|  |  | 

Knihy Kultura

Píseň krve – první díl trilogie nového autora

Ke konci roku 2014 jsem si na iDnes.cz přečetl, že vyšla nová spisovatelská hvězda ve světě Fantazy. Nepatřím mezi pravidelné čtenáře tohoto žánru, ale přeci jen Hra o trůny od George R.R. Martina mě velmi oslovila a nemůžu se dočkat posledního dílu. Tolkienovu Ságu Pán prstenů jsem také četl a tak když jsem si četl o tom, že nový autor Fantazy Anthony Ryan píše skoro stejně dobře jako George R.R. Martin zaujalo mě to.

Ze státní správy k Fantazy

Anthony Ryan se narodil v roce 1970 ve Skotsku a dlouho pracoval v britské státní správě. V roce 2013, kdy vydal svůj první román Píseň krve však začal psát na plný úvazek a opustil práci úředníka. Trilogie Stín krkavce obsahuje celkem 3 knihy. První vyšla v roce 2013 v originále a v ČR v roce 2014 z názvem Píseň krve. O této knize si můžete přečíst níže. Druhou knihou, která vyšla v originále v roce 2014 je Pán věže a v přeloženou si ji budeme moci koupit již v tomto roce (snad) Poslední díl s názvem Královna ohně (zatím se tak jmenuje originál) by měl Anthony Ryan vydat v tomto roce a pokud bude pravidelnost s překladem, tak se na ni můžeme těšit příští rok. Tolik tedy k trilogii Stín krkavce.

Píseň krve – Nepřemožitelný Vélin al Sorna

Nechci vám popisovat děj knihy, protože pokud jste si nečetli mohl bych prozradit nějaké spojlery, což bych opravdu nerad. spíše bych rád popsal své pocity z knihy. Prvních několik stran pro mě bylo Anthony Ryan Píseň krve První díl trilogiezmatených. Moc jsem nevěděl která bije a nemile jsem byl překvapen tím, že se děj odehrává dle mého názoru tak v 15 až 16 století, protože se v knize již objevují vojenské útvary – regimenty, které byly právě v této době. To mi z počátku trošku vadilo, ale jak se později ukázalo nebyl to vlastně žádný problém. Jen jsem byl namlsaný Hrou o trůny, která se přeci jen odehrávala ve starší době.

Autor, podobně jako George R.R. Martin stvořil svůj vlastní svět. Několik různých národů zasazených do nádherné přírody od hor až po pouště.  Vyprávění začíná u osmiletého chlapce Vélina al Sorny, kterého nechal otec u bran kláštera Šestého řádu a sleduje postupně Vélinův život. Jak se začítáte do knihy hlouběji a hlouběji vystupují otázky na které chcete znát odpovědi a tak čtete a čtete. tím je kníha velice napínavá a pestrá. Co velmi oceňuji je fakt, že Anthony Ryan nevěnuje tolik pozornosti popisu postavy, nebo okolí jako George R.R. Martin u kterého mě to až někdy štvalo, když jste četli jednu stranu o tom, jakou měl rytíř zbroj.

Díky tomu děj rychle plyne a vy se tak rychleji dostává k těm podstatným věcem. Druhou velmi příjemnou věcí, že postav v knize není tolik, jako právě ve Hře o trůny, což znamená, že nebudete muset tak zatěžovat paměť a vzpomínat si, že tato postava je bratrem této postavy, která je spojená s touto postavou a podobně. Ale nebojte se, kromě hlavního hrdiny je postav knize dost a dost, ale jejich vzájemná provázanost není tak složitá a spletitá.  Porovnání s Hrou o trůny prosím neberte vážně, nechci ságy porovnávat a pokud se k nim uchýlím je to jen abych vysvětlil v čem se mi Píseň krve líbí. Ukázku z knihy si můžete přečíst na stránce českého vydavatele.

Pán věže v očekávání

Jedna část trilogie byla ukončena. Konec zůstal sice otevřený, ale nikoliv ve smyslu nedořešených událostí v první knize ale spíše ve smyslu toho, že má hlavní hrdina ještě mnoho let života před sebou. Co bude dělat dál? Kam povedou jeho kroky nyní? Setká je ještě někdy se svými blízkými? To vše jsou otázky na které odpoví druhý díl Pán věže, který toužebně očekávám již tento rok.

Nadějný autor

Z mého povídání je jasné, že se mi první kniha nového autora Anthonyho Ryana líbila. Nevím, zda je to tím, že je opravdu napsána tak dobře nebo trochu i tím, že nejsem tak náročný čtenář, ale prostě jsem nadšený a myslím, že pokud se vám líbila Hra o trůny, tak Píseň krve oceníte také. Anthony Ryan je nadějný autor a pokud budu psát stejně dobře jako nyní tak se na jeho knihy velmi těším. Recenze na první knihu jsou řekl bych až vynikající. Všichni recenzenti mluví o skvělém dílu, strhujícím dobrodružství a i čeká recenze na iDnesu, která mě přiměla knihu koupit je pozitivní. Pokud tedy zrovna nemáte co číst, tak honem do knihkupectví. I přebal knihy a vazba se záložkou jsou moc krásné, takže si této knihy užijete nejen obsahově.

pisen-krve-prvni-dil-trilogie-noveho-autora

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Ve při – to mě dostalo

  Ve při – to mě dostalo

  Nejsem příznivcem dramat. Připadají mi nudná. Ve při jsou jiní, je to taková tragikomedie nebo možná jen akční drama a něco, co mě dostalo fakt na kolena po dlouhé době. Tohle jsem si dal na dva večery, pak jsem seděl odbouraný a nebyl schopen ničeho. O čem to je Znáte mě, nechci prozrazovat příběh, takže

 • The Last of us – zombí post apo

  The Last of us – zombí post apo

  Internetem i seriálovou scénou nyní cloumá nový seriál vysílaný na HBO max na motivy hry se stejnojmenným názvem The Last of us. Já jsem hru hrál a hodně se mi líbila, dvojku jsem už však nehrál neboť jsem už neměl konzoli a nyní jsem byl tedy docela zvědavý na seriál. Ač normálně mám jen Netflix,

 • Wednesday je po dlouhé době skvělý seriál

  Wednesday je po dlouhé době skvělý seriál

  Poslední dobou mě produkce Netlixu moc nenadchla a na to, abych si platil Amazon, Walt Disney a HBO nemám, takže jsem zvláště závislý na tom, co na Netlixu vydají. Seriál Wednesday jsme měli s manželkou za tři dny shlédnutý, po dlouhé době fakt super seroš. Ne aby ses pousmála Opět to bude bez spojlerů, ale

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..