|  |  |  |  | 

Domov Finance Jak jsme chtěli hypotéku Seriály

Jak jsme chtěli hypotéku – díl třináctý

Dvanáctý díl končil někde u úpravy projektu. U něj chvíli zůstaneme i v tomto dílu a následně se přesuneme k tématu, který mě aktuálně tíží nejvíc a to je kanalizace. Ale hezky popořadě. Vítejte u třináctého dílu seriálu na jehož konci by měl být koncem listopadu krásný nový rodinný domek 4+kk s obytnou plochou 96 metrů čtverečných na velkém pozemku 1320 metrů čtverečných.

Na začátek malé opáčko a shrnutí pro ty, kdo třeba seriál nesledují od začátku.

Shrnutí předchozích dílů

Byty v Praze jsou fakt hodně drahé a i starší byt 3+1 se prodává kolem 2,5 mil před rekonstrukcí, nové pak okolo 3,8 mil. Na to fakt nemáme peníze, a tak jsem se rozhodli stavět cca 50 km od Prahy v okrese Nymburk. Pozemek jsme koupili od obce za cca 560 tisíc. Financovali jsem jej částečně hypotékou a částečně úvěrem u Českomoravské stavební spořitelny. O financování si přečtěte ve starších dílech, vše je podrobně popsáno  Našli jsme si firmu, která nám dům postaví. U firmy Loex jsem si vybrali dům č 3, jehož cena byla kolem 1,4 mil.

My chtěli lepší zateplení, z důvodu územního plánu muselo dojít na jiný sklon střechy, chtěli jsme místo plechu klasickou tašku a nějaké drobnější úpravy. no zkrátka jsme teď na ceně cca 2 milionů korun. V ceně není zahrnuta elektřina a také přípojky vody. To vše musí být před stavbou, která má začít v květnu dokončeno.

Ale teď zpět do současnosti. Věnovat se budu okrajově elektrice, protože tam to zatím stojí na vykopání jámy a projektu, kde jsme dělali úpravy a především vodě, kde mi z těch cen a z toho všeho šedivý vlasy.

Malá změna projektu

Minule jsem končil díl tím, že jsme chtěli úpravu v projektu. Ta neprošla. Nevadí dali jsme jinou. Popíši o co nám přesně šlo.  Naproti vstupním dveřím do domu je umístěna šatna, která ale ve skutečnosti bude spíše technická místnost. bude tam elektrokotel a také bojler a když bude místo při pravím tam nějaký  regál na věci, které teď máme v komoře. Řešili jsme proto prostor na šatnu. Chodba za vstupními dveřmi je poměrně úzká. 1,18 metru. Když bychom tam dali botník a věšáky na bundy, tak se prostor ještě více zúží a to jsme úplně nechtěli.  Po levé straně vedle vstupních dveří je toaleta, která má na délku 2 metry a 20cm.

home-167734_640To je na toaletu zbytečně moc, nyní máme 80cm a úplně stačí. Proto jsme se rozhodli posunout toaletu směrem do kupředu a ze zbytku asi metr dvacet udělat šatnu. Nevadí nám, že přijdeme o světlo na toaletě ani o větrací okno, z paneláku jsme zvyklí. Šatna bude mít šoupací dveře, takže nezabere žádný prostor a hosté si budou moci odložit hned za vstupními dveřmi. Tato úprava ovšem navýšila opět cenu našeho domu o 18 tisíc korun.  Pak jsme v projektu jen nechali umístit otvor pro krbovou vložku a tím byly úpravy dokončeny.

Začalo se řešit umístění na pozemek. Víme, jak jde slunce na našem pozemku a řešili jsme velké dilema, zda dům otočit vchodovými dveřmi k silnici na šířku, čímž bychom měli dveře z obývacího pokoje rovnou do zahrady, ale světlo by nebylo dle našich představ a navíc bychom si parkovali pod oknem, což jsme také nechtěli. Druhá možnost byla dům orientovat na délku. Parkování by bylo v části kde nejsou okna, světlo dle našich představ, ale dveře z obýváku povedou do strany a na zahradu se bude muset přes roh domu. Dlouho se nám líbila první možnost, ale nakonec vyhrála ta druhá. Dveře na zahradu budu muset oželet. Někoho by napadlo převrátit místnosti, ale zase by nevycházeli stěny tak, jak jsem potřebovali, takže kompromis prostě musel přijít. Naštěstí i z boku lze udělat malou terasu, no uvidíme časem jak to bude v praxi. Doplním fotky až se bude stavět.

Máme tedy umístění, chybí nám řez domem a co dalšího teprve zjistím.

Tlaková kanalizace

Již jsem psal, že v obci je tlaková kanalizace, což sebou nese náklady na vlastní plastovou jímku a kalové čerpadlo, které se připojí k přípojce, kterou budete mít na pozemku. Projektant ode mě chtěl plány inženýrských sítí kanalizace. Sehnal jsem je na VaK Nymburk, ale myslím, že by je mohla mít i obec k dispozici. Podle plánku, který poslali vodárny na pozemku přípojku nemáme. To ovšem komplikuje podstatně situaci.

Nejprve jsem zjišťoval, kolik by stála tlaková kanalizace u Loexu. Myslím tím výkop jámy, dodání čerpadla a plastové jímky a napojení na přípojku kterou nemám. Stálo by to 63 tisíc, ale VaK Nymburk požadují čerpadlo firmy AQ, které oni nedodávají, a tak mi to nejspíše neudělají.  A především nedělají odbočku z hlavního řadu. Takže nejprve si musím zajistit přípojku na pozemek a teprve následně napojení tlakového čerpadla.

Kolik to tedy bude stát a kdo mi udělá přípojku na pozemek opravdu nevím. Chystám se na VaK Nymburk a zkusím se poptat, zda mohou oni nějak zajistit firmu – samozřejmě na mé náklady. Při té příležitosti zajdu na Městský úřad, odbor výstavby. Už mám vyplněnou ohlášku a samozřejmě v příloze nerozumím některým bodům, takže se jdu zeptat co a jak.

Měření Radonu

Kdyby bylo všechno tak snadné a levné jako měření Radonu bylo by to super. Našel jsem si stránky firmy, která měření provádí, poslal objednávku, druhý den mi telefonovali kdy jej provedou, zaplatím necelé dva tisíce a je to vyřízené. Měření Radonu by mělo být v požadavcích Stavební ohlášky v dokumentech, ale není tam. Tak jen doufám, že jsem nevyhodil dva tisíce zbytečně, ale myslím že určitě ne.

Mrzne, elektřina se zatím nekoná

Jak jsem psal minule, tak jsem také udělal. Dvoutarifní sloupek jsem si koupil sám. Stál kolem 6 tisíc korun a rozvodnice (jistěná s chráničem) mi leží bazarová doma za 1900 Kč. Po ukončení stavby ji prodám zase dál.  Elektrikáři jsem zaplatil zálohu 7 tisíc korun a čekám až bude počasí, abych mohl vykopat jámu a zasadit sloupek.

Takže teď je asi nejdůležitější zajistit, jak to bude s přípojkou vody a kanalizace a kolik to vlastně bude celé stát. Byl jsem připraven na to, že se celkově vejdeme do 60 tisíc korun, ale teď už je mi jasné, že zdaleka ne.

V příštím dílu napíši své aktuální poznatky z návštěvy Stavebního úřadu a vodáren Nymburk. dovolená je pro tento účel vyhrazená, takže už se nemohu dočkat. Jen doufám, že nepojedu z Nymburka nohama napřed.

 

Díl první

Díl druhý

Díl třetí

Díl čtvrtý

Díl pátý

Díl šestý

Díl sedmý

Díl Osmý

Díl devátý

Díl Desátý

Díl Jedenáctý

Díl Dvanáctý

jak-jsme-chteli-hypoteku-dil-trinacty

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Jak jsem začal hubnout, díl 8 – váha 73 kg je opět realitou

  Jak jsem začal hubnout, díl 8 – váha 73 kg je opět realitou

  Tadá, tadá, Po cca 3 měsících jsem díky pravidelnému cvičení, zmenšení porcí a nejezení pozdě večer na váze pod 73 kilo a přes břicho na 96,5 cm. Pojďme se podívat podrobně, co za tím přesně stálo. Pravidelné cvičení a 3x týdně rotoped V zaměstnání máme jednou týdně trenéra s kterým cvičíme hodinu a posilujeme celé

 • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

 • Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Od října 2021, kdy jsme napsal šestý díl jsem se odmlčel. Za tu dobu se moje váha několikrát změnila, bohužel směrem nahoru a teď zase konečně dolů. Začalo to pozvolna, o půl kila o kilo, pak se zase dolů a pak už jen nahoru. Když jsem si váhu přestal hlídat Aby to podle nadpisu nevypadalo

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..