Mám zabetonované sloupky z trubek na lešení po třech stranách pozemku. Budu mezi ně dávat dřevo, ale to není předmětem tohoto článku.
Důležité je, co budu dávat na čelo pozemku k silnici. Dlouho jsem rozmýšlel co to bude, až nakonec vyhráli betonové desky. Imitace kámen, barva pískovec, tvarované oboustranně, sloupky hladké.
Délka jedné desky je 2 metry, výška 50 cm, sloupky 2,2 metru. V objednávce jsem si žádal i desky jen 25cm, které budu dávat na dvě 50 cm desky. Skladbu si ale každý může udělat jak chce dle sebe, zde jen popisuji, co jsem objednával pro svou potřebu.
Délka plotu byla 22 metrů.
Příprava pozemku
Protože jsem nechtěl, abych měl mezi pozemkem a plotem díru vykopal jsem brázdu po celé délce myšleného plotu, aby byly spodní desky v této brázdě a já je nemusel zahazovat hlínou. No s ohledem na nerovnost pozemku se mi to povedlo zhruba na 50%. Žádné další přípravy jsem nedělal.
Betonové desky přivezli na paletách a skládali hydraulickou rukou
Betonové sloupky 2,2 metru
Provázek je nutnost
Než jsme začali kopat první díru natáhli jsme provázek, podle kterého jsme se řídili při vyrovnávání sloupku, tak, aby lícovali přesně do řady. Bez provázku bychom to přesně neodhadli i když bychom se mohli dívat, zda se nám sloupky překrývají, ale provázek byl jistota.
Pozemek zatím bez plotu. Plot začne od bílé trubky a povede kolem boudy
Na stavbu budete potřebovat
Pro stavbu takového plotu si připravte následující:
Stavební provázek pro držení roviny sloupků a k němu vhodné upevnění – třeba železné tyče
Rýč – úprava jamek a prvotní odházení zeminy než zabodnete vrták
Zemní vrták – manuál nebo motor – průměr jamky 30 cm (sloupek má 10 x 10cm)
Lopata – na beton
Beton (cement, písek, voda)
Kameny – na zpevnění před zalití betonem
Krumpáč – když se budete potýkat s kameny
Vodováhu – budete měřit roviny desky i sloupků
To by snad mělo být všechno. Samozřejmostí jsou pracovní rukavice, lopatka na uhlazení betonu, tyčka na udusání betonu, ale to snad netřeba psát.
Jdeme na první jamku (ne golfovou :-))
Neměli jsme žádný motorový jamkovač, takže hezky ruční vrták. Průměr díry přibližně 30 cm a hloubka podle terénu od 75 do 60 cm. Je to docela dřina, zvlášť v našem jílovém pozemku. Vykopali jsme první díru a usadili podle provázku a vodováhy betonový sloupek, který je 10x 10 cm a jak jsem již psal 2,2 je délka.
Cement už je připravený, jen smíchat s pískem a vodou
A touhle elektrickou ruční míchačkou budeme míchat beton. No, byla to dřina, ale míchačka zkrátka nebyla
Po vyrovnání všech rovin jsme sloupek zaházeli trochou kamení (kousky betonu co jsem našel po zahradě) a následně do 3/4 zalili betonem, který byl malinko řidší, aby se nám všude dostal.
Sloupky v sobě mají drážku pro vložení desek. Od této drážky jsme naměřili 2 metry a udělali opět další jamku. Následně jsme vzali jednu desku (75 kg) a dali ji mezi dva sloupky. Nezabetonovaný sloupek jsme opět vyrovnali dle provázku a vodováhy. Důraz jsme kladli především na to, aby osazená deska byla ve 100% rovině. Nechci mít totiž kaskádovitý plot podle výšky pozemku ale úplně rovný. Po vyrovnání se opět sloupek zpevnil kameny a zalil betonem.
Proč jsme nevrtali všechny jamky hned?
První otázkou, co vás napadne, proč jsme si přes betonováním nevyvrtali všechny jamky. Upřímně důvod je jednoduchý. Protože bychom se rozhodně netrefili přesně a museli by se jamky upravovat. Tím, že jsme měřili 2 metry přímo od drážky umístěného sloupku jsme měli přesnou představu o tom, kde bude další jamka. A takto jsme pokračovali až nakonec plotu.
A první sloupek už je na místě
Tento skládaný betonový plot je super v tom, že 22 metrů plotu zabere jedno dopoledne. Začali jsme v 7 ráno a práce nám zabrala celkem 6 hodin. Museli jsme ji sice z provozních důvodů rozdělit na 2 dny, ale součtem 6 hodin.
Po vytvrdnutí betonu můžete dávat zbytek desek, což u nás představovalo 11 desek výšky 50 cm a 11 výšky 25 cm. Tato práce, pokud máte po ruce pomocníka, který posunuje palety těm, kdo jsou schopni fyzicky desku 75 kg ve dvou zdvihnout do cca 1,7 metru a nepustit ji zabere necelé dvě hodiny.
A na místě už máme i první desku. Zdržuje jen dělání jamek, které trvá nejdýl
Takže globálně lze říct, že ve třech lidech jste schopni postavit za 8 hodin práce 22 metrů plotu. To je docela hezké.
Na plotu se mi líbí jeho bezúdržbovost – netřeba se o něj prakticky starat, dále jeho pevnost – do každé jamky padlo kolem 40 kg betonu + sloupek taky váží kolem 50 kg, takže by plot měl být fakt festovní. A především beton, pokud vám do něj něco nevrazí je poměrně dlouhověká záležitost.
Pozor na spadnutí desky
Dejte si pozor, aby se vám paleta s deskami až je budete odebírat na stavbu nepřevrátila. Nám se to stalo a jedna deska, která byla úplně na spod popraskala a bude nutné objednat novou. V desce jsou sice armatury, ale tou váhou asi dalších 6 desek zkrátka praskla
.
Jak to krásně šlo, jedna báseň. Další dvě desky jsme dodali až druhý den po vytvrdnutí betonu
Dřevěné desky na horní stranu
I když je tento beton imitací kamene je to přeci jen beton. Mám raději dřevo, které ale jak všichni víme podléhá zkáze, ale přesto nechci jen beton. Koupil jsem dřevěné laťky o délce 2 metry a vytvořil si zbývajících 50 cm z těchto trámů s mezerami cca 4 cm. Udělat takovou konstrukci bylo poměrně snadné. dvě 8,5cm široké laťky po stranách na každou stranu narovnat plotovku a mezi ně umístit v patřičném rozestupu plotovku prostřední.
Plotovky jsme před montováním opatřili dvojitým nátěrem tenkovrstvé lazury v barvě Pinie.
Dřevěné plotovky dodávají plotu styl. Beton moc rád nemám, proto se mi tyto dřevěné prvky líbí. Plotovky jsem samozřejmě opatřili dvojitým nátěrem tenkovrstvou lazurou.
Stavba tohoto betonového plotu není náročná na zručnost, zvládne ji i laik, ale je náročná fyzicky. Tahat 75kg desky, 50 kg sloupky je prostě dřina. Do toho cement, písek, vodu, kameny a druhý den se nehnete, tedy aspoň pokud jako já nemáte moc pohybu a pak jdete dělat plot. A to jsem měl dva kamarády kterým jsem byl spíše já pomocníkem, protože zvedaní těchto desek není úplně moc na mou postavu ani fyzické dovednosti.
Cena plotu
Mnohé bude zajímat cena plotu. Ceny se odvíjejí od různých výrobců různě a dost záleží, zda budete mít klasický beton a zda jen rovné desky, zda jednostranné nebo oboustranné Dále kolik si firma naúčtuje za dopravu a za palety. Nás vyšlo těchto 22 metrů plotu na cca 19 tisíc korun s tím, že 1 tisíc je ve vratných paletách. Plot tedy není proti jiným nějak extra drahý, ale zadarmo to samozřejmě také není. Dále je potřeba připočítat plotovky, které vyšly včetně barvy (2,5 l) a spojovacího materiálu na 4 500 Kč.
Níže připojuji fotografie ze stavby plotu, abyste si udělali představu. V článku použity fotografie pořízené zrcadlem a le také z mobilu.
Kameny, které jsme přidali do základu sloupků
Měl jsem na starost přípravu betonu, aby ho nikdy nebylo málo a byl vždy po ruce. Bylo to pěkná dřina 🙂
POST YOUR COMMENTS