|  |  | 

Cestování Výlety

Památky z 13. století, i to je Kouřim

Prozatím posledním článkem na našem webu se stal tento text o Kouřimi, ve kterém jsme se podívali na hluboké kořeny kdysi důležitého města. Na konci článku jste jistě zaregistrovali zmínku o pokračování, ke kterému se dostáváme dnes. Ruku v ruce s bohatou historií města samozřejmě jde i jeho výstavba. Město se rozrůstá, staveb přibývá a mnohé z nich pak přežívají do dnešních dob, kdy je můžeme obdivovat. Ještě než přišel pozvolný úpadek, mohla se Kouřim chlubit mnoha významnými stavbami  v čele se zachovalou částí středověkého opevnění a překrásným kostelem svatého Štěpána.

Zvonice je jedinečná svými zvony

Začít můžeme například u místní zvonice, která je společně s již zmiňovaným kostelem svatého Štěpána hlavní dominantou města. Postavena byla v roce 1525 a již o pětačtyřicet let později prošla přestavbou, když si ji vzal do parády mistr Filippe. Do dnešní novogotické podoby byla upravena na počátku 20. století. Při přestavbě byla zvýšena o jedno patro, osazena hodinami a zastřešena vysokou a složitou střechou. Jedinečná je především svými zvony, respektive jejich zavěšením. Zvony jsou ve věži zavěšeny srdcem vzhůru, díky čemuž se při uvolnění samy rozhoupají. Složitější je ale zvonění ukončit. Zvoník musí zvony naplno rozhoupat a zachytit v horní poloze. Zvonici najdete v jižní části náměstí.

Kostel i opevnění pamatují vznik města

Těsně s ní sousedí kostel svatého Štěpána, který byl vystavěn již v 60. letech 13. století spolu s výstavbou ‚nové‘ Kouřimi v údolí u řeky Výrovky. I přes několik požárů se chrám dochoval v téměř původní podobě a je krásnou ukázkou burgundského slohu. Nejničivější z požárů byly v letech 1670, kdy shořely i kostelní věže se spojovacím mostem mezi nimi a další střechy chrámu. Kouřim navíc tou dobou neměla prostředky na opravu, a tak čekal kostel na nové zastřešení dlouhých 17 let.

Zachovalé části kouřimského opevnění jistě také stojí za zmínku, vždyť především na severní straně je800px-Kouřim_od_Lechova_kamene_kostel_svatého_Štěpána (1) jedno z nejdelších zachovaných městských opevnění v Čechách (1250 metrů). Opevnění bylo vybudováno ve dvou pásech a tvořilo téměř obdélníkový půdorys města. Vnitřní pás hradeb byl postaven ve druhé polovině 13. století společně se vznikem města. Průchozí byly čtyřmi bránami – Kolínskou, Pražskou, Malotickou a Olešeckou. Dnes se dochovala pouze brána Pražská, ostatní byly zbořeny v 19. století. Na druhou stranu je Pražská brána považována za nejlépe zachovalou raně gotickou městskou bránu v Evropě.

Kaple vyrostla na místě popraviště

Opomenout nesmíme ani kostel Nejsvětější Trojice, který byl založen roku 1591. Byl k němu zřízen také hřbitov. To vše ve chvíli, kdy přestal vyhovovat hřbitov u kostela svatého Štěpána. Při výstavbě kostela byl uplatněn gotický i renesanční sloh.

Až v 18. století byla zbudována kaple Panny Marie Pomocké. Stalo se tak na místě středověkého popraviště na památku pěti mnichů, kteří zde byli roku 1421 upáleni husity. Slouží jako pohřební síň.

 

pamatky-z-13-stoleti-i-to-je-kourim

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

  • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

  • Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Poslední celý den v Bangkoku jsme věnovali prohlídce chrámů. Chtěli jsme podle plánu navštívit kromě Wat Pho a Wat Arun i další chrámy a také královský palác, ale zkrátka by toho na jeden den bylo moc a myslím, že by nám to pak všechno splývalo dohromady. Královská palác mě mrzí docela, ale snad se ještě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..