|  |  | 

Finance Uncategorized

Přátelský Zonky

O Zonky jsem toho již napsal hodně a dnešní článek bude zaměřen spíše na to, jak Zonky shlíží na své klienty, kteří by v bance měli smůlu. Takových klientů není úplně málo a důvodem, proč půjčku neposkytnou  je třeba jen to, že pracuje klient jako osoba samostatně výdělečně činná. Naštěstí Zonky se chová ke klientům jinak, neposuzuje lidi dle tabulek jako stádo ovcí, ale každého člověka soudí dle zcela jiných kritérií.

Jsem živnostník, no a co?

Jako investor na Zonky jsem se setkal s mnoha příběhy, které začínaly podobnou větou ve smyslu: Když mi banka nechtěla půjčit, protože jsem OSVČ…Těch příběhů není úplně málo. Chápu, že v bance mají zaměstnanci pracující na přepážce své tabulky a systém do kterého když zadají údaje, tak vám následně jen přetlumočí vaši diagnózu, což je zpravidla něco ve smyslu velmi nás to mrzí, ale naše banka vám nyní půjčku neumožní.

Proč? Moje první otázka. Jsem snad méně důvěryhodný než člověk pracující na HPP se smlouvou na neurčito? Co když firma, pro kterou člověk pracuje zkrachuje a bude svým zaměstnancům dlužit výplaty za poslední 3 měsíce? K čemu je pak taková smlouva na dobu neurčitou? A v čem je to lepší, než když jako člověk pracující na živnostenský list pracuji pro více firem a i když jedna vypadne, tak nepřijde o svůj příjem a může ji kdykoliv nahradit firmou novou?

Druhou věcí je úrok. I když mi banka bude chtít vyjít vstříc, tak zohlední mé příjmy a výdaje a nekompromisně napaří pořádný úrok. Tedy opět platím za to, že si mě banka jako klienta méně váží. A že mám vedlejší příjem? To pro banku není moc velký argument a ani to, že jsem vždy všechny půjčky splatil včas mi moc nepomůže, maximálně k tomu, že nabídkou bude úroková sazba kolem 10% když budu mít štěstí.

Vzpomínám si na paní v GE Money bank, která mi chtěla refinancovat můj úvěr, který jsem měl tou dobou u Zuno banky refinancovaný právě z původně GE Money bank (nyní již nově od 1.5. 2016 Moneta Money bank) a neustále mi nabízela více měsíců než jsem původně měl s nižší splátkou, což bylo na oko fajn, ale v důsledku bych zaplatil více. Paní nedokázala pochopit, že nechci platit více, ale naopak méně. Když to pochopila asi na 4 pokus zjistila, že mi stejně nemůže dát lepší úrokovou sazbu, než jsem měl (10,9%), takže jsem odešel po hodině a půl s prázdnou a špatnou náladou.

Zonky je pro lidi

Zonky jedná jinak. Nemusíte dokládat příjem, stačí jim tři výpisy z účtu, kde jsou vidět vaše příjmy a tím myslím úplně všechny příjmy. Samozřejmě si vás také proklepnou, jako všude jinde a jako investor jsem za to moc rád, ale umí ohodnotit, když jste již nějaké půjčky splatili, nebo pokud jde o refinancování, tak je zajímá jak splácíte aktuální půjčku.

Tržiště na Zonky, kde jsou žádosti o půjčky

Tržiště na Zonky, kde jsou žádosti o půjčky

Toto lidské chování a maximální individuální přístup velmi oceňuji. Pro lidi, kteří s půjčkami nemají problém nabízí Zonky úrok již od 3,99%. Nejvíce klientů však získává úrok 5,99%. Tento úrok jsem získal také, když jsem si refinancoval svou půjčku. Přitom moje první půjčka u Zonky byla za 10,99%, ale tím, že jsem půjčku splatil včas a v pořádku tak jsem dostal úrok lepší.

Myslím si, že 5,99% není vůbec špatné, i pokud srovnáme nejlevnější banky, tak vychází stále nejlépe, navíc v tomto případě si nemusíte zakládat u banky kde chcete půjčku běžný účet a nemusíte si hlídat žádné poplatky, protože kromě 2% z půjčené částky, které si Zonky odečte neplatíte na poplatcích ani ničem jiném navíc ani korunu. Však si můžete sami vyzkoušet kalkulačku úroků a uvidíte, kolik vám to hodí. POkud přesně nevíte, jak Zonky funguje může vám pomoci toto video.

Dalším plusem je, že na vaši půjčku se skládají opět lidé – investoři. Ale většinou nejde o milionáře, kteří by investovali do všech půjček co na Zonky jsou. Mnoho investorů je podobných jako já a pošle si každý měsíc pár stokorun, které následně investují do několika půjček nebo jen taky do jedné.

Když je to začarovaný kruh

Někdy se stane, že ani nevíte jak a dostanete se do kola mikropůjček, což je peklo a to říkám jako člověk, který to nezažil, ale stačí se podívat na úroky a sazby za prodlení. I takovému člověku je Zonky ochotný pomoct, samozřejmě zde ale musí být vidět snaha se z problémů vymanit a řádně splácet jen jednu půjčku s rozumnou úrokovou sazbou. Samozřejmě neznamená to, že by Zonky půjčoval všem, to rozhodně ne, ale prostě pokud je člověk v nouzi a dokáže , že se do ni nedostal zcela vlastní vinou, tak Zonky rád pomůže a zpravidla i lidé jsou k takovým příběhům více nakloněni a takové půjčky jsou často brzy naplněny.

Co udělat pro úspěšnou půjčku jsem již psal v jednom z předchozích článků. Stejně tak doporučuji přečíst článek o tom, jak jsem podruhé refinancoval. Může vám být návodem na to, jak ušetřit nějaké peníze a převést si půjčku na Zonky.

Příště se podíváme na nebankovní půjčky jako celek a porovnáme si Zonky, Bankerat a Benefi.

pratelsky-zonky

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

 • Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Od října 2021, kdy jsme napsal šestý díl jsem se odmlčel. Za tu dobu se moje váha několikrát změnila, bohužel směrem nahoru a teď zase konečně dolů. Začalo to pozvolna, o půl kila o kilo, pak se zase dolů a pak už jen nahoru. Když jsem si váhu přestal hlídat Aby to podle nadpisu nevypadalo

 • Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

  Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

  Poslední celý den v Bangkoku jsme věnovali prohlídce chrámů. Chtěli jsme podle plánu navštívit kromě Wat Pho a Wat Arun i další chrámy a také královský palác, ale zkrátka by toho na jeden den bylo moc a myslím, že by nám to pak všechno splývalo dohromady. Královská palác mě mrzí docela, ale snad se ještě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..