Navýšení 75 tisíc korun. no a co nám zbývá? Katastr má prostě pro tuto obec nepochopitelné požadavky. Tento sklon střechy se zpravidla používá tam, kde jsou tuhé zimy a mnoho sněhu, což se však o středočeském kraji poblíž Nymburka opravdu nedá říct. Zimy jsou tam mírné a sněhu minimum. Ale co naděláte? Takže jsme celkově na částce 1,73 mil z původních 1,36 mil. Samozřejmě ještě je nutné připočítat projekt, který je nutné zakoupit a který stojí 28 tisíc. A to jsme na 1,76 mil.  Cena pochopitelně bez přípojek a případných terénních úprav pozemku, které snad nebudou nutné.

Liška posílá dokumenty

Co nadělá Českomoravská stavební spořitelna s jedním úvěrem 400 tisíc je neskutečné. Posílají smlouvy, které jsou prasácky natištěné ale to je celkem fuk. Požadují papíry, kde vyplníte rozpočty, čerpání do dvou fází, první na pozemek a druhá až na základě stavebního povolení a musíte si nechat potvrdit v bance souhlas s inkasem. Měli jsme vidinu, že dostaneme na účet 400 tisíc, z čehož část půjde na pozemek cca 280 tisíc a 120 zůstane na projektovou dokumentaci a na přípojky, které nás budou stát také hodně peněz, protože v obci je vysokotlaká kanalizace, nikoliv spádová, která by byla na napojení mnohem levnější. V první chvíli to vypadalo, že si však můžeme vzít peníze jen na pozemek a zbytek až po stavebním povolení, což by znamenalo problém, kde vzít peníze na projekt? 28 tisíc se nám na účtu neválí a naše karta Cetelem má stále dluh 37 tisíc, který se snažím splácet i 5 tisíci měsíčně, ale stále to nebere konce. Ve smlouvě jsem našel, že v první fázi lze snad čerpat až 387 tisíc, což by znamenalo, že bychom mohli čerpat více než jen na pozemek, dáváme dotaz do Lišky a čekáme, snad to vyjde, pokud ne čekají nás docela potíže.

Podivně dobrá reference

V obci, kde chceme stavět již jeden dům forma Loex stavěla. Jednalo se také u bungalov, který však měl 120m2 takže jeden z největších domů v nabídce. Nedá nám to a jdeme se zeptat na dojmy pana majitele. Venku štěká pes a tak ani nemusíme zvonit, pan majitel vyjde z domu sám a ptá se nás co si přejeme. Když vyslovíme že jdeme na reference spustí. Chválí, chválí a chválí. Pan majitel je elektrikář, ale celý dům včetně elektriky si nechal dělat od Loexu a to včetně plotu a dalších věcí. Pan majitel povídá tak všechno proběhlo přesně podle dokumentace, cena se nenavýšila ani o korunu ve všem pan Loder vyšel vstříc, smlouvy upravovat nechtěli, termíny byly dodrženy přesně na den, dům je kvalitně postavený a v celém povídání pána nebylo jediné místo, kde by se aspoň něco malinko nelíbilo.

Dům staví sice Ukrajinci ale kvalitně, nešidí se na materiálech a práce odvedena na jedničku. Poděkujeme za referenci a přemýšlíme nad tím, co pán říká. Taková reference bez jediné výtky k čemukoliv je podezřelá. Ano, zde se možná projeví klasická česká povaha nevěřit ničemu a zvlášť nečemu, co je tak dobré, ale něco mi v tom úplně nesedělo. Pan majitel to vyprávěl jako naučenou básničku, jako něco, co říká prostě všem (prý jsme už asi pátí na reference). Nerjsme si jisti, zda za takové povídání nemá pan malou domů ani nemůžeme tušit, zda se nejedná o kamarády Chtělo by to navštívit další domy majitelů, ale nejsme takový hnidopichové, abychom to řešili a reference i na internetu má Loex dobré, takže prostě podepisujeme smlouvy.

Konec sedmé části, která sice byla náročnější a delší ale obsahovala vše důležité. Co bude obsahem další části sám nevím, uvidíme, co nám osud, stabební úřad, banky a další vyšší moci přinesou…

 

Díl první

Díl druhý

Díl třetí

Díl čtvrtý

Díl pátý

Díl šestý

Díl Osmý

Díl Devátý

Díl Desátý

Díl Jedenáctý

Díl Dvanáctý

jak-jsme-chteli-hypoteku-dil-sedmy

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

  • Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

    Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

    O tomto projektu, který mi připomíná Fingood vím už nějakou dobu, ale trvalo mi docela dlouho, než jsem se rozhoupal se do něj namočit. Nakonec mě k tomu vedla jedna věc na kterou jsem si stěžoval už v mém ročním přehledu. Úroky z Fingood jsem si totiž nechal posílat na běžný účet a tam jsem

  • Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

    Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

    Hmm, koukám na úvodník z minulého roku, kde se zmiňuji o tom, jak to rychle uběhlo. Letos, pokud je to vůbec možné uběhl ten čas od loňského listopadu do konce letošního října ještě rychleji. A že to byl divoký rok. Opět toho bude hodně, tak si raději na to uvařte kafe. Mimochodem začíná mě děsit,

  • Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

    Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

    Po delší době zase nějaký článek že? No hurá. ale pozitivní moc nebude. Mé kompletní portfolio u Proplat.to v hodnotě téměř 40 tisíc je celé po splatnosti. What the fuck? Jak se to sakra stalo? Tento obrázek vám o stavu mého portfolia řekne více než tisíc slov. Investoval jsem přes investiční automat, který v době,

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..