|  |  |  |  | 

Film Kultura Recenze Seriály

Sandman – pohádka pro dospělé

V tomto článku se pokusím shrnout, co se mi na seriálu Sandman líbilo, co už méně, co vůbec a pokusím se vyhnout spojlerům a pokud to nebude možné upozorním předem.

Je libo LGBT?

Vybafl na mě tento seriál na Netlixu a tak jsem si jeden díl pustil, pak druhý a nakonec jsem to dokoukal úplně celý. Už od prvního dílu mě seriál bavil a na druhou stranu neuvěřitelně vytáčel.

Nemám nic proti lesbám, gayům, transsexualům, černochům a vůbec nic proti ničemu, ale tento seriál je jich plný. Říká se, že čeho je moc, toho je příliš a na můj vkus už je toho opravdu moc. Proč to do nás musí autoři hustit spodem vrchem moc nechápu a nelíbí se mi.

Nyní jeden spojler co se týká postav. Jak si představujete, že by měl vypadat Lucifer? Já nějakou představu mám, ale Sandman mě zcela ohromil a otázka „To si snad dělají prdel?“ tak na sebe nenechala dlouho čekat. Ona je to totiž Lucifer – žena. Chápu, že emancipace žen je v dnešní době stále žhavé téma, ale není to trochu moc?

Sandmanova příbuzného Touhu představuje zase jeden úlisný gay (aspoň tak vypadá a vystupuje.) Proboha proč? Co jsme komu udělali, že jsme nuceni se na tohle dívat? Opakuji, že nemám nic proti LGBT, ale v poslední době jsou nám nuceni a tlačeni obrovskou silou, takže já, jako heterosexuál se pak v začínám cítit dost divně, zda jsem vlastně v pořádku:

Konec spojlerů postav

Sandman se nebojí vážných témat

Seriálů Sandman je taková pohádka pro dospělé, to v každém případě. Nebudu vám prozrazovat vůbec nic z děje – proč bych vám kazil radost, jen jsem chtěl dodat, že se kromě fantaz věcí nebojí ani reálných témat jako je týrání dětí a smrt. Zkuste si představ, co by se stalo, jak by vypadal svět, kdyby lidé mluvili jen a jen pravdu a konali tak podle toho. I tímto tématem se seriál zaobírá.

Neubráním se trochu srovnání s Umbrella academy, kterou jsem dokoukal nedávno a o které se chystám také psát. Myslím, že v Sadmanovi jsou trochu silnější charaktery, protože v Umbrella academy kromě Pětky to byla docela bída. Zde je to o něco málo lepší, leč i zde je to stále dost povrchní. Postavy nemají moc času a prostou, aby se jejich charaktery pořádně rozvinuly.

Když si vzpomenu na můj oblíbený Fringe, kde minimálně 5 postav mělo tak silné charaktery, že si je pamatuji do dneška.

Skončí v propadlišti dějin

Trochu se obávám, že dnes na úrovni seriálů převažuje kvantita nad kvalitou. Seriály jsou dělány na efekt a jsou šíleně povrchní. Zkouknete jich pár do roka a minimálně u půlky z nich si nevzpomenete ani na název, natož na postavy nedej bože jejich jména.

Myslím, že i Sandman, bez ohledu na to, zda nakonec bude, či nebude druhá série pro kterou si autoři otevřeli dveře na konci 10 dílu skončí tak, jako většina současných seriálů. Bez slávy na hromadě s jinými lepšími i horšími seriály.

Neříkám, že se mi Sandman nelíbil. Obsahově byl fakt zajímavý. Štvalo mě neuvěřitelné množství různých divných postav a jejich prezentace do současné doby, jinak byl seriál fajn.

Jako milovník J.R.R. Tolkiena a také filmového ztvárnění Pána prstenů (filmového Hobita už nikoliv) mám strach koukat na Prsteny moci a není to jen kvůli černým elfům.

Závěr

Ač jsem něco výše napsal, myslím, že své pocity jsem nevyjádřil dost přesně. Oni jsou totiž dost smíšené a velmi těžko se vyjadřují. Kdo má rád fantazy a chce si odpočinout, tak asi mohu doporučit, byť se občas na nějaké vážné téma narazí. Pokud vám nevadí lavina LGBT v současných seriálech budete mít o problém méně a zřejmě budete spokojeni.

Tentokrát si netroufnu dát žádnou známku, ostatně co člověk, to názor a ten je potřeba udělat si vlastní, že?

sandman-pohadka-pro-dospele

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Thomas Anders – Cosmic . recenze

  Thomas Anders – Cosmic . recenze

  Recenze je možná dost silné slovo, spíše bych rád vyjádřil můj názor na toto album, které se podobá soundu Modern Talking, přesto je trochu jiné. Návrat zvuku Modern Talking? Možná nový textař, možná se Thomas rozhodl sám, že texty budou kopírovat texty Dietera Bohlena. Znát je to v každé písničce. Uslyšíte rýmy, které byly již

 • Kniha Oliver a já na pultech obchodů

  Kniha Oliver a já na pultech obchodů

  Vzpomínáte si, když jsme v červenci psali o připravované knize Oliver a já, která teprve sbírá podporu a finance na vydání? Při té příležitosti jsme vydali rozhovor s autorkou knihy Karlou Michalíkovou. V době, kdy jsme článek psali bylo zafinancováno okolo 10% potřebných prostředků a my drželi palce. aby kniha vyšla. Povedlo se a knihu

 • Jiný život vs Ztraceni ve vesmíru

  Jiný život vs Ztraceni ve vesmíru

  Kvůli druhé sérii Zaklínače jsem si zaplatil Netlix a protože manželka si tam našla seriál Koruna, našel jsem si i já zase něco pro sebe. Nejprve jsem zkouknul seriál Ztraceni ve vesmíru (Lost in space) a následně i seriál Jiný život (Another life). Nejsem sice nějaký velký fanda sci-fi vesmírných seriálů, jelikož třeba z Hvězdné

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..