|  | 

Finance

Koloběžky mínus 12 tisíc, aneb můj finanční rok 2021

Přátelé, tento rok byl velmi turbulentní, přímo turbo turbulentní, řekl bych. Uběhl jak voda a já zase sepisuji a dávám dohromady to, co jsem vydělal a to, co jsem prodělal, protože letos byly i ztráty. Sice vůbec poprvé, ale i o tom je investorský život. A také byl tento rok ve znamení pohybu mých investic, ale o tom detailněji níže. Letos to nebude zkrátka jen o zisku, i když v konečném důsledku to zisk byl a to je dobrý, ne? Je to tentokrát trochu delší, tak si k tomu vezměte nějakou sváču, uvařte svařák, protože venku už to na něj fakt je a přečtete si, jak si vedl Datel ve světe financí letos, od loňského listopadu do konce října tohoto roku.

Mizerný Re.volt

Nechal jsem se zlákat do investice na koloběžky od Re.volt. Koupil jsem koloběžku, ta byla v provozu měsíc, pak do ni hodila vidle pandemie, z 12500 Kč se vrátilo okolo 460 Kč a tím to skončilo. Jinými slovy Re.volt to nezvládl a na jaře se mu nedařilo rozjet koloběžkový business ani v nových městech, a tak jsem si jel jednoho dne vyzvednou svou koloběžku. Vyfasoval jsem bezpochyby zcela jinou než byla ta moje zakoupená, měla prasklý rám, nešla odemknout, byla celá podřená, a tak jsem ji za 1500 Kč prodal. Až poté se objevily informace o tom, jak ji odemknout a podobně, nicméně i tak jsem prodělal na koloběžkách dost, ale to se nedá nic dělat, investice znamená riziko, to jsem postoupil a ono skutečně přišlo na nejhorší. Za koloběžky tedy mínus 12000 Kč. správně by to mělo být méně, protože jsem ji ještě za 1500 Kč prodal, ale to už je jaksi jedno.

Na celé věci mě nejvíc štval přístup majitelů firmy Re.volt, kdy jste se při vracení o koloběžce nedověděli nic – jaký je to model, jak se startuje (byla uzamčena a bylo třeba použít SIM kartu). Při vracení mi bylo poděkováno a popřáno, ať si koloběžku užiji, tím to končí. Vyfasoval jsem nabíječku, imbus na připevnění řídítek a čau. Ani mě v danou chvíli nenapadlo, že by byla nějaká uzamčená a že by zkrátka nefungovala.

Očekával jsem instrukce, jak ji zprovoznit a podobně, které sice přišly, ale docela dost pozdě, koloběžky se poté prodávaly a vykupovaly okolo šesti tisíc bez ohledu na stav, no co už no, chtěl jsem ji mít prodanou dříve než ostatní, dříve než vznikne velká nabídka a bude převyšovat poptávku.

Hořký konec Zonky

Další změnou v letošním roce byl konec Zonky, tedy ne služby jako takové, ale převod na Rentiéra o kterém jsem již psal. Čekal jsem to, možná ale ne tak brzy, ale směřovalo to k tomu. Nedá se, investice nejsou srdeční záležitostí a i když jsem měl Zonky rád, nedalo se nic dělat a peníze jsem vybral. Byť jsem při prodeji všech půjček celkově tratil asi 1300 Kč a klikal jsem jak blázen, abych vše prodal (okolo 450 půjček) a mohl jsem nechat půjčky doběhnout, nechtěl jsem je tam nechat ani minutu navíc. Byl jsem fakt naštvaný, přímo vytočený. Poslední dobou nemám fakt na Zonky žaludek a to jsem na ně kdysi nedal dopustit, psal jsem jim PR články (pro jiné weby ne na datlujeme) a natáčel s nimi videa. Službu Rentiéra, aneb My bohatneme a vy chudnete podporovat nehodlám. Vybral jsem peníze a rozdělil jsem je do několika projektů. Něco jsem dal opět na Proplat.to. Zjistil jsem, že když nastavím automat a vykašlu se na sledování, že to běží samo docela dobře, tak teď tam je okolo 34 tisíc, tak ať běží. Firmy zatím platí docela dobře a bez zpoždění a to je pro mě hlavní. Ovládání je sice pořád strašný, ale nyní tam jen chodím 1x týdne koukat, kolik jsem vydělal, tak to neřeším.

Nějakou část, 50 tisíc jsem dal na Fingood do 4 projektů s balonovým investováním, tzn že po celou dobu se vám vracejí jen úroky, ale ty se nijak nesnižují, jsou pořád stejné a až s poslední splátkou se vrací i jistina. No dobře, je to trochu riskantní, protože tak můžete v klidu příjít o celou jistinu, kdežto u klasických anuitních splátek, pokud by byla jistina součástí splátky, tak se každou jistinou případná ztráta zmenšuje, úroky ovšem také. Navíc splatnost všech je na 2, maximálně 3 roky Jinak všechny projekty měly úročení 8,5%, což je hodně slušné. Jo a ještě jedna nevýhoda tam je. Jakmile se vrací jen úroky, tak nemůžete investovat do nových projektů, protože ty úroky nejsou zase tak velké částky měsíčně. Tedy ne že byste investovat nemohli, pokud máte z čeho, ale zkrátka taková ta reinvestice v pravém slova smyslu se moc nekoná. Pokud by se vracela i jistina můžete třeba za 2 měsíce peníze hned reinvestovat. ale o tom v samostatném článku někdy jindy. A co s vydělanými úroky? Jdou ihned na Proplat.to, aby se tam zhodnotily dále a pak, až bude třeba suma okolo 5000 Kč poputují znova na Fingood k další investici.

Každopádně Fingood má měsíční zisk 338 Kč. Za 2 měsíce na Proplat.to jsem vydělal 319 Kč, to není špatné, byť chápu, že pro ty, co obchodují s akciemi nebo velké částky je to nic. Samozřejmě bych rád také, abych měl měsíční úroky ve výši svého platu, ale na to by byl potřeba docela velký balík peněz, který bych investoval všude možné a pak jen reinvestoval a žil z renty, ale chybí mi ten balík peněz. tímto hledám sponzora 🙂

Po téměř celý tento rok jsem z Mintosu vybíral peníze a cpal je do Zonky jen proto, abych je v září mohl opět na Mintos vrátit a pokračovat v investicích. Potíže, kdy jsem měl na Mintosu pár vymáhaných půjček se vyřešili a vše bylo vráceno, takže proč ne, jedeme dál. Roční úrok se mi drží okolo 11%, i když se nyní to procento o dost sníží nejspíše. nyní tam držím okolo 620 EUR a předpokládám, že budu jen reinvestovat. Twino ale postupně utlumuju a skončím s nim úplně. nevím, nějak mě nebaví :-).

Bitcoin a Ethereum

Bitcoin jsem minulý rok nakoupil za cca 5000 a na konci roku za 9 tisíc prodal se ziskem 4 tisice. Jsem hlupák, mohl jsem jej držet, dneska by ten zisk byl mnohem vyšší. okolo 12 tisíc klidně. No nakoupil jsem znova, ale bohužel teď nemám spočítáno za kolik přesně dohromady. Aktuálního hodnota mého BTC je okolo 19 tisíc, ale do statistik ji stejně jako ETH nepočítám, protože to může být jeden den pravda a druhý už nikoliv Nakoupil jsem také Ethereum za 1400 Kč, nyní se pohybuje kolem 2200 Kč, ale prodávat jej zatím nebudu. Stejně tak Bitcoin hodlám držet a pokud cena klesne třeba k 25 tisícům USD tak přikoupit, protože to v danou chvíli bude vhodná příležitost ke koupi. Mám i nějaké Cardano, ale to už skoro nestojí za zmínku.

Koupil jsem si hardwarovou peněženku Trezor a sleduji Bitcoinovej kanál a dost mě to baví, mohu všem doporučit, ale o tom také třeba někdy jindy.

ING fondů je velká, převelká škoda

Co mě fakt mrzí je že ING zařízlo své fondy pro běžné uživatele. Vydělávaly hezky. Dynamický a agresivní nesl okolo 20% a balancovaný snad okolo 5%. Fondy jsem přenesl do Raiffeisen banky, tam se pořád hezky úročí, jenže je trochu problém s tím, že do nich již nelze investovat a tak posílám peníze do jiných fondů u Raifky a to je dost bída. Tohle mě fakt štve. Přemýšlím, že možná všechny peníze vyberu a dám ji jinam třeba do Fondee nebo do Portu, které mě láká víc. Nebo do něčeho úplně jiného, dokud je na těch ING účtech výdělek nějakých 7600 Kč. Možná nastala ta pravá chvíle nechat to vydělávat někde jinde. Stejně tak v Air bank moje zkušební investice 2400 Kč dopadla zatím po roce neslavně, neboť výdělek je okolo 80 Kč, což je nějaké necelé 4% a to je prostě málo. Peníze jsem rovnou vybral a půjdou na Proplat.to, kde se zúročí nejrychleji, byť jistě s větší mírou rizika.

Další zisk byl ze Stavebního spoření, nějakých 1950 Kč, bohužel mi to to nyní dost žere inflace, takže hovořit o zisku je dost na hraně, ale dobře. Nemovitostní fondy jsou také na 4% a tedy zisk je v podstatě nula a ještě pochybí a bude hůř. Inflace byla naposled když jsem koukal 4,9% takže proto, abyste peníze vydělali potřebujete aspoň úrok okolo 8%, aby to stálo za řeč, vše okolo 4% je jakési bídné udržení hodnoty peněz, přesněji, aby peníze ztrácely hodnotu pomalu a ne rychle jako nyní.

Úroky z práce mi zachránily zisk

Letos jsem také jako loni získal 12 tisíc na úrocích z půjčky z práce, která byla za 4%, v té době ještě nad inflací. To mi ostatně zachránilo zisk, protože nebýt tohoto výdělku jsem skončil tento rok v plusu jen okolo 4 tisíc korun. Peníze jsem si ale již vybral – potřeboval jsem koupit pár věcí, takže příští rok už s touto částkou počítat nemohu.

Celkový roční zisk letos je cca 15500 Kč před zdaněním, však ona mi to účetní zase spočítá, to se nebojte 🙂

Jak jsem psal minulý rok, tak jsem udělal a letos jsem každý měsíc investoval do stříbrného slitku o váze 1 Kg a už mám cca 70% takže ještě příští rok cca do května a bude kilovka doma. A pak opět zlato. Není to primární samozřejmě, ale jsem rád, když má člověk něco v ruce, něco, co neztrácí hodnotu a je protiinflační, což se nyní hodí, ale myslím, že si jej stejně nechám na později, může být totiž hůř.

Naletěl jsem na pyramidy

Jo, fakt jsem se nechal nachytat. Onward Capital o kterém jsem zde psal byl podvod, byť to tak nevypadalo do poslední chvíle. Zde jsem naštěstí o žádné peníze nepřišel. Ale v Lite Trade jsem přišel o nějakých 120 USD z investovaných 200 USD, ale tohle do statistik nepočítám, neboť to byla fakt blbost a nechal jsem se zlákat tím, že to někomu po nějaký čas fungovalo. A především to nepočítám proto, že nešlo o seriózní investici, byl to jen pokus.

Hm, nesmysl no, nyní už chápu, tedy ne že bych předtím někdy něco takového udělal, ale člověk se asi musí pořádně spálit, aby si díval větší pozor. Většinou jsem k takovým lákavým nabídkám hluchý, zde jsem měl ale od známého potvrzeny výběry a fungování min po dobu dvou měsíců tak jsem se rozhodl vyzkoušet. Ze začátku to fungovalo, proto jsem napsal i nějaké články na Datla ale problémy na sebe nenechaly dlouho čekat a bohužel na Lite Trade se mi už částka vybrat nepovedla celá. Samozřejmě jsem do obou investic šel s tím, že o peníze mohu přijít a nikomu nemám za zlé, že mi o tom řekl, byla to moje volba a o peníze lze přijít i v reálných a seriózních investicích, nejen v podvodech.

A jaké jsou vyhlídky na další finanční rok?

No vážení, nebudeme si nic nalhávat, nejsou moc pozitivní. S ohledem na to, že 300 tisíc už nemám a tedy s 12 tisíci zisku počítat nemohu, tak s tím co mám nyní zainvestováno nic moc. Takže můj odhad je takový:

Mintos vydělá okolo 1200 Kč
Twino tak 150 Kč
Nemovitostní fondy vydělají okolo 800 Kč
Fingood – věřím, že vše půjde bez problémů, takže 4056 Kč
Proplat.to – Teoreticky by mohlo vydělat 3000 Kč
Nějaké fondy – momentálně RB, což ale asi zruším, odhadem 1000 Kč

Odhadem celkově tedy zaokrouhleno bych příští rok mohl vydělat 10 000 Kč, ale i dost závisí na tom, kolik budu do jednotlivých investic dávat peněz.

Zda bude něco, ještě jiného do čeho budu investovat kromě zlata a Bitcoinu (do BTC jen když spadne cena, nyní do něj podle mě nemá smysl investovat když je tak vysoko, však on zase spadne) nevím. Především jsem moc zvědav, zda se tahle prognóza splní, schválně se k ní příští rok vrátím. A nakonec nebude japonec, jak byste čekali ale tabulka, která tady byla i rok minulý a předminulý, takže dobrý 🙂

Investice Zisk 2020Zisk 2021Komentář
Zonky29903140Ukončeno v Září 2021
Mintos15021317Obnoveno září 2021
Twino295212Jen dobíhá
ING fondy-2647600Ukončeno z ING
Nem. fondy5567035 let úvazek
Stavebko195019506 let úvazek
Práce spoř12 00012000Ukončeno
Proplat.to950319Obnoveno od září 2021
Fingood0338Začal jsem v září 2021
Koloběžky0-12000Ukončeno
CelkemZisk15579Před zdaněním

kolobezky-minus-12-tisic-aneb-muj-financni-rok-2021

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  O tomto projektu, který mi připomíná Fingood vím už nějakou dobu, ale trvalo mi docela dlouho, než jsem se rozhoupal se do něj namočit. Nakonec mě k tomu vedla jedna věc na kterou jsem si stěžoval už v mém ročním přehledu. Úroky z Fingood jsem si totiž nechal posílat na běžný účet a tam jsem

 • Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

  Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

  Hmm, koukám na úvodník z minulého roku, kde se zmiňuji o tom, jak to rychle uběhlo. Letos, pokud je to vůbec možné uběhl ten čas od loňského listopadu do konce letošního října ještě rychleji. A že to byl divoký rok. Opět toho bude hodně, tak si raději na to uvařte kafe. Mimochodem začíná mě děsit,

 • Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Po delší době zase nějaký článek že? No hurá. ale pozitivní moc nebude. Mé kompletní portfolio u Proplat.to v hodnotě téměř 40 tisíc je celé po splatnosti. What the fuck? Jak se to sakra stalo? Tento obrázek vám o stavu mého portfolia řekne více než tisíc slov. Investoval jsem přes investiční automat, který v době,

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..