Sony Walkman NW-A25 uživatelská recenze
Byl jsem dlouhodobým uživatelem přehrávače Sony Walkman A-816, který byl naprosto dokonalý, proto se bohužel neubráním srovnání obou modelů. Ani bych nový nekupoval, protože A-816 funguje stále dál úplně bezproblémově, avšak jak se postupně rozšiřuje má hudební sbírka, tak 4 GB vnitřní paměti se stalo zkrátka neúnosných.
Vybíral jsem poměrně dlouho a moje volba padla na Sony NW-A25 Walkman s 16GB interní paměti a možností rozšíření o SD kartu. A zde jsou mé dojmy z tohoto přehrávače, který sice není novinkou na trhu, ale je kompromisem mezi kvalitou a cenou, tedy aspoň z mého úhlu pohledu, kdy si nemohu dovolit dát více jak 6 tisíc korun.
Vzhled a ovládání
Vhled se mi nelíbí. Přehrávač sice vypadá moderně, ale je pitomně hranatý a moc tlustý. Ve srovnání s A816 – ano zkrátka se srovnání neubráním, protože jsem jej používal 8 nebo 9 let je to jednoznačně posun k horšímu. A to i celkovým zpracováním. Přehrávač pokud tisknu tlačítka působí dost rozvrzaně, ne tak bytelně, jak bych si představoval. Tělo by mělo být kovové, pravda je že chladí na dotek, ale nejsem si jistý, zda jde opravdu o kov…
Tím, že je příliš tlustý a hranatý se špatně nosí v kapse. Šoupátko hold není na zadní straně jako tomu bylo u A-816, ale na boku. Nevím, zda je to jen síla zvyku ale na zádech bylo lepší, navíc bylo méně vystouplé a lépe se ovládalo. Tohle jde dost ztuha, což je na jednu stranu dobře, ale je protivně vroubkované, což může být také výhoda, ale určitě bych uvítal vroubky jemnější.Jsou dost ostře řezané a při použití nepříjemně řežou.
Dále zde máme tlačítka pro ovládání hlasitosti. Tyto bych nazval normálními, jsou kolébková a stisk mají docela příjemný. Někdo MP3 přehrávači vytýkal v zahraniční recenzi, že nejde ovládat bez toho aniž byste se na přístroj dívali. No nevím, myslím, že minimálně posun skladeb lze ovládat úplně v pohodě i bez dívání se na tlačítka. To se dostáváme ke středovým tlačítkům. Ty jsou poměrně velká a snadno nahmatatelná a středové „Play“ je poměrně vystouplé, takže ovládat s nimi přehrávač není problém.
Poslední dvě tlačítka jsou pro procházení voleb. Tyto jsou nejvíce nepovedené. Nelíbí se mi jejich zpracování. Jsou moc úzká a špatně se mačkají. Na A-816 byla tlačítka velká a kulatá a ovládání jimi bylo špičkové. Zde to není moc pohodlné a nejde o zvyk. Levé tlačítko slouží jako zpětné a také jako tlačítko Home. Pravé zase po delším podržení přehrávač vypne a slouží pro nastavení. Potvrzovací tlačítko je Play ze středu.
Aby byl popis úplný, tak na boku je umístěn slot na MicroSD karty a na zádi dírka pro Reset. Konektor stále specifický Sony, extra široky je umístěn na spodní části stejně tak konektor na sluchátka.
Pravda je že vzhled přehrávače Sony Walkman NW-A25 působí moderně. Bohužel zde dal přednost výrobce vzhledu před praktickým použitím. Třeba vůbec jsem nepochopil navýšení tloušťky přehrávače.
Co se týká displeje má myslím 2,2 palce a není nijak důležitý, tedy pokud byste nechtěli sledovat videa, což na takovém displeji s poměrně malým ropzlišením kolem 300 pixelů stejně nebudete chtít.
Funkce
Přehrávač toho umí opravdu hodně. Řada funkcí je podmíněna využitím nebo naopak potlačením jiné funkce. Nebudu zde vypisovat asi úplně všechny ty si můžete přečíst v technické specifikaci. Vypíši ty, které používám a zmíním některé, které sice nevyužívám, ale mohli by být užitečné.
A začnu rovnou jimi. Tak například FM rádio. Pro někoho může být dost podstatná funkce, osobně nevyužívám. Další zajímavostí je digitální potlačení hluku zvané Noise Canceling, které funguje jen s podporovanými sluchátky, která však nemám, takže nemohu vyzkoušet kvalitu a říct, jak moc je funkce užitečná.
Funkce Clear Audio + si vynutí vypnutí dalších funkčí jako je ekvalizér, VPT nebo Clear Stereo. Vzhledem k tomu, že jsem nezjistil nějaké vylepšení zvuku, mám funkci vypnutou. Stejně tak nepoužívám Podcasty, takže vám o nich nic nepovím.
Využívám však funkci ekvalizéru kde je 8 přednastavených hodnot + 2 uživatelské, které lze nastavovat jako všechny ostatní v šesti pásmech, jejichž rozmezí je dost šedé a já na něj nevidím, takže vám neřeknu přesná čísla.
Přehrávač obsahuje několik druhů přehrávání a možnosti nastavení rozsahu odkud se bude přehrávat. Tím, že je podporována paměťová karta jsou zde i funkce pro práci s ní. Ale nečekejte nic extra. Krom funkce Vložení/ vyjmutí, formátu a volby zdroje dat při propojení s počítačem nic dalšího nenajdete. Ono to asi úplně stačí i když třeba kopírování z interní paměti na kartu a opačně bych možná využil.
Funkce, která se mi líbí jsou Záložky – Bookmarks. Při přehrávání nějaké písně si stiskem pravého tlačítka vyvoláte menu, kde skladu přidáte do záložek a následně můžete tuto záložku vyvolat a přehrát písně v ni uložené. Řekl bych, že jde o jistou formu Oblíbených nebo playlistu. Záložek je k dispozici celkově 5. Nenašel jsem možnosti si záložky přejmenovat.
Abyste mohli využít řádně funkci Sens Me, je ideální nejprve spustit update (přehrávač vás na to sám upozorní a řekne že jej doporučuje provést) a analýzu vašich songů. To je procedura, kdy systém přehrávače projde uložené songy, zhodnotí do jakého kanálu by se nejlépe hodily a přiřadí je tam. Tato procedura trvá v závislosti na počtu písní které máte. Mám využito cca 10 GB paměti interní bez karty a analýza trvala následně přibližně 12 minut. Po celou dobu běžel na displeji odpočet, abyste věděli, jak dlouho si ještě počkáte. průběhu procedury ji můžete kdykoliv stopnout.
Zkoušel jsem funkci použít před provedením analýzy a když jsem si zvolil denní čas Večer nebo Ráno, tak mi přehrávač vybíral klidně rychlé písničky, které by se mi večer poslouchat nelíbilo, mám rád spíše klidnější poslech. V tomto vidím ale jistou nevýhodu, jelikož funkce nemůže nikdy fungovat „Správně“ s ohledem na to, že někdo by večer rád poslouchal pomalé písně a někdo jiný by spíše preferoval rychlé.
Po provedení updatu se ještě vytváří knihovna. Následně se vytvořilo několik „složek“, které obsahují analyzované sondy. Vyzkoušel jsem režim „Relax“ V podstatě výběr songů asi souhlasil s tím, že písně byly pomalejšího relaxačního žándru. Po cca 5 písničkách jsem vyzkoušel kanál „Energetic“. První dvě písníčky byly opravdu rockové, energetické, další už méně a během cca 45 minut mi přehrávač do uší poslal asi 3 ploužáky a z toho jeden mi pustil opakovaně asi po 20 minutách. Nezlobil bych se, pokud bych měl v přehrávači 50 skladeb, ale s ohledem na to, že jich tam mám stovky mě to docela děsí, že si přehrávač nepamatuje co už hrál.
Další kanály jsem nezkoušel, tato funkce mě zkrátka nezaujala a to ani kanál, který se mění běhe denní doby. (ráno, den, večer).
Přehrávání podle stylů funguje jen pokud máte u každé písně vyplněn styl, jinak je nepoužitelné. Prakticky stále používám režim skoro old school, řekl bych, tedy výběr dle složek. Jsem rád, že tam tato funkce je a že na ní výrobce nezanevřel. Ale štve mě, že není sloučena interní paměť a karta a než se dostanete do jakékoliv složky, tak musíte nejprve volit zdroj – interní paměť či karta.(tedy jen v případě, že vyjedete až nahoru na zdroj nebo po zapnutí přehrávače po delší době, třeba po víkendu) To je dost hloupé, protože pokud budete mít tisíce písní a budete vědět, že chcete poslouchat Scorpions, pamatujete si, zda je uložen na kartě nebo v paměti přehrávače? Kartu zatím nepoužívám a stejně mě přehrávač nutí volit zdroj, i když je jen jeden. To považuji za totální nesmysl a největší chybu přehrávače. To fakt v Sony někdo vůbec nemyslel.
Ostatní funkce jako přehrávání videa, nebo prohlížení fotek uvádět nebudu, pro mě nejsou důležité a na tohle všechno poslouží velice dobře mobil, nevím, proč bych měl přehrávat videa na malém displeji s nízkým rozlišením nebo se tam dívat na fotky. Toto považuji za něco, co je naprosto zbytečné.
Další zajímavou funkcí je bluetooth- Moje A816 ještě bluetooth neměla a musím říct, že bych jej občas využil. Všechny stažené skladby jsou uloženy ve speciální složce přijatých souborů a přesunout je lze až po připojení počítače. Škoda, že přehrávač místo Video přehrávače a prohlížeče fotek nemá jednoduché funkce jako mazání skladeb nebo přesouvání, to by mě potěšilo. Takto musíte kvůli každé blbosti připojovat přehrávač kabelem k počítači a řešit přes počítač.
Zvuk
Asi každého nejvíce zajímají zvukové vlastnosti. Já měl strach, aby nebyl zvuk horší než u A816, protože na ten jsem si zvykl. Musím říct, že je malinko jiný, ale už nedokáži říct, zda je to tím, že v rámci ekvalizéru jsou hodnoty posunuty jinam, nebo zda je to čipem, který je zde jiný. Nevím, zda to dokáži přesně definovat, ale mám takový pocit, že zvuk je stále zcela lehce zastřený. Zkoušel jsem v tomto případě vypnout všechny vylepšovací hudební funkce, ale i tak mi zvuk přišel lehce zastřený, ne zkrátka úplně čistý. Líbilo by se mi ve zvuku více svěžesti, více čerstvého vánku. Zvuk je dost hutný, to ano, dost basový, pokud si jej tak budete přát, ale chybí mi tam jistá lehkost v přednesu, kterou jsem v A816 nepostrádal.
Zkrátka například klasická kytara by měla znít jasně a svěže a podle mého ucha tak nezní, chybí tam ona brilantnost a čistota. Tím ale nemyslím, že by byl slyšet šum, to určitě ne. Nejsem specialista na audio techniku, nedokážu říct, zda jde jen o mé blbé nastavení, nebo zda jsou špatné nahrávky nebo je problém jinde, to opravdu nevím. ale to je snad jediná chybka, kterou jsem našel, jinak se mi zvuk moc líbí.
Porovnal jsem zvuk například s mým mobilem Nokia Lumia 820 a to nelze srovnat. Mobil, ač prý má hrát dobře hraje přímo příšerně. Těžko říct, jak by obstál s lepšími telefony, nemám možnost porovnat, takže ani nemohou soudit. NW-24 hraje zkrátka poměrně kvalitně, což se od specializovaného MP3 přehrávače očekává.
Na závěr hodnocení zvuku doplním, že jsem hodnotil na základě poslechu se svými Boss In-Ear sluchátky. Dodávaná sluchátka jsem ani netestoval, neboť jde o špunty, které mi padají z ucha (každé nejen tyto, asi mám špatné uši nebo nešikovné ruce a neumím si sluchátka do ucha správně nacpat) Ještě doplním, že rozsah hlasitosti je perfektní, lze navolit stupně hlasitosti docela dost citlivě, což beru jako velké plus. Maximální hlasitost je dostatečná, vyzkoušel jsem jen na chvíli, nechtěl jsem aby mi odpadly uši.
Výdrž baterie
Avízováno je asi 40 hodin MP3 souborů v kuse. U souborů FLAC je to o něco méně. Já moc těmto laboratorním specifikacím nevěřím, neboť byly dosaženy na určitou hlasitost bez toho, aniž by svítil displej a podobně. Zkušenost je taková, že denně přehraji minimálně 2 hodiny na poměrně vysokou hlasitost a nabíjím jednou za týden.
Tedy minimálně 10 hodin poslechu s tím, že každou chvíli měním skladby, hlasitost a tak dále. V tomto směru je to velmi podobné jako u Sony A816, který jsem i po 7 letech denního provozu nabíjel 1x týdně. Myslím, že pokud nechám MP3 přehrávač hrát na nižší hlasitost tak možná i 30 hodin hrát bude.
Shrnutí
Celkově pokud bych měl nákup MP3 přehrávače shrnout, nebyla to chyba. Myslím, že cenu, kterou za něj zaplatíte dostanete odpovídající zboží. Na můj vkus je přehrávač moc tlustý a má zbytečné funkce, které bych raději zaměnil za jiné, které nemá. Zvuk je poměrně dobrý, jen by mohl být lehčí a svěžejší. to ale všechno jsou řekneme drobné výtky, protože přehrávač se zkrátka povedl, i když osobně mám raději Walkman Sony A816. Asi síla zvyku,
Klady
Poměrně dobré dílenské zpracování
Kvalitní basy a středy
Moderní vzhled
Možnost rozšíření paměti o MicroSD karty
Bluetooth
Záložky
Možnost nastavení vlastního ekvalizéru
FM rádio
Zápory
Tloušťka MP3 přehrávače
Hrany MP3 přehrávače – v kapse jsou nwepříjemně ostré ani se ideálně nedrží
Nutno volit mezi interní pamětí a kartou a to i v případě, kdy karta není vložena
Ve zvukovém projevu postrádám lehkost a svěžest
Stále netypický USB konektor
1 Comment
ohněta11
Doporučuji hrany obrousit pilníkem