|  |  | 

Film Kultura

Terry Goodkind – Třetí Králoství – recenze

Po přečtení Třetího království mám pocit, že Terry Goodkind vytěžil z této série již dříve maximum a toto už je něco, co píše jen proto, aby ze ságy vyždímal ještě maximum peněz co jde. Neříkám, že se mi kniha nelíbila, ale je to natahované podobně uměle jako se tvůrci filmového Hobita snažili natáhnout jednu knihy na tři předlouhé filmy. Pojďme se podívat na Třetí království trochu podrobněji.

Hektolitry krve – zbytečně

Terry Goodkind zakomponoval do svého světa celé hordy téměř nemyslících primitivních lidí jen proto, aby je je po cestě mohl Richard masakrovat po stovkách, možná tisících. Ve finále jsou z toho hektolitry krve a hromady mrtvých těl válejících se úplně všude a myslím, že v konečném důsledku to vyzní velice jednoduše. Co by autor nechával Richarda řešit nějaký složitý úkol jako třeba zlomit nějaké kouzlo, když prostě může Richard vytáhnout meč a kosit primitivní lidi, kteří si ho chtějí dát ke svačině, nemají žádné zbraně, jen ruce a zuby? Neříkám, i kouzla zde budou a sám Richard žije mezi světem živých a mrtvých stejně jako jeho žena Kahlan.

Tato část je dost slabá. Samozřejmě Richard nemá v danou chvíli na vybranou a může si vybrat buď zabíjet nebo být zabit, ale myslím, že jej autor do takové situace přivedl zcela zbytečně.

Povstání z mrtvých

Pozor, spojler, pokud nechcete vědět ani kousek děje, tak tento odstavec přeskočte. Pro ty ostatní prozradím, že Opat přivede zpět k životu mrtvého císaře, který vládl před tisíci lety. Oživovat mrtvé by jistě bylo zajímavé třeba na začátku série nebo uprostřed klidně, ale u 14 svazku je to opět další umělé natahování děje. Císař je mrtev, ať žije znovu vzkříšený císař. Začíná to být nuda. To by se za chvíli mohl objevit klidně opět Darken Rahl a třeba už jednou zabité Sestry Temnoty. Pak by je mohl Richard zabít a o dvě knihy později by je někdo mohl opět vzkřísit.
Ne, takhle to dál nepůjde. I přestože Richarda, Kahlan, Zeda, Caru, Bena a všechny ostatní mám rád, je třeba ukončit jejich příběh a nechat je šťastně žít až do konce jejich dnů a začít příběh zcela nový.

mde

Autor bohužel také jede podle klasického zaběhnutého scénáře, což není výtka tomuto dílu, který už v podstatě navazuje na děj z předchozího, ale celková. Richard a Kahlan si spolu krásně žijí v Paláci lidu, ale vždy se stane nějaká událost, která je donutí rozdělit se a obávat se o život toho druhého. Proč pro změnu nezachraňují třeba caru ze smrtelných drápů nějakého tyrana nebo čaroděje? Proč se nemůže stát něco, co člověk opravdu nečeká?

Snad již brzy konec série

Richard poznává nové lidi, odhaluje nová tajemství a kniha je svým způsobem pořád zajímavá a stále vás zajímá co bude dál? Zajímá vás to s téměř pořád stejnou intenzitou jako po prvním dílu, ale tato intenzita poměrně klesá. Já ovšem nesnesu nedočtenou sérii, takže budu muset koupit všechny díly, které ještě Terry vydá, ale doufám, že už přemýšlí nad kompletním koncem.to mě čekají ještě tři díly Oddělené duše, Válečné srdce a než to přečtu jistě brzy bude i Paní smrt, ale je to již opravdu konec? A to ještě zcela mimo sérii je kniha Pravidlo devítek, kterou se chystám samozřejmě také koupit a přečíst, ale až časem.

Neberte to tak prosím, že jsem pošlapal Richarda, Kahlan a jejich přátele. Jsem fanouškem této ságy od prvních stran Prvního čarodějova pravidla a ač některé díly byly slabší stále jsem knihu hltal plnými doušky a i poslední Třetí království jsem přečetl také jedním dechem, ale znáte to pravidlo. Čeho je moc…

terry-goodkind-treti-kralostvi-recenze

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Ve při – to mě dostalo

  Ve při – to mě dostalo

  Nejsem příznivcem dramat. Připadají mi nudná. Ve při jsou jiní, je to taková tragikomedie nebo možná jen akční drama a něco, co mě dostalo fakt na kolena po dlouhé době. Tohle jsem si dal na dva večery, pak jsem seděl odbouraný a nebyl schopen ničeho. O čem to je Znáte mě, nechci prozrazovat příběh, takže

 • The Last of us – zombí post apo

  The Last of us – zombí post apo

  Internetem i seriálovou scénou nyní cloumá nový seriál vysílaný na HBO max na motivy hry se stejnojmenným názvem The Last of us. Já jsem hru hrál a hodně se mi líbila, dvojku jsem už však nehrál neboť jsem už neměl konzoli a nyní jsem byl tedy docela zvědavý na seriál. Ač normálně mám jen Netflix,

 • Wednesday je po dlouhé době skvělý seriál

  Wednesday je po dlouhé době skvělý seriál

  Poslední dobou mě produkce Netlixu moc nenadchla a na to, abych si platil Amazon, Walt Disney a HBO nemám, takže jsem zvláště závislý na tom, co na Netlixu vydají. Seriál Wednesday jsme měli s manželkou za tři dny shlédnutý, po dlouhé době fakt super seroš. Ne aby ses pousmála Opět to bude bez spojlerů, ale

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..