|  |  | 

Domov Uncategorized

Rodinný dům nebo byt? Recenze bydlení v rodinném domě po 2 letech

Za měsíc tomu budou dva roky, co jsme dostali od stavební firmy předán náš rodinný dům , a tak můžu srovnávat výhody a nevýhody bydlení v domě proti bytu. Dům i byt mají své vlastní plusy i mínusy a řekl bych, že ani jedna volba není špatně. Navíc každému vyhovuje něco jiného. Ale proč si neříct jaké hlavní výhody každé bydlení nabízí? Po dvou letech v domě a několika letech v paneláku mám na takové srovnání chuť, takže pojďme na to.

Cena bytu vs domu

Nejpalčivější téma a skoro jej nelze popsat, protože je rozdíl byt v Praze a dům 50 km od Prahy a byt v Moravské Třebové a byt v Moravské Třebové

Budu se držet té Prahy, protože z ni jsme vycházeli.

 

V Praze by nás nový byt 4+1 vyšel na cca 4 miliony. 60 Km za Prahou nás nový dům o stejné velikosti s pozemkem 1350 m2 vyšel na 2,3 mil. včetně pozemku.
Pokud bychom brali tedy jen cenu a jen Praha/ Středočeský kraj jasně vede dům. Jsou zde ale i jiné pro a proti třeba dojíždění. Někdo by 2 hodiny do práce denně nejezdil, já už jsem si zvykl. Není to moc dobré, 4 hodiny denně strávíte na cestách a nic z toho, ale dá se to.

 

Koupím bytu a výbavy to končí, koupí domu začíná

Velký rozdíl je v tom, když koupíte nový byt. stačí jej jen vybavit vším, co k pohodlnému životu potřebujete a tím vaše investice do bytu končí. Paráda. Naproti tomu nechat si postavit dům a vybavit si jej dle představ je teprve začátek. Zjistíte, že potřebujete terasu, příjezdovou cestu, bránu, budete investovat do plotu kolem celého pozemku, časem se vám bude hodit bouda na nářadí a zkrátka nebudete vědět co dřív.

 

To pro majitele domu se slušným výdělkem nemusí být problém, ale pro ty, kdo splácejí hypotéku a moc jim už nezbude je to peklo. A to nemluvím o rostlinách, předzahrádce, nákupu trávy, sekačky a všech věcí bez kterých se na baráku neobejdete (rýč, lopata, hrábě, motyčka, krumpáč).
I když tohle nejsou zrovna drahé položky, ale jejich pořízení kolikrát dost spěchá.

 

Soukromí a zahrada

Pro ty, kdo rádi soukromí není ideální vedlejší byt, kde stále probíhají hádky, děti v bytu nad vámi dupou i když večer jdete spát a ráno slyšíte budík souseda. Pro všechny tyto lidi bude lepší rodinný dům. Uvaříte si kafe, vezmete ho na terasu, v klidu posedíte, ugrilujete, podíváte se na vaši skvělou zahrádku a když

Příprava zemních vrutů na terasu

máte větší pozemek můžete klidně hrát i hry jako badminton, fotbal, házet diskem a mnoho dalších aktivit.Navíc zde můžete chovat i velkého psa nebo postavit na zahradě velký bazén. který bude mít aspoň nějaký prostor pro pohyb.

 

To v bytě nejde, maximálně máte balkon nebo terasu, kde moc v soukromí nejste. V tomto směru je dům a především pozemek kolem něj velkou výhodou. Máte kde parkovat, aniž byste večer museli hledat místo na parkování, můžete si na pozemku umýt auto, aniž by to někomu vadilo a děláte si zkrátka co chcete nemluvě o hudbě nahlas i večer, kdy byste v bytě rušili sousedy.

 

Dům – nikdy nekončící práce

V předchozím odstavci to bylo jedno velké plus pro dům a nyní jedno velké mínus. Pořád je co dělat. Každou sobotu sekám trávník, každý večer v létě zalíváme a staráme se o zahrádku, natíráme, vrtáme do dřeva a železa, penetrujeme a zkrátka pořád je co dělat. Když jsem bydlel v bytě moc jsem toho neuměl ani neměl chuť. Teď toho neumím o moc více, ale snažím se dělat vše co zvládnu, i když výsledek není někdy 100 %. Pokud už předem víte, že by se vám o zahradu nechtělo příliš pečovat nemá to moc smysl. u domě uvažovat.

 

Navíc dům po několika letech potřebuje také údržbu od natírání trámků na střeše až po novou fasádu (po několika letech). to vše vyžaduje nejen chuť do práce,

První probuzení v novém domě

První probuzení v novém domě

ale neustálé investice do něčeho. Když bych spočítal peníze, které jsem do zahrady, nářadí a věcí okolo domu dal bylo by to na několik hezkých dovolených nejmíň v Egyptě. Ale zase z toho má člověk radost, je vidět nějaká práce. Když jsme se nastěhovali byla tráva na pozemku příšerná, předzahrádka byla jen neoraná půda.

 

Nyní je vše trochu jinak a po dvou letech jde vidět, že jsme se snažili vytvořit něco hezkého a snad se nám to i daří. Pokud je člověk limitován penězi, tak to nejde rychle a člověk pořád přemýšlí, zda má prioritu tohle nebo támhleto, ale ono je to jedno vlastně, udělat se musí vše, jen postupně.

 

Teplo domova

Dalším nezanedbatelným faktorem při rozhodování je vytápění. Můžete topit třeba elektřinou přes elektrokotel celou zimu. Tím pádem se proti bydlení v paneláku moc nemění, jen asi účet za elektřinu bude poměrně vyšší.  Můžete mít třeba rekuperaci vzduchu nebo také krbovou vložku, což je moc hezké, ale už to obnáší jistou přípravu dřeva a jsem opět u toho pohodlí bytu v kterém tohle fakt řešit nemusíte. S tím souvisí i teplá voda, která v bytě prakticky až na drobné odstávky teče pořád. Pokud máte v domě malý bojler a koupou li se dva lidi před vámi, tak vy si už asi v horké vodě nepoležíte.

 

Život na vesnici

Není pro každého a stále se na vás dívají skrz prsty. Ale pokud je vám to jedno, stejně jako mě tak se to přežít dá. Spíše je hloupé, že jste limitování otevírací dobou malého krámku, který je otevřen 3 hodiny v sobotu a dvě v neděli. Navíc ceny jsou vyšší než v supermarketu, ale na rohlíky se to asi dá.

 

Dům nebo byt?

To musíte vědět sami, ale je nutné si uvědomit souvislosti spojené s domem, pokud o něm budete uvažovat. Kolotoč práce se nezastaví. Místo dovolené u moře budete trávit čas na zahradě sázením trávy a třeba natíráním terasy. Dříve, když jsme bydleli v bytě jsem velmi často o víkendu jezdili na výlety. To nyní pár let nehrozí, našim výletním místem je maximálně terasa, kde večer po práci odpočíváme.

 

To vše je ale super a rozhodně si nestěžuji. Že po dvou letech není zdaleka vše je dáno tím, že si vše děláme sami ale o to z toho máme větší radost.
Rozhodnutí, zda budete kupovat byt nebo pozemek a postavíte dům je jen na vás, já jsem ze svého pohledu shrnul výhody a nevýhody bytu a domu.
rodinny-dum-nebo-byt-recenze-bydleni-v-rodinnem-dome-po-2-letech

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

 • Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Od října 2021, kdy jsme napsal šestý díl jsem se odmlčel. Za tu dobu se moje váha několikrát změnila, bohužel směrem nahoru a teď zase konečně dolů. Začalo to pozvolna, o půl kila o kilo, pak se zase dolů a pak už jen nahoru. Když jsem si váhu přestal hlídat Aby to podle nadpisu nevypadalo

 • Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

  Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

  Poslední celý den v Bangkoku jsme věnovali prohlídce chrámů. Chtěli jsme podle plánu navštívit kromě Wat Pho a Wat Arun i další chrámy a také královský palác, ale zkrátka by toho na jeden den bylo moc a myslím, že by nám to pak všechno splývalo dohromady. Královská palác mě mrzí docela, ale snad se ještě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..