|  |  | 

Knihy Kultura

Zpovědnice – Něco končí, jiné začíná

Jedno končí a něco jiné začíná. A zde, v knize Zpovědnice končí jedna velmi dlouhá, ale skvělá sága o Richardovi a Kahlan. Další díly jsou již jakýmsi doplněním, nicméně kniha Zpovědnice  uzavírá epický fantazy příběh Terryho Goodkinda, který je mezi čtenáři velmi populární a také podle různých recenzí i dost nenáviděný.
A jaké je tedy finále, kdy se Richard střetne s císařem Jagangem v tváří v tvář?

Velkolepý závěr nečekejte

Mnoho z čtenářů předchozích dílů Terryho Goodkinda by asi očekávalo, že celá kniha bude směřovat k velkolepému finále, obrovské mele a dramatickému vyvrcholení. Není tomu ovšem tak. Nechci mnoho prozradit z příběhu, i když je všem jasné, že Terry Goodkind se drží zajetých kolejí (oproti třeba George R.R. Martinovi, který kašle na dobré konce, hlavního hrdinu klidně nechá zemřít, ale to jsem jinde. ), že zlo musí prohrát a pravda zvítězit. Takže asi více, jak kniha dopadne. Přesto vás závěr v mnohém překvapí a to provedením.
Pro mnohé to bude zklamání, někde jsem dokonce četl že to bylo jen takové malé „puff“ a bylo po všem. V podstatě ano, ale řekl bych že to malé „puff“ má v sobě nesmírnou hloubku a styl, jak se celý závěr odehraje.Není přeci vždy nutné násilí a potoky krve (tvůrci filmu „Hory mají oči“ by asi nesouhlasili a ještě méně by souhlasil Peter Jackson ve filmu Braindead – Živí mrtví). Cesta, kterou šel Terry mnoho lidé překvapila a mnoho z nich bych řekl dokonce zklamala, ale mě závěr přišel velmi hezký a skvěle provedený.

A celková kniha?

Celou dobu jsem zatím psal jen o závěru ale co kniha jako celek? Musím se přiznat že během těch mnoha dílů jsem si vypěstoval na Richardovi „Závislost“ Jak tam nebyl Ríša byl jsem nespokojen a nesvůj. Proto jsem byl rád, že zde se kniha věnuje Richardovi hodně, stejně tak Kahlan, která chudera do poslední chvíle pořádně neví jakou roli v tom celém hraje, protože ji kouzlo Ohnivá kaskáda připravilo o paměť.
Zpovědnice má spád a říz a patří k těm zajímavějším dílům, od kterých je tak těžké se odtrhnout a které byste nejraději přečetli na jeden zátah od začátku do konce.
Z průběhu moc prozrazovat nechci, abych vám něco neprozradil, ale myslím, že se vám bude líbit stejně jako mě.

Další díly?

Otázkou je, zda má smysl kupovat další díly, protože jsem četl několik čtenářských recenzí a nejsou zrovna moc pozitivní. Jednak se v nich Richard a Kahlan opět vyskytují ve válce proti nějakým pololidem a tentokrát je prý Richard daleko více krvelačný aniž by první nad situací přemýšlel a celkově se podle recenzí už z celkového dílku másla maže moc velký krajíc.
Stejně mi to ale asi nedá a knihy si objednám, přeci jen už proto, že patří do série „Meč pravdy“ a pokud člověk jednou začal chce mít doma celou sérii i když třeba nové díly nebudou ideální.

Seriál Tajemství pravdy? Ne, ani omylem

Protože mám fakt ságu Meče pravdy rád zjistil jsem, že byl natočen seriál jehož námětem byla právě tato sága.Jde o seriál z roku 1998 a na ČSFD má vysoké hodnocení 78%, což je opravdu hodně.
Pokud jste však četli knihy, tak budete znechuceni. Já viděl první tři díly a provedení je tak naprosto příšerné, že jsem už další nechtěl vidět.
Nejhorší je, že i triviální věci jsou jinak a autoři seriálu se nedrží prakticky ani základů. Všechno tam navíc působí tak hrozně legračně, nedůvěryhodně a mimochodem Kahlan ani nemá zelené oči, což dát herečce barevné čočky je to nejmenší. FX efekty bych pro jejich kvalitu datoval spíše do roku 1988 a ne do roku 1998.
Pokud si nechcete kazit fantazy svět, který Terry Goodgind vytvořil a máte knihy rádi tento seriál vynechte a vyhněte se mu velkým obloukem.
Měl jsem snahu to brát tak, že je seriál jen velmi volně inspirován, ale ani tak jsem to nedokázal. Vyloženě mi bylo líto těch knih….
zpovednice-neco-konci-jine-zacina

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Ve při – to mě dostalo

  Ve při – to mě dostalo

  Nejsem příznivcem dramat. Připadají mi nudná. Ve při jsou jiní, je to taková tragikomedie nebo možná jen akční drama a něco, co mě dostalo fakt na kolena po dlouhé době. Tohle jsem si dal na dva večery, pak jsem seděl odbouraný a nebyl schopen ničeho. O čem to je Znáte mě, nechci prozrazovat příběh, takže

 • The Last of us – zombí post apo

  The Last of us – zombí post apo

  Internetem i seriálovou scénou nyní cloumá nový seriál vysílaný na HBO max na motivy hry se stejnojmenným názvem The Last of us. Já jsem hru hrál a hodně se mi líbila, dvojku jsem už však nehrál neboť jsem už neměl konzoli a nyní jsem byl tedy docela zvědavý na seriál. Ač normálně mám jen Netflix,

 • Wednesday je po dlouhé době skvělý seriál

  Wednesday je po dlouhé době skvělý seriál

  Poslední dobou mě produkce Netlixu moc nenadchla a na to, abych si platil Amazon, Walt Disney a HBO nemám, takže jsem zvláště závislý na tom, co na Netlixu vydají. Seriál Wednesday jsme měli s manželkou za tři dny shlédnutý, po dlouhé době fakt super seroš. Ne aby ses pousmála Opět to bude bez spojlerů, ale

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..