|  | 

Finance

Můj finanční rok 2019/2020

Letos trochu zpoždění. Loni jsem pečlivě napsal článek v listopadu, letos to bohužel úplně nevyšlo časově, takže až nyní. Jak víte, tak můj finanční rok nezačíná v lednu a nekončí v prosinci ale mám jej od listopadu do října. Důvod je ten, že když jsem to poprvé začal evidovat, tak byl zrovna listopad a už jsem v tom nějak zůstal.

Stejně jako loni to bude tabulka s nějakým komentářem k ni. Musím říct, že období především tohoto roku bylo dost turbulentní, na druhou stranu tím, že mám také investováno do konzervativních produktů, tak to nebylo zase žádné drama a zisk byl dobrý, byť ne zcela dle očekávání.

Komentář k tabulce

Zonky je letos docela marné. Vydělalo necelých 50% toho, co loni. Je pravda, že tam již peníze neposílám, ale pouze reinvestuji peníze vydělané. I tak je to docela bída. Coronavirus zasáhl i trh s půjčkami a ty letos aby pohledal. K tomu ještě Zonky preferuje Rentiéra, kde dává svým klientům ty nejlepší půjčky a co pak zbývá na obyčejného investora? Skoro nic. Také mi klesla výnosnost portfolia z 5,8% na 5,59%. Přestává to být zajímavé, ale zatím jsem nenašel lepší alternativu, byť bych mohl peníze přesunout třeba do smíšených fondů, kde by vydělaly více, tak skrz diverzifikaci portfolia to dělat nechci ani zatím nebudu.

Ani na Mintosu to není nijak slavné. Hodně firem, které půjčovaly peníze skončilo. Naštěstí jsem v nich měl investováno jen něco málo a tak jsem zatím o nic nepřišel. Ale výdělek byl opět poloviční proti loňskému roku. Opět zde jen refinancuji už jednou zhodnocené peníze a neposílám nic nového. Na Twino jsem ukončil i reinvestice a nyní čekám, až doběhnou všechny platby a pak to hromadně přesunu – zatím nevím kam, asi na Mintos. Myslím, že pokud z těchto dvou platforem někdo přežije bude to právě Mintos, proto stahuji peníze s Twina.

Loni jsem psal o tom, že ING fondy mi nepřišly moc zajímavé, ale trochu jsem se spletl. Kromě března a dubna (začátek pandemie) mají stabilní výnos a byť jsem část peněz vybral opět jsem se k nim vrátil. V tabulce jsou sice mínusové, ale momentálně už zase vydělávají. Stále investuji do tří –agresivní, dynamický a balancovaný. Průměrné zhodnocení je aktuálně okolo 5%.  Oproti tomu Fio fondy byly fakt na hlavu a přestože měly podobné složení jako ty ING vydělávaly půlku a rozhraní, kterým se obsluhoval nákup a prodej bylo snad 1200 let staré a pro mě naprosto nepřehledné. Peníze jsem tedy vybral a poslal je do ING fondů.

Nemovitostní fondy si jedou pořád okolo těch svých 4%, takže trochu nad inflací. Za rok vydělaly okolo 500 Kč při postupném navyšování o 1000 Kč měsíčně. Je zde daleko vyšší jistota než třeba u Zonky nebo Mintosu,. ale zisk není zdaleka takový, zvlášť po odečtení inflace okolo 3%. No pořád lepší než státní dluhopisy, které nabízejí 0,5% nad inflací nabízené a doporučované ministerstvem financí jako dárek na vánoce. To bych opravdu nikomu neudělal, abych takový dluhopis koupil.

Ze zaměstnání mi byl vyplacen úrok 12 000 Kč, což je moc pěkné. Příští rok ale již peníze vyberu. Jednak by úrok už nebyl tak zajímavý a také budu peníze potřebovat. Další jistotou je stavebko, které mi vyneslo 1950 korun + cca 350 úroky, které v této částce zatím nebyly započítány. Není to terno a jako produkt je to docela nuda, ale člověk má po 6 letech své jisté a myslím, že to jako doplnění portfolia, kde mám i docela rizikové produkty není vůbec špatné.

Letos jsem zkoušel také Proplať.to viz tento článek. Následně jsem psal své zkušenosti po 2 měsících investování a nakonec jsem ale s Proplať.to skončil. Důvodem bylo mnoho faktur po splatnosti, byť v konečném důsledku bylo proplaceno zcela vše a nepřišel jsem o žádné peníze. Z 15 tisíc jsem vydělal skoro tisícovku. Postupem času tam přibývalo investorů, což vedlo ke snižování úroků a potažmo i zisku a už se mi to nezdálo být zajímavé. Možná se k tomu někdy v budoucnu vrátím, uvidíme.

Letos jsem kromě investic do zlata, které pořád jde nahoru začal investovat i do stříbra. Má potenciál, aby se jeho cena zvýšila. V případě zlata a stříbra vidím tyto investice jako zálohu pro případ, kdy bych nutně potřeboval hotovost – třeba bych zůstal bez práce a rezervy by byly vyčerpané. Díky rychlé směně na peníze bych měl dost finanční hotovosti, abych pokryl nutné měsíční náklady. Pokud zlato a stříbro potřebovat nebudu, bude to jen dobře, zůstane do budoucna třeba pro dceru. Měsíčně do něj investuji 1400 Kč a příští rok se zaměřím hlavně na stříbro. Důvod je prostý – spořím do 1 Kg stříbrné cihly, které je poměrně drahá, zlata už něco málo mám ,stříbro žádné, tak to chci vyrovnat. Golden Gate sice nenabízí skvělé prodejní a už vůbec ne dobré výkupní ceny, ale systém, který funguje mi vyhovuje. Samozřejmě je to otázkou názoru.

Investice Zisk 2019 Zisk 2020Komentář
Zonky69992990
Mintos37101502
Twino1828295Jen dobíhá
Golden GateNaspořeno 12000Až později
ING fondy1000-264Nahoru/dolu
Fio fondy1500Ukončeno
Nem. fondy82556Zkouším
Stavebko1950Až v lednu 20
Práce spoř12 000Za rok
Proplat.to950Ukončeno

Co se letos povedlo?

I přes koronavirus, který nepříjemně ovlivňuje ekonomiku se mi povedlo vydělat celkově okolo 19 tisíc. Je to ale především díky 12 tisícům z práce. Myslím, že přes všechny nervy byla úspěšná i investice na Proplat.to, byť jsem ji ukončil.

Není to tak dávno cca měsíc , možná dva jsem si založil elektronickou peněženku a nakoupil jsem Bitcoin za 5000 Kč. Jen poplatky byly 300 Kč, takže mi v peněžence přistála částka okolo 4700 Kč. Nyní tam mám 7300 a jdeme pořád nahoru. Mrzí mě, že jsem tento nápad nedostal po prvním velkém propadu a že jsem neinvestoval více, ale těší mě, že kdybych se teď rozhodl peníze vybrat budu mít zisk okolo 2000 Kč, což za měsíc nebo dva – fakt už nevím není špatné.

Co se vůbec nepovedlo

Zlákal mě projekt re.volt carsharing, který nabízel možnost investovat do elektrické koloběžky. Investice byla 12 500 Kč s tím, že 4x do roka dostanu výplatu za uskutečněné jízdy, poníženou o náklady na údržbu. Měl jsem spočítáno, že za rok by se mohla investice vrátit, druhý rok by vydělala a následně bych ji pak prodal za zůstatkovou cenou. Vypadalo to docela lákavě a proto po asi 2 měsíčním rozmýšlení jsem do toho šel. Bohužel do toho hodila korona vidle a turisté z Prahy skoro zmizeli, takže se firma rozhodla koloběžky přemístit různě po jiných městech.

Myslel jsem si, že budu moci sledovat online, kde se koloběžka nachází, kolik má jízd a podobně. To jsem se ale šeredně spletl. Report o zisku přišel v excelu, kde byly o koloběžky jiných investorů a tu svou jsem si musel najít. To bylo hodně neprofesionální a upřímně této investice lituji. Vrátilo se mi zatím 460 Kč. Momentálně jsou koloběžky zazimovány a příští sezónu už ta moje bude jezdit v nějakém městě, ale jakém to zatím nevím. Obávám se, že tohle bude hodně ztrátová investice. Nemyslím si, že stav koloběžky po roce bude nějak dobrý, proto ji budu muset prodat hodně pod cenou a tak se celá investovaná částka bohužel asi nevrátí. Ale chybami se člověk učí a zatím jsem vedle nešlápl, i na těch debilních binárních opcích jsem neprodělal, takže zřejmě moje první chybná investice. No uvidíme, třeba to nakonec nebude tak zlé.

Jaká jsou očekávání pro rok 2021?

Domnívám se, že P2P portály vydělají stejnou „tužku“ jako letos, možná ještě méně. Investovat nové peníze do nich rozhodně nehodlám, pouze budu reinvestovat dokola samozřejmě včetně zisku jako dosud. Nechci dávat nové peníze ze dvou důvodů. jednak je nemám a i kdybych je měl, tak bych raději investoval do něčeho nového, abych ještě více diverzifikoval portfolio.

Bitcoin vyberu okolo dubna, peníze potřebuji, jen dočasně jsem je investoval ze zvědavosti, pokud by v té době na tom byl pod mým vkladem, tak samozřejmě počkám, do mínusu nepůjdu, ale nemyslím si to a pokud ano, tak jen krátkodobě.

Vše ostatní jsou konzervy, které budou sice tvořit zisk ale šnečím tempem. Chtělo by to něco zajímavějšího, ale nikoliv dluhopisy a to ani s prospektem, těm prostě nevěřím. Zbyde vám pak akorát cár papíru až daná firma na sebe uvalí insolvenci. Nevím, momentálně nemám nápad, kterým bych si výrazně vylepšil roční zisk, všechno jsou to drobné, které jsou sotva nad inflací a vlastně nestojí ani za řeč.

Poslední odstavec jsem napsal minulý rok a myslím, že jej ponechám i letos. Přeci jen, tento rok byl hodně zajímavý.

Takže tak s penězi, další report bude až zase touto dobou za rok. Kdo ví, co za ten rok bude že?muj-financni-rok-2019-2020

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  O tomto projektu, který mi připomíná Fingood vím už nějakou dobu, ale trvalo mi docela dlouho, než jsem se rozhoupal se do něj namočit. Nakonec mě k tomu vedla jedna věc na kterou jsem si stěžoval už v mém ročním přehledu. Úroky z Fingood jsem si totiž nechal posílat na běžný účet a tam jsem

 • Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

  Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

  Hmm, koukám na úvodník z minulého roku, kde se zmiňuji o tom, jak to rychle uběhlo. Letos, pokud je to vůbec možné uběhl ten čas od loňského listopadu do konce letošního října ještě rychleji. A že to byl divoký rok. Opět toho bude hodně, tak si raději na to uvařte kafe. Mimochodem začíná mě děsit,

 • Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Po delší době zase nějaký článek že? No hurá. ale pozitivní moc nebude. Mé kompletní portfolio u Proplat.to v hodnotě téměř 40 tisíc je celé po splatnosti. What the fuck? Jak se to sakra stalo? Tento obrázek vám o stavu mého portfolia řekne více než tisíc slov. Investoval jsem přes investiční automat, který v době,

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..