|  | 

Cestování

Kam v Praze do přírody? Díl třetí

Řeč nebude o nějaké divoké mladici, i když věřím tomu, že to by si mnoho mužů přečetla možná raději, ale o přírodní rezervaci (vyhlášena roku 1965), jejíž historie sahá až do 6 století a příchodu Slovanů, kteří zde začali tvořit hradiště. To je však dávná historie. Daleko novější je vyhlášení přírodní rezervace resp hradiště Divoká Šárka v roce 1995 jako Hradiště Šárka. Více informací si můžete najít na Wikipedii, kde je odborně popsána fauna, flóra, mykoflóra atd. Já, těchto věcí příliš neznalý popíši Divokou Šárku jako vždy svými slovy. Pokud bych měl pouze jednou větou, řekl bych, že je úžasná avšak plná lidí. No ale která část Prahy také ne že?

Skály i lesy

Krásný výhled do okolí a také na rozeklané skály nebo procházka kolem šareckého potoka, to vše může Divoká Šárka nabídnout. Nejlépe, jak se na Divokou Šárku dostat je tramvají do zastávky se stejným jménem a odsud už vede krásná asfaltová cesta údolím. Můžete vystoupit na skály a vyhřívat se na rozlehlých loukách nebo se vydat po červené turistické stezce kolem potoka a dojít třeba až do Nebušic. Cesta vede lesem kolem potoka. V lese můžete potkat i zvěř, kterou byste v Praze jen těžko čekali, třeba lišku. Osobně jsem zde lišku nepotkal, ale prý zde skutečně žijí.

Divoká Šárka - oáza klidu v Praze

Sám mám raději skály a tak když se nevydáte po červené stezce, ale cestičkami vystoupáte na skály získáte nádherný rozhled na část Prahy a budete si užívat klidu a majestátnosti skal a jejich údolí. Naskytne se Vám také pohled na okolní lesy, koupaliště Džbán, které je napájeno potokem a v kterém je pověstně chladná voda. Mimochodem dočetl jsem se (nevěděl jsem), že toto koupaliště bylo postaveno již ve 40 letech na místě rybníčka mlynaře Aloise Veselíka, jehož rod se se šáreckým údolím spjat po generace.

Legenda o Šárce a Ctiradovi

Znáte tuto legendu? Ta vypráví o Vlastě, která neměla ráda Ctirada, resp. ho spíše nenáviděla. A tak když Ctirad projížděl se svou skupinou údajně šareckým lesem padl do pasti, kterou Vlasta připravila. Pomohla tomu i Šárka, která předstírala zajatkyni, kterou Ctirad zachránil. Vedle zachráněné Šárky ležela medovina, v které však byla omamná látka a tak omámené muže čekala smrt z rukou skupiny dívek, které se najednou objevily. Ženy zabily všechny kromě Ctirada, kterého odvlekli na Děvín, kde jej umučili k smrti. Avšak ani Šárka dlouho nežila. Výčitky svědomí ji tížily tak, že nakonec svůj život ukončila z nevyššího šáreckého vrchu

Fotografie zde ve článku i pod nim jsem pořídil již v roce 2010, kdy jsem byl v údolí Divoká Šarka naposled. Od té doby se tam znova chystám a tentokráte po červené turistické značce, ale zatím nebyl pro všechnu práci na takový krásný výlet čas.

Divoká Šárka - oáza klidu v Praze

Divoká Šárka - oáza klidu v Praze

kam-v-praze-do-prirody-dil-treti

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

  • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

  • Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Poslední celý den v Bangkoku jsme věnovali prohlídce chrámů. Chtěli jsme podle plánu navštívit kromě Wat Pho a Wat Arun i další chrámy a také královský palác, ale zkrátka by toho na jeden den bylo moc a myslím, že by nám to pak všechno splývalo dohromady. Královská palác mě mrzí docela, ale snad se ještě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..