Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood
O tomto projektu, který mi připomíná Fingood vím už nějakou dobu, ale trvalo mi docela dlouho, než jsem se rozhoupal se do něj namočit. Nakonec mě k tomu vedla jedna věc na kterou jsem si stěžoval už v mém ročním přehledu. Úroky z Fingood jsem si totiž nechal posílat na běžný účet a tam jsem je prostě utratil jako běžné peníze. Obrovská chyba, kterou jsem ale nedokázal za celý rok vyřešit a něco s ní udělat.
To se ale ne konci minulého roku změnilo a peníze jsem začal odkládat na samostatný účet. A nyní, k těmto penězům stačí jen něco přidat a peníze poslat na Investown a pomaličku rozjet investice také tam.
Proč jsem se rozhodl pro Investown
Jeden z důvodů, proč Investown je diverzifikace. Vím, že obě platformy dělají v podstatě to stejné, ale každá k nemovitostem a obecně projektům přistupuje jinak. Každý platforma se dívá na projekty jiným pohledem a co by vzala jedna nevzala by druhá.
Já z mého pohledu nedokážu posoudit, která to dělá lépe a která hůře a je otázkou, zda to lze říct i takto obecně. Podle mě je tam hodně faktorů na kterých záleží a možná to v některých případech bude hodně individuální. Pro mě jako investora je důležité, že pokud by jedna z platforem pravidla uvolnila a projekty začaly být k ohrožení a firmy by přestaly splácet, bude tady druhá platforma, které se snad podaří udržet klienty v platební schopnosti, třeba tím, že mají lépe půjčku zajištěnou nebo je na začátku zkrátka lépe odhadly.
Sám se při investicích řídím LTV – tedy poměrem půjčky k reálné hodnotě nemovitosti, což je ale nyní obtížné, protože se nemovitostní trh docela rozpohyboval finančně směrem dolů a těžko říct, jak bude vypadat za rok, za dva. Podle mě ten pokles, který nyní byl už nebude prohlouben výrazně níže a ceny se na nějakou dobu stabilizují, ale kdo ví.
Je jasné, že naopak diverzifikace není v tom, že by každá z platforem dělala něco jiného. V tomto ohledu dost riskuji a pokud by přišla nějaká opravdu velká krize na trh s nemovitostmi, mohly by se do problémů dostat projekty z obou platforem, což by mohl být problém. Jsem si toho vědom a možná si jednou budu rvát vlasy, přesto jsem do toho šel, neboť věřím, že poptávka po bytech bude pořád. Nyní se již pojďme podívat na platformu jako takovou.
Poznámka k článku: Nejde o kompeltní recenzi platformy, spíše o první dojmy, proto zde nezmiňuji možnosti bonusového programu atd.
Platforma se mi nelíbí
Na rovinu musím říct, že se mi nelíbí, jak je platforma udělána a to jak ta webová, tak mobilní. Chybí mi tam strašná spousta pro mě důležitých informací. Schválně píšu pro mě, protože někomu jinému nemusí takové informace připadat důležité. A co třeba mi chybí?
Tak například bych rád viděl, kdy mají firmy pro daný měsíc datum splatnosti, jaká by měla být splátka a kdy skutečně dorazila a v jaké výši. Zkrátka takový splátkový kalendář by se mi fakt líbil. Fingood jej má jen o trochu lépe provedený než Investown, ale ani tam to není žádná sláva. Myslím, že by se obě firmy měly mrkout na Zonky, kde to bylo fakt dobrý.
Jediné, co na Investown zjistíte je přehled nemovitostí do kterých máte zainvestováno a kolik vám to vyneslo.
Očekával bych tedy, že aspoň v přehledu transakcí v peněžence se dozvím více, bohužel ani zde to není o moc lepší. Zjistíte sice, že vám nějaké úroky dorazily, ale zda jsou v plné výši a vůbec vlastně ke které investici patří nezjistíte.
Píši zde o úrocích, což jsem už trošku přeběhl dobu, protože než do projektu zainvestujete, potřebujete o něm něco vědět. Těch informací je podle mě docela dost, ale třeba Fingood přikládá výsledky analýzy a znalecký posudek. Ne že bych ty dokumenty někdy četl, ale i kdyby ano, nedokážu posoudit, zda je analýza i posudek kvalitní a relevantní, ale zkrátka dodává mi to (možná falešnou) větší důvěru než jen důvod, proč se Investown rozhodl do půjčky jít.
Chybí mi statistiky
Kolik jsem celkově investoval, kolik se vrátilo, kolik se ještě má vrátit, jaké jsou očekávané úroky, jaké zaplacené úroky, kolik je z toho v prodlení, informace, kdy se má moje jistina vrátit na účet (peněženku) abych si mohl plánovat co s penězi dál. Tohle vše mám na Fingood přehledně k dispozici. Na Investown bohužel nic takového zatím není.
Píši zatím, neboť je Investown start up a platforma se vyvíjí, přidávají se nové funkce atd. A zatím nemám zainvestováno tolik, aby mě to trápilo. Mé 4 tisíce fakt asi zatím nemusím řešit.
Investice od 500 Kč nebo také od 10 tisíc
Co mě ale trápí mnohem více je to, že se platforma na začátku chlubila tím, že investice je možná od 500 Kč. Tomu tak opravdu je, ale v poslední době jen u velmi málo projektů. Poslední projekty, které byly k dispozici jsou od 5000 až od 10 tisíc korun. Pro mnoho investorů to samozřejmě není žádný problém, ale já jsem čočkař a mám rád diverzifikaci, takže pěkně po tisícovce do jednoho projektu je za mě ideální. (Na Fingood jsem to z počátku neudělal a mám zainvestováno 10 i 20 tisíc v jednom projektu. díky bohu zatím splácejí).
Chápu ty důvody, žádají se miliony a investorů není tolik, aby mohly investovat třeba jen litr. Na druhou stranu nevěřím třeba těm projektům natolik, zvlášť v dnešní době, abych do jednoho projektu narval 10 litrů. Jsem obyčejný zaměstnanec, který splácí hypotéku, živí rodinu s dítětem a zkrátka představa investice 10 tisíc do jednoho projektu pro mě není ideální. Navíc by znamenala, že nemohu třeba každý měsíc investovat tisíc korun do jednoho projektu, ale musel bych 10 měsíců spořit, abych pak do jednoho projektu mohl investovat.
Bohužel i v přehledu investic schází podstatná informace – od kolika peněž lze investovat. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby to bylo pro všechny projekty stejné a nemusel jsem tohle řešit. Z počátku to tak bylo, ale teď je to u každého projektu jinak.
Peněženka – být či nebýt
Na Fingoodu peněženku nemají a z jedné strany velmi oceňuji to, že nemusím když chci investovat do projektu posílat peníze předem, ale pošlu je až když vím, že je projekt zainvestovaný. Do té doby jde jen o příslib a mám peníze u sebe k dispozici. Nevýhodou je pak to, že úroky jsou vypláceny na účet a jak jsem psal výše, v podstatě si toho na běžném účtu ani nevšimnete, takže je pak nevidíte nikde pohromadě a nelze tak snadno peníze z úroků opět otočit do investice.
Investown peněženku má, je tam potřeba nahrát peníze a pak čekat na investice, kterých nebylo minulý rok mnoho, takže tam někdy peníze ležely několik týdnů neúročené ladem a čekaly na investici. A to se mi prostě nelíbí. Na stranu druhou vám úroky přijdou do peněženky a vy je pak můžete použít pro financování dalšího projektu. Nerozkutálí se někam jinam.
Líbila by se mi hybridní možnost, peníze na investici posílat až po zainvestování, ale úroky vyplácet do peněženky. ono to asi nejde právně udělat, ale kdyby to šlo a někdo by s tím přišel třeba jako s možnou volbou bylo by to super.
Celkové shrnutí
Ještě jsem nenapsal o tom, že projekty na Investown jsou s nižší úrokovou než na Fingood, a to cca o nezanedbatelných 3%, což je opravdu dost. Mě to osobně nevadí, protože je to pro mě důležitější diverzifikace platforem, ale pro někoho by to mohl být jeden z rozhodovacích faktorů.
Celkově jsem chtěl do Investown investovat cca tisíc korun měsíčně, ale těch investic, kde bych mohl tuto tisícovku investovat není tolik a mám obavu, aby mé peníze neležely zbytečně na platformě bez užitku a bez výdělku.
Investown má před sebou hodně dlouhou cestu, co kde zlepšovat a je otázkou, zda se kdy dostane na úroveň Fingood. Plány mají velkolepé, ale zatím je to pro mě dost okrajová záležitost.
Co si o platformě Investown myslíte vy? Napište mi do komentářů váš názor.
POST YOUR COMMENTS