|  | 

Cestování

Jiný kraj, jiný mrav…

Blíží se léto, což je pro mnohé z nás znamená objednávání a plánování rodinné dovolené. Než ale vyrazíte na samotnou dovolenou, je dobré si zjistit pár užitečných informací o Vámi zvolené destinaci, abyste se vyhnuli porušení místních zákonů a tím také případným problémům. Často si lidé myslí, že při cestování po Evropě je nic nepřekvapí, že všude mají stejné nebo podobné zákony jako my.

Cesta po Evropě

Před cestou autem do nějaké země v rámci Evropy je dobré zjistit si něco o místních silnicích (stav vozovek, poplatky na dálnicích,…) či o povolených rychlostech. V takovém Švýcarsku jsou radary dokonale maskované a za překročení rychlosti byť jen o několik kilometrů vám hrozí tučná pokuta nebo dokonce odebrání řidičského průkazu. Nejen samotný řidič by se měl před jízdou připravit, ale i auto samotné by mělo projít prohlídkou. To, že jste s autem jezdili několik let bez problémů po našich cestách, neznamená, že by vaše auto mohlo jet kamkoliv. Například do center Německých měst či Vídně nevjedete bez „emisní nálepky“.

Za hranicemi Evropy

Pokud se rozhodnete pro dovolenou mimo Evropu je pro vás asi nejdůležitější pozjišťovat si informace oheldně zdravotních rizik, které vás mohou během pobytu potkat. To Dovolená u moře patří stále mezi oblíbené dovolenévětšinou obnáší různé očkování nebo je třeba si nechat napsat léky proti nemocem, které pro náš organismus nejsou typické (například malárie nebo spavá nemoc). Samozřejmě do některých zemí je potřeba vyřídit si víza nebo vyplnit si jednoduchou tabulku přímo na letišti.

 

Seznamte se s těmi nejdůležitějšími zvyklostmi a zákony jiných zemí:

TURECKO:

V Turecku je pro cizince zvláštní zákon třeba to, že ženy se během ramadánu nesmí nijak vystavovat (nenosit minisukně nebo trička bez rukávů atd.) Rozhodně nesmíte ze země vyvážet starožitnosti. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných látek hrozí trest ve výši 10 až 20 let, někdy i vice. Co se týče zvyklostí tak, například pokud jste dojedli v restauraci a chutnalo vám, měli byste číšníkovi dát dýško 10%, rozhodně však nedávejte méně, není to jako v Čechách, kde číšníci neřeší, kolik dostali. Další věc co byste na veřejnosti neměli dělat je smrkání, které je v Turecku považováno za vrchol neomalenosti. Dále než si dáte u stolu nohu přes nohu, raději si to dvakrát rozmyslete, protože Turci neradi vidí podrážku vaší boty.

ITÁLIE:

Například v Benátkách je zakázáno krmení holubů. Za porušení tohohle velmi zvláštního zákonu vám hrozí pokuta ve výši 40 až 50 eur. Další opravdu šílené zákony jsou třeba zákaz lízání zmrzliny na veřejnosti, věšení mokrých ručníků na balkóny, líbání v autě, konzumace sendvičů na ulicích, hádání se na veřejných prostorech nebo močení jinde než na záchodech nepřipadá v Itálii v úvahu.

RUSKO:

V Moskvě je zákaz řízení špinavých aut, Problém však je, že nikdo nestanovil do jaké míry je auto čisté, a tak záleží, jak benevolentního policistu potkáte, každopádně pokuta může být až 1900kč.

FRANCIE:

V e Francii se rozhodně nelíbejte na vlakových nástupištích. Na Korsice se zase nesmíte opalovat nahoře bez. Tahle pokuta by byla ve výši 150 eur.

ŘECKO:

Zde nesmíte přechovávat žádné drogy, tohle se v Řecku trestá vězením. Nenoste s sebou nože, slzný sprej, protože tohle je považováno za nedovolené ozbrojení. Pokud milujete potápění v moři a u toho rádi fotíte, velmi dobře si pozjišťujte, v které oblasti je to možné.

A na závěr pár opravdu kuriózních zákonů:

V Indonésii je masturbace zakázána a je trestána popravou.  V Alabamě (USA) je vydán zákon, že v jednom domě nesmí být více než 2 vibrátory. Ve Švýcarsku zase močení na veřejnosti po desáté hodině. A na závěr ten nejlepší: v  Austrálii je povolen pohlavní styk s klokanem pouze v podnapilém stavu.

jiny-kraj-jiny-mrav

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

  • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

  • Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Poslední celý den v Bangkoku jsme věnovali prohlídce chrámů. Chtěli jsme podle plánu navštívit kromě Wat Pho a Wat Arun i další chrámy a také královský palác, ale zkrátka by toho na jeden den bylo moc a myslím, že by nám to pak všechno splývalo dohromady. Královská palác mě mrzí docela, ale snad se ještě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..