|  | 

Finance

Mintos – inventura roku 2016

Inventuru na Zonkym jsem již udělal v tomto článku, ale zhodnocení stavu na Mintos mě teprve čeká. A proč se do něj nepustit rovnou? Mintos mám rád především z důvodů zpětných odkupů půjček, které jsou více jak 60 dní po splatnosti, ale i zde se dějí věci, které se mi příliš nelíbí.

Průměrný úrok klesá

Když jsem na platformě Mintos začínal v dubnu 2016 nebyl problém najít půjčku se zpětným odkupem, úrokem 12,5% a délkou splácení např. 6 měsíců. Dneska už na takovou půjčku jen stěží narazíte. Dokonce jsem musel upravit i autoinvestora, protože jsem zjistil, že nemá do čeho investovat, měl jsem na platformě peníze, které tam ale ležely ladem a nemohly být do žádné půjčky investovány.

Můj průměrný úrok byl donedávna na 12,5% a nyní se již snížil na 12,1 a obávám se, že půjde pomalu dolů s tím, jak investuji do půjček, které jsou poměrně krátké, ale nabízené procento je kolem 10,5%? Co se vlastně stalo? Musel Mintos přistoupit na všeobecné snižování úrokových sazeb, které loni mělo aspoň do konce roku stále klesající trend? Nebo je problém někde jinde, který nevidím? Ať už je to jakkoliv zjišťuji, že zkrátka i zde dojde ke snížení úroků z půjček, potažmo tedy i snížení zisků. Pravda, donedávna jsem měl na Mintosu jen velmi malou částku a ž ke konci roku jsem zainvestoval trochu více, což v číslech znamená, že nyní na této platformě mám kolem 380 EUR, což pro velké investory je směšná suma, ale pro někoho, kdo investuje z výplaty, tak to není úplně málo.

mintos 2017

Mintos a dlužníci

S ohledem na to, že investuji jen do garantovaných půjček mě dlužníci až tolik žíly netrhají jako na Zonkym, ale přesto tento údaj velmi pečlivě sleduji.

84% dlužníků platí včas své závazky a není ani den po splatnosti. Ostatní investoři, kteří diskutují na webu winpes se pohybují o něco výše, cca kolem 87%

6% dlužníků je 1 – 15 dní po splatnosti, což je relativně dobré číslo.

4,5% dlužníků je po splatnosti 16 – 30 dnů, to také docela jde.

5% dlužníků je po splatnosti své půjčky 31 až 60 dnů. Jsem zvědav, zda Mintos dodrží své slovo a půjčky v případě neplacení odkoupí.

60 a více dnů po splatnosti není žádná půjčka. To je poměrně pozitivní J Doufám, že se tento trend bude držet ve vyjetých kolejích a mohl by se klidně i zlepšit. Cílem každého investora je mít své peníze zpět se ziskem v co nejkratší době, aby je mohl ihned investovat do dalšího obchodu že…

Co jsem zatím vydělal

Tohle není zrovna na chlubení se, protože, jak jsem psal, „pořádnou“ injekci jsem dal na Mintos až na konci roku, takže se nestihl výdělek příliš promítnout. Zatím jsem vydělal něco kolem 12 EUR, což přepočteno na  koruny je kolem  300 Kč, ale s ohledem na to, že ČNB chystá cca od poloviny roky zrušení intervencí, lze očekávat mírné posílení koruny a tím i snížení mého výdělku. Tím se však nijak netrápím, pořád to bude výdělek větší, než kdybych peníze nechal na spořícím účtu u některé z bank.

Má smysl investovat v korunách?

Mintos zavedl možnost investovat do půjček v korunách a dalších měnách, například polském zlotem. Velkou výhodou je to, že převádíte své peníze do české banky (Česká spořitelna). Neplatíte tak poplatky za převod a za druhé také neztrácíte na rozdílovém kurzu. To by bylo všechno moc krásné, kdyby na platformě nějaké půjčky v korunách byly. Zkouším to skoro každý den, ale neviděl jsem zatím jedinou. To je docela škoda, protože pokud by bylo půjček dost, rád bych této možnosti využil a myslím že nejen já, ale i spousta investorů, kteří Mintos používají.

Můj cíl pro rok 2017

Mým cílem na tento rok nejsou příliš velké investice, kromě reinvestic. Jde o to, že si je nemohu finančně dovolit, ne že bych měl strach investovat více nebo bych vůbec nechtěl. Celkově mám nyní na účtu Mintosu přibližně 383 EUR. Mám cílem je dosáhnout na konci roku cílové částka 420 EUR bez toho, aniž bych po celý rok  poslal do platformy nějaké kredit.

Okrajové Twino

S platformou Twino jsem začal velmi nedávno, investoval jsem tam jednorázově 210 EUR. Také zde investuji za pomocí autoinvestora jen do Backbay půjček, protože nechci o své peníze tak lehce přijít. Chápu, že pokud padne celá platforma, tak mě tohle opatření nezachrání, ale zatím není důvod mít obavy. Pořádné vyhodnocení této platformy udělám až na konci roku.

mintos-inventura-roku-2016

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  O tomto projektu, který mi připomíná Fingood vím už nějakou dobu, ale trvalo mi docela dlouho, než jsem se rozhoupal se do něj namočit. Nakonec mě k tomu vedla jedna věc na kterou jsem si stěžoval už v mém ročním přehledu. Úroky z Fingood jsem si totiž nechal posílat na běžný účet a tam jsem

 • Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

  Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

  Hmm, koukám na úvodník z minulého roku, kde se zmiňuji o tom, jak to rychle uběhlo. Letos, pokud je to vůbec možné uběhl ten čas od loňského listopadu do konce letošního října ještě rychleji. A že to byl divoký rok. Opět toho bude hodně, tak si raději na to uvařte kafe. Mimochodem začíná mě děsit,

 • Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Po delší době zase nějaký článek že? No hurá. ale pozitivní moc nebude. Mé kompletní portfolio u Proplat.to v hodnotě téměř 40 tisíc je celé po splatnosti. What the fuck? Jak se to sakra stalo? Tento obrázek vám o stavu mého portfolia řekne více než tisíc slov. Investoval jsem přes investiční automat, který v době,

1 Comment

 1. winpes__

  Ono to procento dlužníků, co platí včas není úplně konstantní. Můžu ale potvrdit, že platforma dodržuje svůj slib a vykupuje půjčky po splatnosti (tedy buyback garance funguje jak má) úplně bez problémů.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..