|  | 

Finance

Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

Hmm, koukám na úvodník z minulého roku, kde se zmiňuji o tom, jak to rychle uběhlo. Letos, pokud je to vůbec možné uběhl ten čas od loňského listopadu do konce letošního října ještě rychleji. A že to byl divoký rok. Opět toho bude hodně, tak si raději na to uvařte kafe. Mimochodem začíná mě děsit, jak téměř přesně jsem odhadl, jak bude letošní rok vypadat a kolik vydělám.

Fingood jede

Začnu pozitivně. Loni jsem psal, že jsem peníze ze Zonky rozdělil na Fingood a Proplať.to, abych diversifikoval. No volba to byla šťastná jen z půlky. Fingood zatím funguje dobře. Jedna investice byla splacena zcela, takže jsem peníze z ní rozdělili mezi další dvě. Z investovaných 60 tisíc korun jsem si za rok vydělal 4000 Kč, tedy za předpokladu, že se všechny investice vrátí, protože jde o balonové splátky, tedy investovaná částka zůstává celá dlužníkovi, který ji vrací až po zaplacení všech úroků.

Fingood mě sice trochu štve, jelikož zavedl poplatky – OK nedá se, ale co mě štve více, tak neumí úročené peníze nechat na Fingood účtu a posílám ji je na účet a to znamená, že se mi ztratí z mého investičního dohledu, zapadnou mezi transakcemi na běžném účtu a já tak z těch 4000 Kč nemám ani korunu ušetřenou. Změnil jsem si proto číslo účtu na zcela nový, čistý tak se snad povede, že si tam ty peníze budu spořit a jednou za čas je vrazím zpět do nějakého projektu.

Jedna kompletně splacená investice, další končí během příštího roku, peníze bych rád reinvestoval, pokud bude na výběr něco rozumného.

Proplať.to – reálná ztráta, ve vymáhání je 39 tisíc, 100% mých investic na Proplať.to

Už jsem psal o situaci na Proplať.ťo zde. Od té doby se nic nezměnilo, kromě nového majitele, který asi koumá, co a jak. Bohužel 100% mého portfolia je díky blbému investičnímu automatu zřejmě pryč. Automat za to sice může, ale měl jsem to zastavit manuálně, jenže nezastavil. Nelze věřit, že by se soudně povedlo vymoci 100%, navíc mínus poplatky z vymáhání. Jaká bude reálná ztráta se zjistí až po konci zatím nekonečných soudů, odkladů a podobně. Pokud by se z 39 tisíc podařilo zachránit aspoň třeba 10 tisíc bylo by to super.

Vidíte to sami, 100% mých investic veš vymáhání. Kolik z nich se vymůže? Podle mě jen velmi malé procento.

Nedá se nic dělat, investice sebou přinášejí i ztráty a tady to bude bolet. Nejhorší je přístup Proplať.to k investorům a také to, že očividně neměli vše právně zajištěné tak dobře, jak si mysleli a dlužníci se brání. Další nepochopitelná věc je, že úrok z nezaplacené částky běžel jen po době 60 dní, pak se zastavil, přestože jsou faktury už téměř rok po splatnosti. Co tohle jsou za praktiky, no nic, jdeme dál.

Zlato, stříbro a drahé kamení

S tím drahým kamením to byl jen vtípek :-). Loni jsme psal, že mám rozspořen stříbrný kilový slitek a musím se přiznat, že jsem jej stále nedospořil. Byly nějaké výdaje pořád okolo a kupoval jsem jiné věci jako stříbrné mince atd. Celkově jsem za rok nakoupil stříbrné mince různých sérií za 32 tisíc korun. Z peněz, které jsme vybral ze spoření z práce se mi povedlo „zachránit“ před útratou cca 80 tisíc a koupil jsem za ně zlaté slitky. Bylo to v únoru po rozpoutání války na Ukrajině.

Inflace se začala zvedat a já potřeboval hotovost na účtu uklidit do bezpeční protiinflačních komodit. Zlato bude v klidu odpočívat v bankovním trezoru, až dokud jeho prodej nezačne být finančně zajímavý, protože, pokud bych jej nyní musel aktuálně prodat prodělal bych cca 10 tisíc. Věřím, že k předčasnému prodeji snad nebude důvod.

Takže jsem navýšil svou akvizici ve zlaté na cca 156 tisíc a je to momentálně 30% mého portfolia. Je to hodně, ale já jsem s tím takhle spokojený, takhle jsem to chtěl. Zlato je pro mě jistota uchování hodnoty peněz a tuto úlohu snad splní.

Portu

Loni jsem varoval, že mě láká peníze z ING fondů (pořád mě mrzí ukončení aktivit ING pro retail) vložit do Portu, které jsem si chtěl vyzkoušet. A mě když něco láká, tak si nedám pokoj, dokud to neudělám, nebo nezískám argumenty proti, abych to zavrhnul. Pokud sledujete Datla aspoň několikrát do roka, víte, že jsem se rozhodoval mezi Fondee a Portu. Portu nakonec vyhrálo. Vybral jsem všechny peníze z Raifky a vložil je na Portu. Bylo to někdy v prosinci, minulého roku, kdy akcie byly na svém vrcholu.

Že akcie hned na začátku ledna začnou klesat, pak do toho vlítne válka a já budu mít express rekomando na Portu účtu -14 000 Kč jsem vážně netušil. Naštěstí v tomto ohledu není třeba propadat panice. Ano, investoval jsem na vrcholu a ihned poté následoval pád. A nepříjemné bylo i to, že peníze jsem vložil jednorázově, tedy nákup nebyl provádět průběžně v čase, ale jednorázově za jednu aktuální cenu. ALE jsem v klidu. A to především proto, že jde o dlouhodobou investici na několik let, možná i desítek, proto mě aktuální situace nechává naprosto klidným.

Není to sice příjemný pohled, ale na Portu nyní posílám 1000 Kč měsíčně, abych nakupoval v čase a využil tak metody DCA a rozložil tak cenu nákupů. To mi časem přinese lepší průměrnou nákupní cenu a následně rychlejší růst peněz, když se začnou ETF pohybovat směrem nahoru.

Aktuálně jsem téměř – 14000 Kč, ale protože rozumím okolnostem kvůli kterým se to stalo (investoval jsem zcela na vrcholu, hned poté trhy spadly) a protože počítám s dlouhodobou investicí jsem naprosto v klidu. Tohle by ale ne každého nechalo klidným.

Věřím, že někteří méně otrlí by to při mínus 14 tisících již balili, vybírali zůstatek a lamentovali by nad tím, že přišli o takové peníze a ještě by stihli nadávat na platformu, jak je obrala. Byla by však velká chyba peníze vybírat, když jsou v mínusu. Přece investujeme proto, abychom měli zisk, proto pokud peníze aktuálně nepotřebujeme (investujeme vždy peníze, které opravdu nepotřebujeme), tak by pro nás aktuální ztráta neměla být důvodem výběru, ale naopak pobídkou k nákupu.

Nemovitostní fondy se ukázaly v dobrém světle

Do nemovitostních fondů posílám pravidelně 1000 Kč měsíčně a mám to takové spoření na dovolenou v Thajsku. Respektive měl jsem, protože jsem již fond téměř celý vybral, jelikož se dovolená blíží. Nicméně roční zisk tam byl okolo 2000 Kč a nakonec se zhodnocení z dlouhodobých 4% vykoplo až na 8,7%, což je při aktuální inflaci málo, ale velmi mě to překvapilo. Celkový zisk od založení byl při naspoření cca 40 tisíc nějakých 3500 Kč, ale za dobu 3 let.

Tudíž fondy neruším a dál budu litr posílat. Je to hodně bezpečné, fondy jsou velice dobře spravované, nájemníci obchodních center stabilní a byť to nejsou žádné zázračné výnosy, tak je mi tento způsob investic příjemný, protože vím, že aspoň část mých úspor je v relativním bezpečí, proti například Fingoodu nebo Proplať.to, kde se míra možnosti ztráty peněz již projevila na 100%. Považuji se sice za dynamického investora, ale nechci mít ve vysoce rizikových investicích vše co mám.

Bitcoin, Ether

Tak nám ten Bitcoin hezky koreluje s akciovým trhem že? Kdo by se toho nadál, že se to bude dít. Každopádně jsem loni psal, že držím BTC v aktuální hodnotě 19 tisíc. No jo, ale to byla cena BTC za 60 tisíc USD. Letos se drží okolo 20 tisíc, což je výborná zpráva pro nás, co věříme, že se na těch 60 tisíc USD vrátí a tak pomaličku nakupujeme. Já letos nakoupil BTC za cca 12 tisíc korun. Aktuální držím 0,036 BTC v aktuální hodnotě okolo 19 tisíc korun

Tak nám ten Bitcoin hezky koreluje s akciovým trhem že? Kdo by se toho nadál, že se to bude dít. Každopádně jsem loni psal, že držím BTC v aktuální hodnotě 19 tisíc. No jo, ale to byla cena BTC za 54 tisíc USD. Letos se drží okolo 20 tisíc, což je výborná zpráva pro nás, co věříme, že se na těch 60 tisíc USD vrátí a tak pomaličku nakupujeme. Já letos nakoupil BTC za cca 12 tisíc korun. Aktuální držím 0,036 BTC v aktuální hodnotě okolo 19 tisíc korun.

Od konce ledna jsem začal pravidelně nakupovat BTC na Anycoinu o kterém jsem psal už zde. Z počátku za 200 Kč týdně, poté 250 Kč týdně. Týdenní nákupy mi velmi pomáhají rozkládat průměrnou nákupní cenu, protože Bitcoin je velmi volatilní, tedy skoro bych řekl že „byl“ než „je“, protože poslední 4 měsíce se plácá okolo 20 tisíc USD a nehne se.

Každopádně se spořením do BTC budu nadále pokračovat. Anycoin se mi hodně líbí, takže zde o změně neuvažuji.

Cardano jsem prodal pod cenou, už mě nebavilo sledovat pád a hlavně mě nebavilo, že ho nepodporuje Trezor One, který mám, takže jsem musel mít SW peněženku na PC a ta byla příšerná.

Na Ether jsem nesáhl, musím si obnovit peněženku, protože ji mám na telefonu, který jsem změnil. Jeho cenu neřeším, vůbec nevím, jak na tom jsem a je mi to jedno.

Další investice

Letos jsem už na žádné pyramidy nenaletěl. Někdo se mě sice snažil o peníze obrat, ale to bude asi na samostatný článek někdy v budoucnu. Mám stavení spoření, které teď bohužel při současné inflaci téměř 20% silně krvácí, neboť úrok tam je asi 1% a ani státní podpora 2000 Kč ročně úročení o mnoho nezvýší.

Mintos – pomalu jej opouštím, vybírám co se vrátí a buď utrácím když potřebuji nebo investuji jinam. Končím tam s ohledem převodu investic na cenné papíry a k tomu nutné papírování, které nechci absolvovat.
Twino – vybral jsem co se dalo, zbytek také jen velmi pomalu dobíhá.

Porovnání vyhlídek z loňska s realitou

Loni jsem napsal tohle:

Mintos vydělá okolo 1200 Kč
Twino tak 150 Kč
Nemovitostní fondy vydělají okolo 800 Kč
Fingood – věřím, že vše půjde bez problémů, takže 4056 Kč
Proplat.to – Teoreticky by mohlo vydělat 3000 Kč
Nějaké fondy – momentálně RB, což ale asi zruším, odhadem 1000 Kč
Odhadem celkově tedy zaokrouhleno bych příští rok mohl vydělat 10 000 Kč, ale i dost závisí na tom, kolik budu do jednotlivých investic dávat peněz.

A nyní se podíváme, jak moc jsem se trefil. Nejprve celkový výdělek. Odhadoval jsem částku 10 000 Kč. V reálu jsem vydělal jen 9000 Kč, což bych ale řekl, že jsem se téméř trefil.

 • Mintos vydělal 1050 Kč. Proti odhadu 1200 Kč to o trochu méně.
 • Fingood – zde šlo vše opravdu bez problémů a vydělal jsem 4000 Kč, takže byl odhad správný, což nebylo nic těžkého.
 • Proplať.to – odhad 3000 Kč by nebyl chybný, pokud by to fungovalo, což se nestalo, takže 0.
 • Nemovitostní fondy daly 2000 Kč zisku, tedy více než odhad a to se počítá.
 • Co jsem loni nepočítal, bylo Stavebko. to ročně přinese 2000 Kč a já jej letos musím započítat

Jak to vidím s dalším finančním rokem?

Na první dobrou bych nejraději řekl, že nemám absolutně tušení. Když se ale nad tím zamyslím tak:

 • Fingood – mohl by vydělat opět 4000 Kč, aniž bych to něj investoval další peníze
 • Proplať.to nevydělá nic, max se možná vrátí nějaká investice
 • Portu – do doby než něco vyberu jsou všechny zisky nerealizové, tzn jen virtuální, takže ty do zisku započítat nemohu, jelikož nebudu příští rok nic vybírat (aspoň v to doufám). Navíc si myslím, že na konci mého příštího finančního roku tam bude pořád nějaká ztráta.
 • Nemovitostní fondy – budu pokračovat ve spoření tzn 12 tisíc za rok, nicméně stejně jako Portu do doby výběru není zisk reálný a vybírat příští rok nemám v úmyslu, takže opět nic.
 • Zlato a stříbro je jen uchovatel hodnoty, sami o sobě zisk negenerují a do jejich prodeje tedy nelze počítat
 • Bitcoin – chci pokračovat s Anycoin a spořit dál ale vybírat nechci, tedy zde se s výdělkem počítat nedá. Výjimkou by byla situace, kdy by BTC vystřelil To the Moon, pak bych něco prodal a realizoval bych zisk.
 • Stavebko – musím započíst, abych vydělal vůbec něco, takže 2000 Kč.

Celkově vzato mi to vychází na 6000 Kč za rok, zbytek nelze počítat. To je při celkově investované částce cca 500 000 Kč hodně málo. Když to tak vidím, budu s tím muset něco udělat. Musím najít něco, co bude měsíčně vynášet peníze a budu je moci investovat zpět. Dříve jsem byl hodně v P2P platformách, ale tam už skoro nejsem a nyní zjišťuji, že nic takového kromě Fingoodu nemám.

Pokukuji po InvestTown, nicméně je to vlastně druhý Fingood a je otázkou, zda je to v aktuální době, kdy se ustupuje od velkých developerských projektů z důvodu snižování ceny realit a z důvodu sníženého zájmu o bydlení a business prostory vhodná investice. Budu s tím ale muset něco udělat, tak se nechte překvapit, jako se nechám překvapit já, jelikož také nevím co s tím.

Musím říct, že se mi prognóza loni docela povedla, tak jsem zvědav, jak to dopadne rok příští.

Na závěr již tradičně tabulka:

Investice Zisk 2021Zisk 2022Komentář
Zonky31400Ukončeno v Září 2021
Mintos13171050Jen dobíhá, postupný výběr
Twino212200Jen dobíhá
ING fondy76000Ukončeno z ING
Nem. fondy70320005 let úvazek
Stavebko195019506 let úvazek
Práce spoř12 0000Ukončeno
Proplat.to3190Obnoveno od září 2021
Fingood3384000Začal jsem v září 2021
CelkemZisk9200
Před zdaněním
loni-kolobobezky-letos-proplat-to-aneb-muj-financni-rok-2022

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  O tomto projektu, který mi připomíná Fingood vím už nějakou dobu, ale trvalo mi docela dlouho, než jsem se rozhoupal se do něj namočit. Nakonec mě k tomu vedla jedna věc na kterou jsem si stěžoval už v mém ročním přehledu. Úroky z Fingood jsem si totiž nechal posílat na běžný účet a tam jsem

 • Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Po delší době zase nějaký článek že? No hurá. ale pozitivní moc nebude. Mé kompletní portfolio u Proplat.to v hodnotě téměř 40 tisíc je celé po splatnosti. What the fuck? Jak se to sakra stalo? Tento obrázek vám o stavu mého portfolia řekne více než tisíc slov. Investoval jsem přes investiční automat, který v době,

 • Proč mám rád českou crypto směnárnu Anycoin

  Proč mám rád českou crypto směnárnu Anycoin

  V minulosti jsem pro nákup crypta používal různé směnárny např. Simplecoin nebo crypto burzy jako Coinbase nebo Binance. Před nedávnem jsem se ale rozhodl nakupovat Bitcoin pravidelně metodou DCA a hledal jsem vhodnou směnárnu pro pravidelné automatické nákupy. Shodou okolností Kicom na bitcoinovým kanále ukazoval novou českou směnárnu Anycoin, která mě zaujala. Nakupuji každý týden

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..