|  | 

Cestování

Tip na výlet: Prachovské skály

Krásná krajina plná historie, neuvěřitelných panoramat a krásných procházek, to jsou Prachovské skály.

Do Prachovských skal je nejlepší vydat se v tomto období, jelikož není v plném proudu turistická sezona. Prachovské skály jsou přístupné veřejnosti od 1. dubna do 30. října.

Když se řekne Prachovské skály, tak si člověk představí krásné pískovcové skalní město na jižním okraji Českého Ráje, ve kterém můžeme vidět nespočet roklí, strží, vyhlídek, pískovcových věží a dohromady jako celek vytvářejí Prachovské skály významný turistický objekt, který se stal již od roku 1933 státní přírodní rezervací.

Dějiny od 13 století

Málokdo ale už ví, že Prachovské skály mají bohatou historickou minulost, dějiny se zde začali psát již od poloviny 13. století, kdy král Přemysl Otakar I vybudoval na jednom z čedičových vrcholů hrad Veliš a založil tak Velišské panství. O pár desítek let zde vznikají osady s velmi rušným životem. Ale jak to už bývá, války mezi královstvími osady Prachovské skály jsou krsným místem k návštěvěv Prachovských skalách zničily a novému rozkvětu se jim dostalo až v 17. století. Turistického a horolezeckého rozmachu se dočkali až v moderní době.

Jak se do Prachovských skal dostat? Na to je jednoduchá odpověď. Je tu hodně cest, turistických tras, cyklotras, kterými se do Prachovských skal dostat, dokonce do Prachovských skal jede autobus, asi 4 km od skal je i vlakové nádraží. Stěžejním výchozím bodem je pohádkové město Jičín.  Já jela autem z Prahy přes Mladou Boleslav, Jičín a Prachov.  Cesta ubíhala rychle. Z Prahy je to asi hodina cesty, přesněji řečeno necelých 100 km a musím podotknout, že cesta k Prachovským skalám je velmi dobře značena, takže i při mém orientačním (ne)smyslu, jsem na cílové místo trefila velmi dobře. Nejlepší je zaparkovat u turistické chaty Prachov, odkud začínají i turistické cesty po Prachovských skalách. Je tu sympatické a prostorné parkoviště, kde člověk nemá problém zaparkovat.

Když jsem si kupovala vstupenku do Prachovských skal a vstoupila hlavní bránou, měla jsem se rozhodnout, kterým okruhem se vydám. Jsou zde dva okruhy. Malý a Velký okruh. Malý okruh je méně náročná trasa, je velká asi jen 1,5 km a jsou zde dvě vyhlídky a pouze jedno stoupání. Já zvolila Velký okruh, je sice náročnější a delší, ale nachází se zde nádherných 8 z celkových 13 vyhlídek. Jen podotknu, že tyto vyhlídky zde vybudovala turistická organizace v Prachovských skalách a díky této organizaci má člověk Prachovské skály a vlastně skoro celý Český Ráj jak na dlani. Úchvatné pohledy a množství panoramat, které se nám zde rozprostírají, stojí za výlet sem.

8 nádherných vyhlídek

První vyhlídka, na kterou jsem narazila při vstupu do Prachovských skal je vyhlídka Křižkovského sboru, je tu nádherný výhled na vrch Kumburk se zříceninou hradu, a dole v údolí na nás probleskují Jinolické rybníky. Pokud nám počasí přeje a je jasno, jsou v dálce vidět Krkonoše a Trosky. Nejednoho fotografa tato vyhlídka nenechá chladným stejně jako mě.

Při cestě k dalším vyhlídkám, ve své podstatě má své každá své kouzlo, bych nerada opomněla na vyhlídku Míru, která mi poskytla jeden z nejhezčích rozhledů na velké území Skalního města, jeho dominanty v podobě pískovcových věží, kopulí, trhlin a údolí mi před zraky utvrdily v tom, že Prachovské skály jsou krásnou hříčkou přírody.

Při pokračování v cestě jsem se dostala na Hlaholskou vyhlídku, tak právě u této vyhlídky jsem dosáhla nejvyššího bodu v celých Prachovských skalách a to 460 m.n.m. Dále jsem potkala Rumcajsovu a Hakenovu vyhlídku, škoda jen, že z těchto vyhlídek vidím špatně na Krkavčí skály, matička příroda si řekla, že zrovna zde porostou stromy, ale i tak člověk vidí úchvatný pohled před sebou.

Prachovské skály jsou krsným místem k návštěvěV neposlední řadě bych zde chtěla zmínit trošku odlišnou vyhlídku od všech ostatních. Nedívám se zde na Prachovské skály, ale na okolí plné lesů, které tvoří dominantu Českého Ráje, tuto malebnou krajinu lze vidět z vyhlídky Ervínův hrad.

Závěrem bych chtěla říci, že je to nádherná přírodní ukázka toho, co vše dokáže příroda od Druhohor, usazováním pískovců na dně druhohorního moře a činností vody a větru za nespočet milionů let, a to vše příroda utvářela do dnešní podoby, abychom si ji mohli užívat při výletě do Prachovských skal v Českém Ráji, strávit zde krásný den a jet domů příjemně unaveni.

tip-na-vylet-prachovske-skaly

ABOUT THE AUTHOR

Související články

  • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

  • Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Poslední celý den v Bangkoku jsme věnovali prohlídce chrámů. Chtěli jsme podle plánu navštívit kromě Wat Pho a Wat Arun i další chrámy a také královský palác, ale zkrátka by toho na jeden den bylo moc a myslím, že by nám to pak všechno splývalo dohromady. Královská palác mě mrzí docela, ale snad se ještě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..