Jiný život vs Ztraceni ve vesmíru
Kvůli druhé sérii Zaklínače jsem si zaplatil Netlix a protože manželka si tam našla seriál Koruna, našel jsem si i já zase něco pro sebe. Nejprve jsem zkouknul seriál Ztraceni ve vesmíru (Lost in space) a následně i seriál Jiný život (Another life). Nejsem sice nějaký velký fanda sci-fi vesmírných seriálů, jelikož třeba z Hvězdné brány jsem viděl jen několik dílů. Nějak jsem měl zkrátka náladu na seriály z vesmíru, takže mi jeden seriál nestačil.
Ač je každý seriál trochu jiného ražení, oba jsou z vesmírného prostředí a já jsem si dovolil oba porovnat. Nejprve něco málo o ději obou seriálů.
Ztraceni ve vesmíru
Tento seriál vypráví o rodině Robinsonových a pokud by se odehrával na zemi dal by se přirovnat asi ději, kdy si rodinka vyjede na dovolenou a než se dostanou do kýžené destinace stane se po cestě mnoho věci a čeká je mnoho útrap. Rodiče před rozvodem zjistí, že se ještě mohou milovat, děti si musí pomáhat navzájem a celý příběh je vlastně takovou naprostou klasikou. Nic nového od příběhu nečekejte.
Nicméně jde o vesmír, rodina Robinsonových se snaží, stejně jako jiné rodiny dostat z umírající země na novou kolonizovanou planetu Alfa Centaury, leč něco se zvrtne celá rodina končí na neznámé planetě, kde zažívají první setkání s mimozemskou civilizací. Tolik ve zkratce příběh. Ztracení ve vesmíru je možná trochu zjednodušený, ale jde o rodinný seriál, proto technické věci jdou možná na úkor příběhu, který je senzační (přestože není originální), byť není úplně bez trhlin. Nádherné je zpracování planet, mimozemských robotů i kosmických lodí. Výprava seriálu je senzační a velice sympatičtí jsou i Robinsonovi. Každý je charakterově jiný, ale všichni tvoří skvělý tým. Především se mi líbily vtípky Penny Robinson, byla správně „prdlá“.
Můžeme seriálu vyčítat mnoho nepřesností a nelogičností, jako že když mrzne voda rychlostí blesku, tzn. předpokládaný je hluboký mráz a do toho prší? Dobře, je to celé dost postavené na vodě, ale je to zábava i přesto, že některé díly jsou možná slabší, ale pořád a pořád jsem musel koukat dál Na ČSFD má seriál docela hezkých 72% i když je fakt, že asi nejsem náročný divák a kladně hodnotím i filmy, které mají na ČSFD mnohem horší hodnocení.
Jiný život
Pojďme na druhý seriál, která jsem začal sledovat ihned poté. První co mě zarazilo je, že si tvůrci vybrali fakt nesympatické herce. Možná to byl úmysl, aby se divák soustředil více na děj než na herce, ale je to fakt příšerný. Zřejmě si ale budeme muset zvykat, protože v seriálu nechybí párek gayů, Asiat a na krátko ostříhané drsňačky u kterých jsem si myslel, že jsou to lesby. Zrovna ale líbání mužů mi v seriálu přijde dost zbytečný a prvoplánový. Osobně bych řekl nechutný, říkám si proč, co tím tvůrci sledovali?
Výše popsané osoby jsou posádka kosmické lodi zvané Salvara, což už název je sám o sobě aspoň mě dost protivný. Posádka není nesympatická jen vzhledem, ale i svým chováním a jednáním. Řekl bych, že jsou to labilní idioti, kteří nemají ve vesmíru co dělat. Nejvíce sympatický mi tak nakonec příjde William, což je jen avatar operačního systému lodi. Celá loď je ale taková divná, snad nízkorozpočtová, těžko říct. Dokonce i jména jdou podivná. Kapitánka loni se jmenuje Nico. Na krátko ostříhaná členka se jmenuje Kaz a mohl bych pokračovat.
Stejné bída to je když posádka přistane na nějaké cizí planetě. Je z toho cítit země na tisíc honů, jen v místě natáčení je kousek v kterém se skupina pohybuje ověnčen něčím netradičním, aby byl vytvořen nádech cizí planety. Výsledek je ovšem dost trapný, a stejně tak trapně vypadají i další efekty.
No ale pojďme k příběhu. Na Zemi přistane kosmická mimozemská loď, která kolem sebe vztyčí jakési krystaly, kterým začali lidé říkat Artefakt. Místo, aby se pořádně prozkoumal artefakt na zemi se do vesmíru vydala kosmická loď, která má najít zdrojovou planetu z které mimozemská loď pochází a pokusit se navázat kontakt. Samozřejmě i zde se věci několikrát zvrtnou a vymknou kontrole.
A když už děj graduje začne místo nějaké napínavé hudby ve většině případů řvát techno, které se k seriálu absolutně nehodí, trhá to uši a jen podkresluje debilnost celého seriálu. V tu chvíli si člověk říká: „To jako vážně? Ne , to nemohl nikdo myslet vážně“ Problém však je, že seriál se bere dost vážně.
Ne vždycky je ale takto debilní, má i světlé chvilky, ty bohužel nejsou tak časté. Kromě Achajské civilizace je tam zmíněna i jedna další, ale jinak s tématem pracováno není, prakticky naprosto zbytečné. Na ČSFD má seriál pouhých 42% a já osobně bych dal 30%. Je pravda, že jsem se vydržel dívat na obě série, protože mě zajímalo, jak to dopadne (to jsem tušil, spíše kudy se ke konci doberou).
Ztraceni ve vesmíru vs Jiný život
Oba seriály Netlixu, oba trochu nedotažené, ale Ztraceni ve vesmíru jsou zábavní se sympatickými lidmi a hezkým prostředím, naproti tomu Jiný život má odpuzující psychicky labilní postavy, které vám k srdci nepřirostou, šílenou hudbu, laciné nehezké vizuální prostředí a příběh, který ničím neuchvátí. To poslední mají tedy oba společné, ale aspoň provedení má Lost in space daleko hezčí.
Zkrátka a dobře, až si budete na Netflixu prohlížeč, který seriál si pustíte, doporučuji jednoznačně Ztraceni ve vesmíru před Jiným životem. A pokud chcete vidět oba, začněte aspoň tím horším. Já viděl Jiný život až druhý a byla to chyba.
POST YOUR COMMENTS