|  | 

Finance

Zonky Rentiér, aneb vám trochu, nám hodně

Nová služba Zonky Rentiér nabízí za vaši investovanou částku negarantovaný zisk 4,4% a výplatu měsíčně. Podíval jsem se na službu Rentiér podrobněji a nelíbí se mi, hned se dozvíte proč.

Co je Rentiér od Zonky?

Nejprve je potřeba napsat o co jde. Do Zonky pošlete peníze, nejméně 50 tisíc korun, řeknete si, na jak dlouho chcete své peníze zhodnocovat a zda si přejete vydělané peníze reinvestovat, nebo je měsíčně vyplácet jako rentu. Tolik v kostce o službě Rentiér.

Jako investiční fondy

Ten, kdo investuje do investičních smíšených fondů ví, že mnohdy platí nějaký vstupní poplatek a někdy to jde i bez vstupního poplatku – třeba ING fondy. Dále platíte poplatky za správu a nějaké výstupní poplatky. Poplatky za poplatky, klasika.

Rentiér od Zonky funguje stejně. Vstupní poplatek je 1,9% a následně ještě roční poplatek 1,5% za správu. Žádné skryté poplatky, píšou na Zonky webu. Ano, žádné další již nikoliv, ale ono i tak je jich dost že? Samozřejmě chápu, že i přes tunu automatů, které tam budou mít nasazeny na rozinvestování částek do jednotlivých půjček na to musí někdo dohlížet, automaty přenastavovat, vyhodnocovat rizika, hlídat, jak to funguje. Na to by asi měl sloužit ten roční poplatek za správu, ale sakra proč ten vstupní?

Jakože platím za to, abych někam investoval své peníze s negarantovaným výnosem? Pochopil bych, kdyby byl garantovaný výnos aspoň do nějaké částky, třeba 3%, nebo tak, ale absolutně bez garance? Za co potom mám tento poplatek platit? Za to, aby PPF fondy bohatly hodně a investor jen trošku, když už to dobře půjde. Nebo aby investor nebohatl vůbec, ale PPF fondy bohatly pořád, vždy mají peněz málo. Ten Kellner je fakt nenažranej 🙂

Možná jsem nyní trochu zaujatý, proti této službě, ale do teď jsem měl Zonky rád i přes jejich opravdu debilní poplatky, které investor musí platit, přestože už berou 2% od dlužníků. Ale tohle mě už fakt naštvalo a vytočilo do běla, byť mi to může být jedno, protože se možná rentiérem stanu, ale nikdy ne s touto službou.

Když se o své portfolio starám sám

Ano, první a oprávněný argument je, že službu nemusím chtít, že mi ji nikdo nenabízí, a že je pro lidi, kteří mají dost svých úspor a chtějí je bez starostí zhodnotit bez toho, aby koukali kolik je poplatek a kolik ročně za správu. Fajn, najde se určitě takových lidí mnoho a ještě více a věřím, že výnos určitě bude min. těch 4,4%, které avízují.

Aby ne, o své portofolio se starám sám a jsem na průměru před zdaněním 5,77%. Věřím, že i pro spoustu lidí to bude něco, na co konečně čekali, protože se třeba bojí investic do fondů a tohle jim přijde lepší. Pokud bych měl nyní volných třeba 500 tisíc spíše bych je investoval do nemovitostních fondů, kde mám těch 4,5% s podstatně nižším rizikem ale to je nyní asi celkem jedno.

Četl jsem podmínky této služby a po 20 minutách jsem se do toho tak zamotal, že jsem nevěděl , zda je čtvrtek nebo prosinec. Opravdu ne, a to jsem zvládl pochopit i smlouvu s Hypoteční bankou, ale tohle jsem prostě nedal. Další důvod, proč bych do služby nešel. Když už píšu obchodní podmínky, tak je píši tak, aby si je lidi mohli přečíst a tím myslím i neprávníky. K čemu jsou mi 20 stránkové podmínky, když nechápu obsah a nedokážu jim porozumět? Jasně, chápu, nemám je číst, jenže mě by zajímalo, co vlastně podepisuji (byť elektronicky) než do služby vstoupím. Jsem možná trochu analytický typ, ale pokud mám někde investovat peníze, tak mě zajímá za jakých podmínek. No a když těm podmínkám nerozumím, tak nemohu ani investovat a to i přesto, že služba jako taková je v celku pro investory velmi jednoduchá a snadno pochopitelná.

Pokud se o své portfolio starám sám a jsem pečlivý mohu si ušetřit vstupní poplatek a poplatek za roční správu, který mi tedy bohatě vynahrazují poplatky za jednotlivé investice od kterých je služba Rentiér oproštěna. Asi to neumím jednoduše spočítat, ale domnívám se, že jsem na tom lépe, pokud se o své peníze starám sám a ještě nejsem nucen dávat minimálně 50 tisíc, ale mohu si investovat po svém.

Co říct závěrem?

Jako stávající investor za Zonky říkám, že tohle není pro mě. Kdybych byl investor s prominutím jouda nebo měl haldy peněz nazbyt, který chce jen zhodnotit své peníze, tak mě moc hezká infografika prezentující Rentiéra asi zláká. Vidím tam mnoho důvodů proč ne, ale jen málo pro mě osobně, proč ano – tedy vlastně žádný, jak jsem ale psal každý jsme jiný a věřím, že brzy se služba Rentiér stane velmi populární. Když o tom tak přemýšlím jednu výhodu to má. Čím více peněz tam lidé budou lít, tím je podle mě menší riziko toho, že by Zonky skončilo v propadlišti dějin a že bych o své už poměrné velké investice přišel.

A co vy říkáte na Rentiéra? Jdete do toho?

zonky-rentier-aneb-vam-trochu-nam-hodne

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  O tomto projektu, který mi připomíná Fingood vím už nějakou dobu, ale trvalo mi docela dlouho, než jsem se rozhoupal se do něj namočit. Nakonec mě k tomu vedla jedna věc na kterou jsem si stěžoval už v mém ročním přehledu. Úroky z Fingood jsem si totiž nechal posílat na běžný účet a tam jsem

 • Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

  Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

  Hmm, koukám na úvodník z minulého roku, kde se zmiňuji o tom, jak to rychle uběhlo. Letos, pokud je to vůbec možné uběhl ten čas od loňského listopadu do konce letošního října ještě rychleji. A že to byl divoký rok. Opět toho bude hodně, tak si raději na to uvařte kafe. Mimochodem začíná mě děsit,

 • Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Po delší době zase nějaký článek že? No hurá. ale pozitivní moc nebude. Mé kompletní portfolio u Proplat.to v hodnotě téměř 40 tisíc je celé po splatnosti. What the fuck? Jak se to sakra stalo? Tento obrázek vám o stavu mého portfolia řekne více než tisíc slov. Investoval jsem přes investiční automat, který v době,

12 Comments

 1. Jiří Novák

  Já si nemyslím, že si to zaslouží takovou kritiku. Myšlenku Zonky mám rád celkově a jsem s nimi spokojen skoro od začátku. Chápu, že pro někoho může být výše vstupního poplatku a správy neakceptovatelná, ale já nad svým poměrně širokým portfoliem trávím celkem hodně času. Takhle ho budu moct věnovat něčemu jinému, co mi dává větší smysl. Není tohle právě ta přidaná hodnota?

  • Datel David

   Dobrý den Jirko,
   děkuji za reakci, už jsem si myslel, že se nikdo neozve 🙂 Já Zonky mám také moc rád, byl jsem u zrodu, kdy služba začínala jako dlužník a pak i jako investor, který se vešel do uzavřené skupiny a nedám na ně dopustit, až na tuhle službu.
   Mě by spíše zajímalo, zda myslíte tím širokým portfoliem o kterém píšete, Zonky, a pokud ano, nad čím tam trávíte čas?

   Já nejsem moc velký investor, mám proinvestováno něco přes 100 tisíc, aktuálně mám 311 investic a správa portfolia mi zabere ani ne 5 minut denně. Ono tam toho totiž moc není. Zjistíte, jaké máte mít příchozí platby, kdo zaplatil, kdo ne, investujete vrácené peníze do dalšího příběhu a co víc? Z mobilní aplikace za 5 minut při cestě tramvají.

   Jinak jak jsem psal, ano, u lidí, co se o to nechtějí starat a mají balík peněz, který chtějí někam investovat tak dobrý, ale to v článku mám. Nelíbí se mi ten vstupní poplatek, poplatek za správu chápu. Myslím si, že je to opět tahání peněz z lidí, byť vám to něco vydělá.

   Něco jiného by bylo, pokud by Zonky nějakou část z toho garantovalo, nebo by minimálně garantovalo, že nebudete ve ztrátě. Pak bych i vstupní poplatek dokázal pochopit.

 2. Helena K.

  Já o Rentiérovi docela uvažuju. Poplatky tam sice jsou, ale zase na druhou stranu se nemusím trápit s tím, abych měla portfolio vyvážené. Já osobně na Zonky investuju asi rok, takže moc zkušená nejsem a správa portfolia mi netrvá jen 5 minut, protože procházím tržiště podrobně. Zvažuju, co čeho je pro mě výhodné a nevýhodné investovat a někdy fakt úplně nevím. Takže pokud by mi Rentiér dokázal v toto napovědět, budu ráda a oželím i poplatek. Vždycky si říkám, že když nebudu spokojená, nakonec můžu peníze zase vybrat…

 3. Danula13

  Prý čistý negarantovanmý výnos 4,44%, jak slibují na zonky.cz. Jasně :DD Který ňouma se na to proboha nachytá ? Po odečtění daňové srážky 15% je čistý výnos 3,77% !! Pokud odečtu ještě vstupní poplatek 1,9% z investované částky, tak jsem na opravdu čistém výnosu 1,87% p.a.. Žádné garance, kreditní riziko, není pojištění vkladů jako v bankách. Přitom spořící účty s pojištěním vkladů v bankách nesou dnes čistý úrokový výnos po zdanění klidně i 1,36% p.a. Rozdíl proti Zonkám činí jen 0,5% čistého výnosu !!! S takovým produktem ať jdou Zonky do prd…. !

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..