|  |  | 

Cestování Výlety

Lužní lesy v NP Donau-Auen jsou z Vídně na dosah

Zahraničí nabízí celou paletu krásných míst na výlet či dovolenou a mnohá jsou také v dosahu českých hranic. Tentokrát se budeme orientovat k našim jižním sousedům. V Rakousku, nedaleko Vídně, leží nevelký národní park, který je svým naplněním poměrně ojedinělý v oblasti střední Evropy. Jedná se o národní park Donau-Auen, který střeží to málo z lužních lesů v povodí Dunaje, co ještě zbylo. Rozkládá se v těsné blízkosti Dunaje a táhne se v podstatě od Vídně až ke Slovenským hranicím.

Dunajské lužní lesy měly na mále

Národní park Donau-Auen je poměrně mladý, nicméně historicky byla tato oblast často sledována. Název parku by se dal volně přeložit asi jako dunajské lužní lesy. Celková výměra oblasti je asi jen 90 kilometrů čtverečních, při čemž na délku park měří přes 35 kilometrů a na šířku maximálně 4 kilometry, ale mnohdy i podstatně méně. Složení národního parku jasně napovídá, proč je tady zřízen. Více než 65 % jeho rozlohy tvoří lužní lesy, asi 15 % připadá na mokřadové louky a zbylých 20 % tvoří vodní plochy.

Pozornost se k dunajským lužním lesům za Vídní začala otáčet spolu s regulací toku Dunaje, která Donauen-2probíhala postupně od 19. století. Při regulaci toků docházelo k přehrazení slepých říčních ramen. Dalším zásahem do tohoto kousku přírody bylo hospodářské využívání lužních lesů a následná stavba vodních elektráren. Vše vyvrcholilo v 90. letech 20. století, kdy se situace dostala do toho stádia, že se záchrany přírody museli chopit obyčejní lidé. Na základě protestů a dalších apelů byly provedeny vědecké výzkumy, které teprve adekvátně odhalily cennost lokality. Později přišlo kýžené vyhlášení národního parku, ke kterému se zákonodárci dopracovali až 27. října 1996.

Park nabízí pestrý program i podvodní pozorovatelnu

Celkově žije na území NP Donau-Auen více než 800 druhů vyšších rostli, 100 druhý hnízdících ptáků, 60 druhů ryb, 30 druhů savců, 13 druhů obojživelníků a 8 druhů plazů. Vyhlášenými jsou například čolek dunajský, blatňák, orel mořský či želva bahenní. Mnohé z desítek ryb si mohou návštěvníci prohlédnout ve speciální podvodní pozorovatelně, která vznikla podle vzoru podobných podmořských projektů. Park můžete prozkoumat pěšky nebo i na vodě (v kánoi či nafukovacím člunu).

Často navštěvovaným turistickým centrem je především Vídeň. Co takhle spojit návštěvu Vídně s prohlídkou nedalekého národního parku? Opustit na pár hodin ruch velkoměsta nemže být na škodu. V parku jsou pořádány workshopy, slavnosti i různé tematické akce. Jistě si každý vybere.

 

luzni-lesy-v-np-donau-auen-jsou-z-vidne-na-dosah

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

  • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

  • Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Poslední celý den v Bangkoku jsme věnovali prohlídce chrámů. Chtěli jsme podle plánu navštívit kromě Wat Pho a Wat Arun i další chrámy a také královský palác, ale zkrátka by toho na jeden den bylo moc a myslím, že by nám to pak všechno splývalo dohromady. Královská palác mě mrzí docela, ale snad se ještě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..