|  | 

Domov

Jaké barvy hraček mají děti rády?

Ještě pořád v naší společnosti koluje polopravda, že děti po narození nevidí. To není zase až tak úplná pravda. Miminko již několik sekund po porodu vidí velice dobře avšak na malou vzdálenost. Předměty a osoby vnímá zhruba do vzdálenosti pětadvaceti centimetrů, pak je vidí rozmazaně a nereaguje na ně. Co se týče barev, dokáže dětské oko vnímat pouze pestré, syté a křiklavé barvy.

Zrak dítěte se vyvíjí do sedmi let a některé jemné pastelové barvy bude dítě  vnímat stejně jako  my dospělí teprve až v pubertě.

Tak, jako skoro každý z nás, už i novorozenci mají své „oblíbené barvy“. Mnohé vědecké studie prokázaly, že dítě mnohem více reaguje na barvu fialovou, červenou, žlutou a oranžovou, než například na modrou či hnědou a bílá nebo černá je nezajímá vůbec.

Jen „červená“ to může být!

Pokud maminka očekává holčičku, pořídí si výbavičku komplet v růžové barvě, pokud zase chlapečka, sáhne v obchodě po věcech v odstínech modré. Kdyby ovšem do toho mohlo mluvit samo miminko, vybralo by si nejspíše červenou. Tu totiž miminka milují ze všeho nejvíce. A proč právě tuhle? Odpověď je velice jednoduchá! Devět měsíců strávilo dítě v lůně maminky, kam prosvitalo světlo přes břišní stěnu a zbarvilo se tak do červena. V tomto duchu jednají i mnohé zahraniční porodnice, kde miminko po narození balí do červených zavinovaček a peřinek, aby příchod na svět nebyl pro dítě takovým šokem. V červené dečce se totiž bude cítit jako u maminky v bříšku a bude tedy i daleko klidnější. K těmto trendům jsme u nás v České republice zatím nedospěli a novorozencům přiřazujeme spíše světlé barvy, nejčastěji bílou, která na nás dospělé působí čistým dojmem.

Modrá je dobrá…

Jak se ale dítě s postupem času začne vyvíjet a růst, přijdou na řadu i ostatní barvičky. Například modrá, na kterou dítě v novorozeneckém věku takřka nereagovalo. Vědci totiž zjistili, že právě modrá barva disponuje takovou vlnovou délkou, která je vnímána  částí oka zvanou S-čípek, který se vyvíjejí nejpozději. Zhruba ve třech letech dokáže dítě rozeznat většinu barev a dokáže je již pojmenovat.

obr-hracky-2

 

Růžová vs. Modrá

A jak je to vlastně s pravdou o růžové barvě pro holčičky a modré pro chlapečky? Zkrátka řečeno, je to pouhý výmysl nás dospělých. Odstíny růžové, červené a žluté se už od nepaměti považují za dívčí barvu. Pravdou ovšem je, že i chlapci mají růžovou barvu rádi, a to zhruba do svých čtyř let, kdy se pak pro ně tato barvička, kvůli tlaku okolí, stává tabu a začnou se přiklánět k modré, zelené nebo hnědé, a to jenom proto, že je to tak zvykem. Těmito konvencemi se však nedají ovlivňovat dlouho a jak budou dál růst, začnou se obklopovat barvami dle svého uvážení.

Čím více budou hračky pro děti barevnější a křiklavější, tím více je zaujmou a zabaví. Vyberte některou z hraček z našeho bohatého výběru na e-shopu 4Kids.cz

jake-barvy-hracek-maji-deti-rady

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Uživatelská recenze Cyklotrenažéru Insportline S800i

  Uživatelská recenze Cyklotrenažéru Insportline S800i

  Pokud čtete články o tom, jak hubnu, tak jistě víte, že jsem v první vlně Covidu přibral docela hodně a pak, když jsem chodil do práce jsem se snažil zhubnout rychlou chůzí, cvičením a změnou stravy. To se mi i dařilo a náhle jsem opět doma na Home office bez možnosti chodit své 4 kilometry pěšky,

 • Jak jsem dělal květináč z kmene stromu

  Jak jsem dělal květináč z kmene stromu

  Ani nevím, jak na to přišla řeč, že by bylo hezké, pokud bychom na zahradě měli vydlabaný kmen, v něm hlínu a květiny – zkrátka takový přírodní květináč. Byť manuálně zručný moc nejsem, rozhodl jsem se, že do toho půjdu. Jak se dlabe takový kmen? První moje otázka byla, jak vlastně takový kmen vydlabat. Nikdy

 • Jak jsem se stal tátou 6. díl

  Jak jsem se stal tátou 6. díl

  Naposled jsem psal, když měla Josefína rok a půl. Nyní už má dva roky a měsíc a tak je čas na další článek. Opět se posunula ve vývoji, takže je s ní stále větší sranda. Táta v práci, v Praze Tohle už umí říct, byť trochu zkomoleně. Když říká, že táta pracuje umí to i

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..