|  | 

Finance

Zonky – Inventura dosavadních investic a vyhlídky na rok 2017

Nejvyšší čas udělat krátké zhodnocení investic na Zonky od začátku mého investování, což byl cca říjen 2015 po současnost. Donedávna jsem se mohl chlubit tím, že jsou půjčky spláceny řádně, maximálně v nějakým týdenním nebo 14 denním zpožděním, ale to již není pravda.

Vždycky se někdo najde, aneb první insolvence je na světě

Chápu, že se může člověk, který si půjčí na Zonky, anebo úplně jinde je jedno kde dostat do situace, kdy zkrátka jsou okolnosti proti němu a nemůže zkrátka splácet své závazky. Sám mám 3 hypotéky, spotřebitelských úvěr na Zonky kde jsem refinancoval svůj původní úvěr od Zuno banky a nedávno jsem konečně platil debilní kartu od Cetelemu na kterou sáhnu vždy, když se něco podělá, protože nemám našetřeno téměř nic na krizové situace.

Takže chápu, že se někdo může snadno dostat do kolotoče dluhů a když se pak něco podělá jako v případě  dlužníka na Zonky, kdy mu zaměstnavatel v zahraničí zkrátka nevyplatí mzdu, tak už není úniku. No a je na světě první insolvence. Já jsem do této půjčky vložil 400 korun, splaceno bylo zatím asi 60 korun včetně úroků, takže mě nezaplacení takové půjčky nepřivede na buben, jenže asi každý investor a zvlášť takový, který má investice jako formu spoření a neinvestuje mnoho zkrátka neocení, když se něco takového stane. Nejsem z toho nadšený, jelikož můj výdělek na zisku, který momentálně činí 1673 korun se rázem o cca 400 Kč snížil a to už se mi nelíbí.

Představte si, že toto je pouze jeden dlužník, který se do takového problému dostal. Momentálně mám investováno do 79 aktivních půjček (4 už jsou zcela splacené, bohužel předčasně .-)) Z těchto 79 půjček, kdyby se problém opakoval ještě třeba u třech dlužníků, tak z mého výdělku nezůstane nic.

Zatím to vypadá dobře

To jsou pesimistické názory ovlivněné první insolvencí, avšak nemyslím si, že by tento negativní trend nějak pokračoval, protože až na tuhle jednu insolvenci a jednu půjčku, která je aktuálně cca 14 dní po splatnosti zatím je vše splaceno včas, nebo s minimálním zpožděním.

Avšak nyní se ukázalo jako velmi rozumné, dělit své investice po menších částkách do více půjček. Kdybych to této půjčky, která skončí insolvencí investoval např. 1600 Kč, tak bych v podstatě prodělal celý svůj dosavadní zisk a to už by mě téměř od investování do lidí odradilo. Naštěstí však ostatní půjčky fungují a vydělávají peníze dále. Líbí se mi, že peníze pracují na tom, aby se zhodnotily ve dne v noci a to i když spím nebo jsem na dovolené. Jen je škoda, že těch peněz na zhodnocení není více. Čím bych více investoval, tím by peníze vydělaly více peněz, ale samozřejmě by se i zvýšilo riziko ztráty.

Kolik jsem půjčil?

Zatím jsem zájemcům o půjčky na Zonky půjčil něco přes 32 tisíc a vrátilo se mi doposud téměř 7 tisíc korun, které jsem ale ihned investoval znova. Měsíčně očekávám od dlužníků cca 750 Kč. Tato částka je přibližně polovinou mého cíle. Jakmile dosáhnu na 1500 Kč, přestanu investovat vlastní peníze a budu točit jen ty peníze, které se mi od investorů vrátí. To však bude ještě cca 3 roky trvat, pokud tedy nevložím nějakou větší částku jako jsem učinil minulý rok, kdy jsem vybral Investiční spoření od Consequ, které mi za poslední dobu vydělalo necelých 50 halířů, což překročilo vrchol mé trpělivosti, peníze jsem vybral a raději investoval do Zonky, Mintosu a Twina.

Investici dle rizikových kategorií můžete vidět na přiloženém obrázku, nechce se mi zcela rozepisovat.. Snažím se portfolio deverzifikovat, ale myslím, že jsem stejně hodně agresivní se zaměřením na zisk s vyšším rizikem ztráty. Jinými slovy investice do půjček v úrokem 5 ,9% na 84 měsíců pro mě není moc lákavou představou a i když mám půjčky s těmto procenty zahrnuty se svém portfoliu snažím se, aby doba splácení byla do 60 měsíců maximálně.

zonky_2017

Pár slov k Zonky

Zonky jako platforma – a tím myslím grafické provedení a informace, které mám k dispozici se mi z počátku líbila. Poté Zonky představil nový design a nové funkce, jenže to už je pár měsíců zpět a nic se nestalo a mě najednou hrozně některé funkce chybí. Rád bych se podíval třebas na konkrétní platby konkrétních dlužníků, kdy a jak platili. Chtěl bych vidět daleko více informací, které zkrátka nemám k dispozici. Je to velká škoda, že se vývoj z mého pohledu zastavil. On se jistě nezastavil a je jasné, že po d pokličkou se již jistě vaří velké změny, ale myslím, že by vývoj mohl být rychlejší, nebo aspoň změny nasazovat postupně, aby bylo vidět, že se něco děje.

Nezlepšila se ani situace stran půjček. Domnívám se, že český trh není tak velký, aby se kdy poptávka zlepšila natolik, aby půjčky s úrokem 10,9% byly k dispozici běžně déle než 2 minuty od jejich zveřejnění na tržišti.  Chápu Zonkyho, že nepůjčuje každému, to je pro nás inveastory jen a jen dobře, ale na druhou stranu, pokud nejsem zrovna u počítače a nepřijde mi push notifikace na kterou ihned kliknu a když mám štěstí, tak to ještě stihnu, tak na dobrou půjčku, respektive zajímavou půjčku nenarazíte. A co je fakt velká škoda, protože tenhle boj o dobrou půjčku mě zkrátka moc nebere.

Situace se tak paradoxně zlepšila jen před vánoci, kdy na tržišti bylo několik volně dostupných půjček ratingu „A“ a dokonce po několik dnů i „B“. Jenže pokud nemáte dost financí, tak so zrovna před vánoci nelze dovolit investovat větší obnos peněz, což znamená, že jsem investoval jen do několika málo.

Co od Zonkyho očekávám v tomto roce?

Prakticky nic moc nového asi nebude. Auto investor očekávat nelze při současném stavu půjček. Slibovaného vylepšení se možná letos  dočkáme, jsem na něj velmi zvědavý. Koncem loňského roku se postupně velmi pomalu začaly zvedat úrokové sazby u hypoték. Jsem zvědav, zda se tento trend přenese i do spotřebitelských úvěrů a potažmo na Zonky. Nemyslím tím, že by začal pro své klienty nabízet vyšší úrokové sazby, spíše, pokud dojde ke zvýšení v bankách, tak by klienti mohli začít migrovat k Zonkymu, což by mohlo přinést další půjčky. Jak moc zajímavé je však otázkou.

Neočekávám ani příliš velký nárůst nesplacených půjček, myslím, že by se to mohlo pohybovat v kolejích loňských, ale je mi jasné, že další dlužníci budou přibývat, jelikož postupně navyšuji i počet půjček do kterých investuji. Bylo by krásné, pokud bych se spletl, ale idealizovat si něco není úplně můj styl, život mě naučil koukat se na věci reálně. Přílišný optimismus stejně jako pesimismus může být na škodu. Někdo namítne, že právě být realistou je na škodu a nikdy by nedosáhl svých výsledků, kdyby nebyl snílkem a optimistou. Je to možná pravda, ale tohle  bohužel neumí. Nicméně to jsem trochu odbočil.

Můj cíl na Zonky pro rok 2017

Mým cílem je navýšit investice na Zonkym za rok 2017 o 20 tisíc korun, uvidíme, jak moc se tento cíl podaří splnit, ale věřím v něj, jelikož investuji pravidelně každý měsíc + se mi každý měsíc vrací částka, která bude narůstat neměl by tento cíl být nesplnitelný. Navýšením o 20 tisíc korun by znamenalo přiblížení se hranice 1500 Kč, o které jsem psal výše.

Tolik v kostce. Nezapomeňte na daně, už budu tento rok platit daň z 34 vydělaných korun .-) Všem ostatním investorům i těm, co se teprve na investice chystají přeji mnoho úspěchů a šťastnou ruku při výběru půjček.  

zonky-inventura-dosavadnich-investic-a-vyhlidky-na-rok-2017

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  O tomto projektu, který mi připomíná Fingood vím už nějakou dobu, ale trvalo mi docela dlouho, než jsem se rozhoupal se do něj namočit. Nakonec mě k tomu vedla jedna věc na kterou jsem si stěžoval už v mém ročním přehledu. Úroky z Fingood jsem si totiž nechal posílat na běžný účet a tam jsem

 • Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

  Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

  Hmm, koukám na úvodník z minulého roku, kde se zmiňuji o tom, jak to rychle uběhlo. Letos, pokud je to vůbec možné uběhl ten čas od loňského listopadu do konce letošního října ještě rychleji. A že to byl divoký rok. Opět toho bude hodně, tak si raději na to uvařte kafe. Mimochodem začíná mě děsit,

 • Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Po delší době zase nějaký článek že? No hurá. ale pozitivní moc nebude. Mé kompletní portfolio u Proplat.to v hodnotě téměř 40 tisíc je celé po splatnosti. What the fuck? Jak se to sakra stalo? Tento obrázek vám o stavu mého portfolia řekne více než tisíc slov. Investoval jsem přes investiční automat, který v době,

1 Comment

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..