|  |  | 

Cestování Výlety

Znojmo se svým historickým centrem nad řekou Dyjí

Už jsme se za památkami podívali do několika měst, ale zatím žádné nemělo tak bohatou historii a tolik památek, jako Znojmo. Asi pětatřicetitisícové město na jihu Moravy až u samotných rakouských hranic se tyčí nad kaňonem řeky Dyje a dodnes jsou v něm patrné známky velmi dávného osídlení. Mnoho ze zmiňovaných památek se dochovalo v dobrém stavu a jsou ozdobou města. Mezi nejvýznamnější se řadí jisto jistě rotunda St. Kateřiny stojící v areálu Znojemského hradu. Samotné město Znojmo je pak městskou památkovou rezervací a skrývá uvnitř zástavby podstatně více památek, než kolik si jich představíme my.

Rotunda sv. Kateřiny

Rotunda svaté Kateřiny je velmi známou stavbou a pro památkáře je neocenitelnou kronikou zadržující v sobě nespočet důležitých informací. Samotná rotunda není nikterak vzácná, na Moravě je jich celá řada. Raritou jsou ale její perfektně zachovalé nástěnné malby z roku 1134. Takové jsou vzácné dokonce v evropském měřítku. Malby byly zhotoveny pravděpodobně při příležitosti svatby Konráda II. Znojemského s Marií Srbskou.

Stavba stojí na místě, které bylo podle archeologických nálezů obýváno již v době bronzové. Tehdy tu vzniklo také hradiště strážící nedaleký brod přes řeku Dyji. V jeho areálu byla zbudována neznámá okrouhlá stavba, na jejíchž základech stojí dnešní rotunda. Snad zásahem božím zvládla rotunda i takové funkce, jako jsou výčepna piva, taneční sál, košíkářská dílna a chlév. To z ní totiž dokázali udělat lidé od 18. století až do pádu komunizmu.

Radniční věž

Dominantou města ale není rotunda, nýbrž radniční věž, která se řadí k nejvýznamnějším gotickým4980592878_011b772e59_b stavbám v celé ČR. Její výstavba byla realizována mezi lety 1445-48. Věž převyšuje okolní terén o 80 metrů a je opatřena dokonce celoročně otevřeným vyhlídkovým ochozem. Je postavena na místě původní staré radnice, která i se svou věží vyhořela roku 114 při rozsáhlém požáru. Nově proto byla postavena věž i radnice jako dvě samostatné stavby k sobě přiléhající.

Znojemské podzemí

Nezmínit v tomto článku znojemské podzemí by bylo obrovskou chybou. Jedná se totiž o největší podzemní systém chodeb a sklepů v celé České republice, který měří neuvěřitelných 27 kilometrů a má čtyři patra.

Začátek budování podzemních chodeb se zasazuje do přelomu 14. a 15. století, kdy bylo město Znojmo na vrcholu svého rozvoje. V té době bylo ve Znojmě mnoho kamenných domů opatřených sklepy, které byly následně nepravidelně propojovány. Jejich využití bylo různé. Ve Znojmě se předpokládá, že stálá teplota ve sklepech a chodbách byla využívána ke skladování sudů s vínem či pivem a jiných hospodářských produktů. Obvykle se takovéto systémy chodeb využívají také k uložení nerostných rud, ale na tyto bylo znojemské okolí chudé. Obyvatelům pak spleť chodeb výborně posloužila v neklidných dobách, kdy se mohli před nepřítelem bezpečně ukrýt. V podzemí se dalo dokonce i vařit a topit, jelikož bylo poměrně častým jevem napojení kouřovodů na komíny v domech. Nepřátelé tak vtrhli do domu, ze kterého stoupal dým, ale nikoho v něm nenašli.

 

znojmo-se-svym-historickym-centrem-nad-rekou-dyji

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

  • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

  • Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Poslední celý den v Bangkoku jsme věnovali prohlídce chrámů. Chtěli jsme podle plánu navštívit kromě Wat Pho a Wat Arun i další chrámy a také královský palác, ale zkrátka by toho na jeden den bylo moc a myslím, že by nám to pak všechno splývalo dohromady. Královská palác mě mrzí docela, ale snad se ještě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..